Metafinanse #006 – dołączam do akcji #dlaDzieciaków. Ty też możesz!

metafinanse-006

„Metafinanse” to cykl wpisów krótko podsumowujących najbardziej interesujące ciekawostki finansowe z ostatnich dni lub tygodni.

Tym razem sporo miejsca poświęcam akcji charytatywnej #dlaDzieciaków.

Ale są też i inne rzeczy – ZUS zabijający giełdę, nowinki techniczne w kilku polskich bankach i bardzo ciekawa oferta zniżek i oszczędności dla dużych rodzin. I gry komputerowe i niesamowity wzrost cen akcji jednej z polskich spółek. Czyli same ciekawe rzeczy!

Zapraszam!

#dlaDzieciaków

Dziś chciałbym Was szczególnie zachęcić do udziału w akcji charytatywnej, którą niedawno przedstawił mi Karol Zielinski.

Akcja #dlaDzieciakow jest inicjatywą, której celem jest zebranie pieniędzy na prezenty świąteczne dla ponad 200 dzieciaków z jedenastu domów dziecka w Polsce.

Zbieramy dla podopiecznych tych placówek:

 • Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza “Jedynka” w Białymstoku
 • Rodzinny Dom Dziecka w Gdyni
 • Dom Rodzinny w Liniewku Kaszubskim
 • Dom Rodzinny w Luzinie
 • Dom Dziecka im. Kornela Makuszyńskiego w Oświęcimiu
 • Dom Dziecka nr 3 w Poznaniu
 • Dom Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku
 • Wielofunkcyjna Placówka Pomocy Rodzinie w Szczecinku
 • Stowarzyszenie “Bliżej Domu” w Tczewie
 • Dom Rodzinny w Wejherowie
 • Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Typu Socjalizacyjnego w Wołowie

Lista prezentów jest już gotowa, a na całość potrzebne jest 27 715 złotych. Z tego, w momencie gdy to piszę, zebrano już 11 985 zł.

dladzieciakow-1

Jako, że celem są prezenty świąteczne, cała akcja jest naturalnie ograniczona w czasie. Zbiórka będzie trwać jeszcze 19 dni (czyli do 12 grudnia).

Więcej o akcji znajdziecie na stronie #dlaDzieciaków. Jest tam od razu formularz służący do przekazania pieniędzy. Pomóc może każdy, czy to złotówką, czy dziesięcioma, czy dowolną inną kwotą.

Akcję można też śledzić pod twitterowym hashtagiem,

Sam dorzuciłem już swój własny wkład i Was zachęcam do tego samego! Robimy fajną rzecz, możemy sprawić komuś radość. No i samemu trudno się nie uśmiechnąć widząc jak nasza kwota powiększa licznik na stronie i otrzymując jeszcze sympatyczne podziękowanie :).

dladzieciakow-2

Za całą akcją stoi Karol Zielinski, który odpowiada za warstwę organizacyjną: stronę internetową, promocję, współpracę z domami dziecka. A spółka PayLane udostępnia swoją platformę do przyjmowania pieniędzy. Natomiast ja jestem jednym z blogerów, którzy mają przyjemność powiadomienia własnych Czytelników o tej fajnej inicjatywie.

„Suwak bezpieczeństwa” ZUS już działa i zagarnia pieniądze

W minioną środę do ZUS trafiły pierwsze środki z OFE w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. Według wstępnych wyliczeń wartość przekazanych aktywów to 3,3 mld zł.

To słowa prezesa ZUS z wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

O zasadzie „suwaka” szerzej pisałem przy okazji wchodzących w życie zmian w systemie emerytalnym i akcji „zostawania w OFE”:

Nowy system emerytalny wprowadza zasadę „suwaka”. Oznacza ona mniej-więcej tyle, że w momencie, gdy zostanie Ci 10 lat do emerytury, Twoje składki będą stopniowo przenoszone z OFE do ZUS. W 120 kolejnych ratach. Natomiast na konto w funduszu nie będą trafiać już żadne nowe środki, wszystko będzie od razu szło do ZUS.

A co się będzie działo z tymi pieniędzmi, które ZUS będzie podbierał z OFE przez te 10 lat? Łatwo się domyślić, że raczej nie będą tam cierpliwie czekać na naszą emeryturę, tylko z dużym prawdopodobieństwem będą wypłacane na bieżąco ówczesnym emerytom.

„Suwak” to jeden z mechanizmów, które czyni wybór „ZUS czy OFE” iluzorycznym. Twoje pieniądze prędzej czy później i tak trafią do ZUS

O tym, co „suwak” oznacza dla giełdy i OFE przeczytacie na blogu App Funds.

Blik – nowy system płatności telefonem

Maciej Samcik pisze, że najprawdopodobniej już w ciągu najbliższego miesiąca w sześciu bankach – PKO BP, Banku Millennium, mBanku, Alior Banku, ING oraz BZ WBK – ma zostać uruchomiony nowy system płatności telefonem. Blik.

Płatności mobilne to coś, co polska bankowość stara się ugryźć już od jakiegoś czasu. Pekao ma swój PeoPay, PKO ma IKO, a teraz dołączają kolejne banki ze swoim Blikiem.

Problem w tym, że to cały czas nie jest ten system, na który czekamy. Blik działa tak, że płacąc przy kasie trzeba uruchomić aplikację na smartfonie, wygenerować kod i podać go sprzedawcy (jak? przedyktować, podając telefon?) Fajnie, że polskie banki starają się być innowacyjne, ale to nadal działanie na około.

Bo, umówmy się, Apple Pay to to nie jest.

Karta Dużej Rodziny

18 listopada pojawiła się kolejna aktualizacja zniżek dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Jeżeli nie wiecie czym jest KDR, to zdecydowanie warto się zapoznać z tym rządowym programem.

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Lista partnerów akcji już teraz obejmuje mnóstwo pozycji, a przypuszczam, że w przyszłości będzie tego jeszcze więcej. Teraz na przykład Play oferuje zniżki na rodzinne pakiety, PKP daje 25% zniżki na bilety, sieć kin Helios zniżki na bilety, a różne placówki kulturalne obniżki cen biletów, czasem nawet do symbolicznej złotówki. A od grudnia posiadacze Karty będą mogli tankować na stacjach Lotos ze zniżką 10 gr na litrze paliwa.

karta-duzej-rodziny

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.

Aby otrzymać Kartę należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. W urzędzie gminy będzie podana informacja o instytucjach, które zajmują się wydawaniem karty – tam należy złożyć wniosek.

Jeżeli macie dużą rodzinę, to jak najbardziej warto zapoznać się z tym programem i korzystać.

Więcej informacji, w tym wniosek o założenie Karty, znajdziecie na rządowych stronach tego programu.

Wielkie gratulacje dla 11 bit studios!

11 bit studios to polski producent gier komputerowych, do niedawna znany głównie z serii Anomaly.

14 listopada premierę miała ich najnowsza gra – This War of Mine. Gra została bardzo dobrze przyjęta przez graczy, przez recenzentów… i przez inwestorów giełdowych:

11bitstudios

Po premierze cena akcji wyskoczyła w górę o ponad 200%! Wielkie gratulacje dla studia, jak również dla wszystkich, którzy mieli te walory w swoim portfelu inwestycyjnym. Ja osobiście liczę na powtórkę tego wyniku w lutym na CD Projekcie :).

Coś przegapiłem? Jeżeli sądzicie, że w ostatnich tygodniach działy się jeszcze jakieś ciekawe rzeczy (z punktu widzenia osób oszczędzających i zainteresowanych finansami), to koniecznie dajcie znać w komentarzach.

I na koniec jeszcze raz zapraszam do udziału w akcji #dlaDzieciaków!

Opublikowano [post_date]. Fot. Serge.By.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu