Metafinanse #005 – Sync, CDR i darmowe e-booki

005

Cykl “Metafinanse” to krótkie podsumowania najważniejszych wydarzeń finansowych ostatnich dni. To także różne ciekawostki finansowe i korzystne nowe oferty banków, na które niedawno się natknąłem.

W dzisiejszym wydaniu znajdziecie kilka słów o zmianach czekających Alior Sync, o tym jak bardzo kurs CD Projekt zależy od daty wydania Wiedźmina, oraz poznacie szczegóły rządowych dopłat do mieszkań w ramach programu Mieszkania dla Młodych. Będziecie mogli też załapać się na zniżkę na konferencję Wall Street organizowaną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. I na darmowe e-booki.

Wszystko jak zawsze krótko i rzeczowo. Zapraszam!

Alior Sync zmienia szyld

alior-sync-logo

W ostatnich dniach mogliście często natknąć się na nagłówki brzmiące mniej-więcej tak: „Alior Sync znika z rynku”. Różne media finansowe niepotrzebnie nakręcają emocje i wprowadzają w błąd takimi przegiętymi tytułami.

Bo to nie Alior Sync znika jako bank. Znika sama marka, czyli po prostu zmienia się szyld. Najprawdopodobniej na coś związanego z T-Mobile, bo to z tym operatorem komórkowym Sync nawiązał ścisłą współpracę.

Czyli mogę uspokoić wszystkich tych, którzy pytali „czy zamykać konto w Syncu?” – nie, nie trzeba. Zgodnie z tym, co mówiono na konferencji prasowej, pod względem oferty nic nie powinno się zmienić na gorsze (choć wiadomo jak to bywa z takimi zapowiedziami). I oby się nie zmieniło, byłoby głupio stracić chyba ostatni bank, który oferował darmowość podstawowych produktów bankowych (konto, karta, bankomaty) bez żadnych dodatkowych warunków.

Natomiast wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad założeniem konta w Syncu radziłbym cierpliwość i odczekanie kilku miesięcy, aż te zapowiedziane dziś zmiany się wyklarują. Możemy założyć, że zmianie marki będą towarzyszyły jakieś ciekawe promocje przy zakładaniu konta.

Od strony prawnej, merytorycznej, produktowej, cenowej, ekonomicznej itd. dla klientów nic nie zmienia się na gorzej. Wręcz przeciwnie – pojawią się nowe możliwości, nowe benefity. – zapewnia rzecznik prasowy banku.

Nie wiem jak Wy, ale ja liczę, że zmienią nazwę na T-Sync. Będzie brzmiało jak nazwa boysbandu z jakimiś raperskimi korzeniami ;).

Wiedźmin 3 przesunięty na luty 2015

wiedzmin-3

Gdy przeczytałem list otwarty CD Projektu na temat przesunięcia daty premiery Wiedźmina 3 z drugiej połowy 2014 na luty 2015, to serce trochę mocniej mi zabiło. Wiedziałem, że ucierpię na tym i jako gracz i jako akcjonariusz spółki.

No i kolejnego dnia kurs CDR poleciał w dół o 10%. A potem o kolejne 5%.

Inwestorzy liczyli na znaczny zysk spółki w tym roku, podbity dodatkowo przez okres świąteczny, kiedy to gry są częstym prezentem. No i koniec roku to też o tyle fajny moment na wydanie gry, że produkcja jest świeżo w pamięci graczy i recenzentów, więc ma nawet większe szanse trafić na wszelkie zestawienia „Top X gier 2014 roku”.

No więc wszystkie te plany wzięły w łeb.

Luty 2015 nie jest najlepszym terminem.

Darmowe (lub bardzo tanie) czytanie

Pamiętacie, jak ominęły mnie wszystkie możliwe promocje w Audiotece? Z e-bookami nie zamierzam powtarzać tej historii.

Właśnie trwa kolejna edycja BookRage. To zestaw e-booków sprzedawanych bez zabezpieczeń DRM i w modelu „co łaska”, czyli sami możecie wybrać jaką kwotę chcecie zapłacić. Od złotówki w górę.

To bardzo fajny sposób, by zaopatrzyć się w lektury na najbliższe tygodnie. Tym razem pakiet koncentruje się wokół polskich opowiadań grozy i weird fiction. Ja już jestem po lekturze jednego z tomów opowiadań – Demon ruchu – i gorąco polecam.

A jeżeli nie chcecie absolutnie nic wydawać na e-booki, to zawsze możecie znaleźć coś dla siebie w archiwach Wolnych Lektur.

Blog Roku 2013 dla jakoszczedzacpieniadze.pl

blog-roku-nagrody

Michałowi miałem już okazję pogratulować prywatnie, ale niech ślad zostanie też na blogu. Bo osiągnięcie jest wyjątkowe. Blog Jak oszczędzać pieniądze? zdobył główne wyróżnienie w konkursie Blog Roku 2013 oraz nagrodę główną w kategorii blogi profesjonalne i firmowe.

Michał, jeszcze raz – wielkie, wielkie gratulacje. Dobra robota! :)

To doskonała wiadomość – i dla Michała, co oczywiste, ale także dla wszystkich zainteresowanych tematem zarządzania domowymi finansami. Temat „oszczędzania” wychodzi ze swojej niszy, coraz mniej kojarzy się z bezrefleksyjnym skąpstwem, zaś coraz bardziej ze świadomością finansową i rozsądnym kupowaniem. Michał miał swój duży wkład w popularyzację tego zagadnienia i w nadanie mu takiego, a nie innego tonu. I za to Ci, Michał, jestem bardzo wdzięczny :).

Rządowa kampania informacyjna ZUS vs OFE

Maciej Samcik doskonale prześwietlił rządowe materiały informacyjne dotyczące wyboru między ZUS a OFE.

Muszę przyznać, że wygląda to przezabawnie. Bareja się kłania ;). Szczególnie fragment o kropkach.

Ale jednocześnie staram się być daleki od skrajności. I tak jak Samcik bardzo mocno trzyma z OFE, ja już nie jestem taki pewien. Może nie dlatego, że wybór nie jest jasny. Bo jest. Ale jednocześnie nie ma on po prostu żadnego znaczenia.

Wszystkim piszącym, że “OFE to realne pieniądze, a ZUS to obietnice” przypominam, że dopiero co oddaliśmy do ZUSu cała część obligacyjną z OFE. Tyle te “realne pieniądze” widzieliśmy.

No i to nie koniec. Bo zgodnie z nowymi zasadami wszystkie środki-niedobitki, które zostaną w OFE, i tak w ostatnich 10 latach przed emeryturą będą stopniowo przenoszone do ZUS.

Zatem nawet jeżeli mamy wybór “OFE czy ZUS”, to jest to wybór tak samo realny jak realne są środki zgromadzone w ZUS.

→ Rząd zaczął “informować” nas w sprawie wyboru ZUS-OFE, czyli “akcja Sewastopol” ;-)

Idealna bankowa aplikacja mobilna

Lubię badania, lubię finanse i lubię aplikacje mobilne.

Agencja Hypermedia przetestowała 20 aplikacji mobilnych banków, a odkryte wnioski przedstawiła w krótkim filmie.

→ Link do filmu na YouTube

Szkoda tylko, że wyniki badania dostępne są jedynie w formie powyższego filmu. Chętnie zobaczyłbym cały raport.

Tymczasem muszą nam wystarczyć opracowania prasowe. Takie jak to i to.

Do wniosków z tego badania należy jednak podejść z dużym dystansem. Zawsze bawi mnie, gdy ktoś podaje wyniki procentowe z badań na mikroskopijnej próbie. Tu np. mamy n=25. Całość powinniśmy więc interpretować tak, jak to robi się w badaniach jakościowych – odkrywamy, że pewne zjawiska występują, ale jeszcze nie możemy nic powiedzieć o ich powszechności.

Mieszkania dla Młodych – infografika

mdm-1

Jedną z zalet prowadzenia bloga finansowego jest to, że w całym zalewie na ogół mało wartościowych informacji prasowych, trafiają się też absolutne perełki.

Gdy otwierałem mail od serwisu Outlet Mieszkań spodziewałem się typowej, suchej informacji o jakiejś nowej, zapewne „fantastycznej” ofercie, pewnie pośrednictwa mieszkaniowego. Tymczasem nic z tych rzeczy. W załączniku znalazłem naprawdę fajnie przygotowaną infografikę objaśniającą zasady i przybliżającą dane dotyczące programu Mieszkania dla Młodych.

→ Zobacz w pełnym rozmiarze

Konferencja Wall Street 18

620x230_metafinanse

Drugą zaletą prowadzenia Metafinansów jest to, że czasami mogę załatwić dla Was różne bonusy. Tym razem zgłosiło się do mnie bardzo lubiane przeze mnie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych z propozycją zniżki 100 zł dla osób zainteresowanych udziałem w Konferencji Wall Street 18.

Wydarzenie to odbędzie się w dniach 6-8 czerwca 2014 w Karpaczu w hotelu Gołębiewski.

Konferencja WallStreet to:

  • Blisko 1000 uczestników, najbardziej aktywni inwestorzy giełdowi
  • Ponad 100 spółek giełdowych
  • Ponad 20 wykładów
  • 3 panele dyskusyjne o bieżącej sytuacji giełdowej
  • Znani analitycy na wyciągnięcie ręki

Jeżeli jesteście aktywnymi inwestorami giełdowymi i/lub interesuje Was temat inwestycji na giełdzie, to polecam zainteresowanie się programem konferencji. By wziąć udział w wydarzeniu nie trzeba być członkiem SII, ale warto nim zostać – można w ten sposób zgarnąć kolejne zniżki (zniżki łączą się).

Opłaty za udział zaczynają się od 490 zł (dla członków SII) / 590 zł (dla niezrzeszonych) – w opcji bez noclegu i 990 zł / 1190 zł – w opcji z noclegiem. Od tych kwot możecie otrzymać owe 100 zł zniżki.

Aby skorzystać z tej zniżki, wszystko co musicie zrobić, to wypełnić formularz zgłoszeniowy wpisując przy tym we wskazanym polu kod “METAFINANSE”.

Pod tym samym linkiem znajdziecie też szczegółowy program konferencji.

To jest oferta związana z programem partnerskim. Skorzystanie z niej nie oznacza dla Was dodatkowych kosztów (przeciwnie – gwarantujecie sobie zniżkę), natomiast ja za każdy wykorzystany przez Was kod otrzymam niewielką prowizję. Więcej o zasadach programów partnerskich na tym blogu przeczytacie na tej podstronie.

Opublikowano [post_date]. Fot. Tim GreenJak oszczędzać pieniądze?, materiały prasowe Alior Sync, CD Projekt, serwisu Outlet Mieszkań i Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu