Mf #007: świąteczny poradnik zakupowy oraz najlepsze konta i lokaty w grudniu 2014

mf-007

W tym podsumowaniu ciekawostek i wiadomości finansowych z ostatnich dni mam dla Ciebie informacje o najlepszych lokatach bankowych. Opisuję też sposoby na zaoszczędzenie na świątecznych prezentach i  próbuję przewidzieć podwyżki opłat, jakie mogą szykować dla nas banki na 2015 rok.

Grudzień to miesiąc, w którym częściej myślimy o wydatkach niż o oszczędzaniu. Tym niemniej, niezależnie od tego, na którą stronę budżetu patrzysz teraz najuważniej, to w tym artykule na pewno znajdziesz coś dla siebie :).

Zapraszam!

Najlepsze lokaty i konta bankowe w grudniu 2014

Blog Livesmarter.pl przygotował grudniowe zestawienie najlepszych lokat. Jeżeli szukasz miejsca na korzystne zdeponowane oszczędności  w tym miesiącu, to będzie to dla Ciebie na pewno ciekawy materiał.

Prym jak zwykle wiodą lokaty promocyjne dla nowych klientów. Dziś trudno znaleźć ofertę na więcej niż 4% w skali roku, która nie byłaby powiązana z żadną promocją. Najlepsze standardowe oferty to okolice 3% brutto w skali roku.

Swój ranking ROR zaktualizował także Kontomierz. Najnowsze zestawienie bierze pod uwagę dane z bankowych taryf opłat i prowizji z początku grudnia. Jeżeli szukasz najbardziej odpowiedniego ROR dla siebie, to ten ranking da Ci na pewno dużo cennych informacji. Polecam!

Jak nie przepłacić za świąteczne zakupy?

at-at

Przede wszystkim – porównywać ceny. Spodziewałem się, że różnice cen produktów w sklepach mogą być różne i można na tym sporo zaoszczędzić, ale dopiero przewodnik prezentowy na The Verge otworzył mi oczy na skalę tych różnic. Na przykład jednym zestawie Lego (AT-AT z Gwiezdnych Wojen) można zaoszczędzić aż 25%, wystarczy ze strony Amazonu przejść na stronę firmowego sklepu producenta:

007-lego

Przykładów jest dużo, dużo więcej.

Swoje dołożyła też Gazeta, przygotowując porównanie cen popularnych prezentów między różnymi sklepami. Wiesz, że na perfumach można przepłacić nawet dwukrotnie – i to w ramach tej samej galerii handlowej? Naprawdę! – zobacz.

Takie zestawienia przede wszystkim uzmysławiają jak wiele możemy stracić zostawiając zakupy świąteczne na ostatnią chwilę. W tym stresie i pośpiechu nie ma już czasu na porównywanie cen i obliczanie korzyści. I wówczas często sięgamy po produkty w zawyżonych cenach. Do świąt zostało jeszcze trochę czasu, więc jeżeli nie chcesz przepłacać za prezenty, to zakupy rozpocznij już teraz, kiedy masz jeszcze okazję sporo zaoszczędzić.

I oczywiście, jeżeli mowa o świętach i choinkowych prezentach, to koniecznie sprawdź artykuł, w którym Michał opisuje 19 sposobów na to, jak wydać mniej przy tej okazji. Te praktyczne rady na pewno przydadzą się w tym trudnym dla portfela okresie :)

Jakie podwyżki szykują banki na 2015 rok?

Niedawno pisałem o podwyżkach za podstawowe produkty finansowe w Alior Banku. I wszystko wskazuje na to, że będzie to początek większej fali zwiększania opłat w polskich bankach.

Pretekstów do podwyżek banki mają aż zanadto:

  • niskie stopy procentowe i idące za tym mniejsze zyski z produktów kredytowych
  • ograniczenie prowizji intercharge pobieranych od sprzedawców za transakcje kartowe
  • wyższa składka do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
  • na początku roku 2015 wzrasta minimalny limit wkładu własnego przy kredytach hipotecznych – do 10%; o kredyt będzie więc trudniej, a to oznacza mniejsze obroty dla banków

Te wszystkie utracone zyski i większe koszty banki będą musiały sobie jakoś zrekompensować. Można się spodziewać, że banki będą ograniczać własne wydatki wprowadzając efektywniejsze procedury, zmniejszając zatrudnienie czy zamykając część oddziałów.

Bardzo możliwe, że odbije się to też na nas – klientach.

Od rzeczy bardzo prozaicznych – być może nasz bank zamknie akurat ten oddział, z którego korzystamy. Może też zwiększyć cele sprzedażowe, w związku z czym możemy spodziewać się jeszcze większej liczby “spamowych” telefonów i maili niż dotychczas. Ale obok tych drobnych niewygód możliwe są także realne podwyżki opłat za produkty, z których korzystamy.

Czego możemy spodziewać się w 2015?

O darmowy ROR z kartą będzie jeszcze trudniej. Pojawią się opłaty w parze z dodatkowymi warunkami, które trzeba spełnić, aby te opłaty obniżyć lub całkowicie ich uniknąć.

Tam, gdzie banki już dziś pobierają opłaty, pojawią się podwyżki.

Nowe opłaty pojawią się też tam, gdzie wcześniej się ich w ogóle nie spodziewaliśmy. Na przykład od stycznia 2015 Citibank wprowadza opłatę 6 zł miesięcznie za korzystanie z infolinii! Na szczęście usługę infolinii można wyłączyć. Ciekawe, czym jeszcze banki nas zaskoczą w nowym roku. Może wrócą opłaty za przelewy?

W kwestii oferty depozytowej trudno jednoznacznie wyrokować. Z jednej strony banki będą miały presję na obniżanie oprocentowania: to przede wszystkim niskie stopy procentowe w parze z mniejszą dostępnością kredytów hipotecznych (które bank finansuje z depozytów). Z drugiej strony niskie stopy procentowe oznaczają też mniejsze oprocentowanie kredytów konsumenckich (w tym kart kredytowych i pożyczek gotówkowych), co z kolei zwiększa ich atrakcyjność i dostępność. I na udzielanie tych kredytów banki będą potrzebowały pieniędzy z lokat.

Wiedźmin 3 znów opóźniony. Reakcja giełdy…?

Jednym słowem: umiarkowana.

cdr-maj2015

Mam duży sentyment do CD Projektu. I nie chodzi tylko o emocje – ten sentyment (znów) da się też przeliczyć na konkretną liczbę akcji i złotówki :). Dlatego gdy w poniedziałek po zamknięciu sesji giełdowej gruchnęła wiadomość o przesunięciu premiery Wiedźmina 3 (czyli flagowego produktu CDR) to przez chwilę miałem strach w oczach.

Ten strach nie brał się znikąd. Gdy poprzednio CD Projekt ogłaszał przesunięcie premiery (w marcu 2014 podano wiadomość o przełożeniu Wiedźmina 3 na luty 2015), to z kursem spółki działo się bardzo źle. Pierwszego dnia kurs akcji zjechał o 10%, a kolejnego o dalsze 5%. Nie wyglądało to dobrze.

W porównaniu z tym, wtorkowe -4,16% to wyrok bardzo łagodny.

Czyżby inwestorzy wzięli pod uwagę to, jak na ogłoszenie projektu zareagowała część graczy? Czytając komentarze na stronie Wiedźmina na Facebooku można odnieść wrażenie, że większość z nich jest wręcz entuzjastyczna. Fani okazali się wdzięczni za to, że firma poświęci więcej czasu i pracy nad grą, zamiast w pośpiechu wydawać niedokończony i pełen błędów produkt.

Trzeba przyznać, że CDR miał idealne okoliczności do publikacji swojego ogłoszenia. Ostatnie duże premiery pozostawiają wiele do życzenia, pełne są mniejszych i większych błędów, co skutecznie odbiera radość z rozgrywki. Odbiorcy są już tym zmęczeni i rozzłoszczeni – i pewnie stąd tak duże zrozumienie dla decyzji CDR.

Serio – spójrz na przykład na komentarze pod tą wiadomością na zagranicznym portalu. A jak nie chce Ci się klikać, to tutaj mała próbka:

cdp-komentarze

Do tematu gier komputerowych i tego jak można na nich solidnie zaoszczędzić wrócę już w kolejnym wpisie na Metafinansach! Nie chcesz przegapić? Proszę, zapisz się na mój newsletter.

Nowe Norweskie Korony

valgtmotiv

Spójrzcie na projekt tych banknotów. Są piękne.

Wiosną 2014 Bank Norweski ogłosił konkurs na projekt nowych banknotów. Niedawno ogłoszono wyniki.

Powyżej widzicie zwycięską propozycję (a właściwie zwycięską kombinację dwóch najlepszych zgłoszeń). A wszystkie projekty konkursowe możecie zobaczyć tutaj. Warto!

Na koniec – WIELKIE DZIĘKI

analytics-lis2014-2

Na początku grudnia pierwszy raz od dłuższego czasu – chyba jakoś od sierpnia – spojrzałem na miesięczne statystyki bloga. I, przyznam szczerze, aż złapałem się za głowę!

Między początkiem listopada a początkiem grudnia Metafinanse odwiedziło blisko szesnaście tysięcy osób! Przy blisko dwudziestu tysiącach wizyt. Na Facebooku jest Was już ponad tysiąc, a na newsletter zapisanych jest ponad 600 osób.

Chciałbym Ci więc w tym miejscu bardzo podziękować – właśnie za to, że czytasz te słowa :). I za każdy mail i komentarz tu czy na Facebooku. To dla mnie ogromnie ważne, że Metafinanse jest blogiem czytanym. I – co więcej – jest blogiem, który realnie pomaga swoim Czytelnikom w realizacji ich finansowych celów.

Ogromnie cieszy mnie każdy mail i każdy komentarz, w którym czytam, że na podstawie bloga ktoś podjął korzystną dla niej lub dla niego decyzję finansową lub po prostu znalazł dokładnie te informacje, których szukał. Dla mnie, jako dla autora zamieszczanych tu artykułów, jest to największa wartość :). Więc jeszcze raz – DZIĘKI! :)

Cieszę się, że udało Ci się przeczytać ten artykuł do końca :).

Jeżeli czytasz Metafinanse i interesują Cię sposoby na ograniczanie wydatków i pomnażanie oszczędności, to możesz być na bieżąco zapisując się na newsletter i obserwując stronę na Facebooku.

Żadnego spamowania – tylko powiadomienia o nowych artykułach na blogu i informacje o różnych ciekawostkach z tematyki finansowej. Zapraszam! Tym bardziej, że nic nie ryzykujesz i w każdej chwili możesz się wypisać :).

Opublikowano [post_date]. Fot. BretislavValek.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu