Czy znasz te 44 sposoby na uporządkowanie własnych finansów?

44-1

Jeżeli szukasz inspiracji, jakiegoś punktu zaczepienia, czy po prostu motywacji do wzięcia się za swoje finanse – to ten artykuł jest dla Ciebie.

Znajdziesz tu 44 sposoby na poprawę swojej sytuacji finansowej. Czasem będą to konkretne działania. Innym razem zwrócenie uwagi na coś istotnego, a często pomijanego. A jeszcze innym razem będzie to wskazanie miejsca, z którego dowiesz się czegoś więcej.

Na tych 44 metodach historia się nie kończy. Na pewno jest tego więcej. To, co chcę osiągnąć tym tekstem, to pokazać, że istnieją realne możliwości, konkretne działania, które można wcielić w życie i zasady, którymi można zacząć się kierować.

Ale jeżeli jest coś, czego tu zabrakło, a uważasz że powinno się znaleźć na takiej liście – proszę napisz o tym w komentarzu. Dzięki!

No to do dzieła! W jaki sposób możesz poprawić swoją sytuację finansową?

Świadomość finansowa

1. Zawsze spłacaj całe zadłużenie z wyciągu karty kredytowej. Posiadanie takiej karty opłaca się tylko wtedy. Inaczej, po przekroczeniu okresu bezodsetkowego, zaczyna się jeden z najdroższych kredytów na rynku (roczne oprocentowanie przekraczające 20%).

2. Patrz bankom na ręce. A w szczególności na Taryfy Opłat i Prowizji. Nawet na najprostszym rachunku osobistym można się naciąć na jakieś opłaty. Może czas zmienić bank i poszukać oszczędności?

3. Ostrożność się tu nie kończy. Zawsze zachowuj sceptycyzm wobec doradców bankowych. To, że bankowcom prognozy kursu franka dezaktualizują się po pięciu latach wcale nie powstrzymywało ich przed udzielaniem takich kredytów na lat trzydzieści. W kontaktach z bankami działaj więc według zasady ograniczonego zaufania.

Powiem więcej – zachowuj też podobny sceptycyzm wobec tego, co znajdziesz na blogach finansowych. Na moim też. Ostatecznie odpowiedzialność za Twoje finanse i za Twoje decyzje zawsze leży po Twojej stronie. Dlatego warto zastanawiać się, kwestionować, analizować i myśleć krytycznie.

4. Nie wierz bankom i innym instytucjom na słowo, zawsze czytaj umowy i regulaminy. Jeżeli nie rozumiesz jakiegoś zapisu – pytaj. Jeżeli odpowiedź nadal niewiele wyjaśnia, to pewnie lepiej wycofać się z czegoś, o czym do końca nie wiemy jak działa.

5. Wydawaj mniej niż zarabiasz. Po prostu.

6. Wyznaczaj sobie cele finansowe. To istotny składnik podtrzymywania motywacji – szczególnie ważny w chwilach, gdy pod względem finansowym robi się trudno. Dobrze napisany plan finansowy będzie pomagać Ci utrzymać właściwy kierunek.

Monitoruj wykonanie swoich celów, ale pamiętaj też, że plany się zmieniają.

7. Nie patrz na innych. Sam wyznaczaj swoje cele, które mają być absolutnie ważne dla Ciebie, a nie relatywnie istotne w porównaniu z Twoimi sąsiadami.

8. To najważniejsza zasada, której staram się trzymać w każdym wpisie na tym blogu: nie ma jednej właściwej drogi. Rób to, co działa u Ciebie. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre moje porady mogą być – w Twojej sytuacji – zupełnie chybione. Ale jeśli skorzystasz z choć jednej informacji i oszczędzisz/zarobisz dzięki temu konkretne pieniądze – to właśnie o to chodzi. Po to jest ten blog.

Opisuję tu różne ścieżki do finansowego bezpieczeństwa i wolności. To, którą wybierzesz, to już całkowicie Twoja decyzja.

9. Miej świadomość tego, że nie zawsze zachowujesz się racjonalnie. Codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji – także finansowych. Czy za każdą z nich stoi rzetelne przeliczenie zysków i strat? Nie! Tak naprawdę, rzadko która decyzja jest w pełni racjonalna.

10. Banki regularnie zmieniają swoje oferty. Produkt, który wcześniej mógł być wyjątkowo atrakcyjny, jedną zmianą w TOiP czy innym regulaminie staje się co najwyżej przeciętny.

Nie warto przywiązywać się do banków i ich ofert. Wszystko się zmienia. Raz jeden bank jest o krok przed konkurencją, a po krótkim czasie ktoś inny daje więcej. Trzeba być czujnym, na bieżąco śledzić wiadomości z własnego banku i co jakiś czas robić rozeznanie na rynku.

11. Stać Cię na wszystko, ale nie na wszystko na raz. Zarządzanie domowymi finansami to sztuka wyborów: co warto kupić, co się bardziej przyda, co poświęcić?

12. Jeżeli masz czas, to wykorzystuj go dobrze. To w końcu Twój najbardziej wartościowy zasób. Regeneracja sił nie jest wymówką do lenistwa.

13. W internecie jest mnóstwo stron, które pomogą Ci w zarządzaniu domowymi finansami. Na przykład te blogi.

14. Jeżeli jeszcze nie oszczędzasz, to zacznij działać już dziś. Chyba każda osoba, która oszczędza pieniądze, kontroluje wydatki żałuje, że nie zaczęła robić tego wcześniej.

15. Uważaj na zakupach. Mądrze korzystaj z promocji.

16. Nie bój się zmian. Podejście, które było dobre dwa lata temu, teraz może tylko irytować. Nigdy nie przestawaj szukać najlepszej drogi.

Bezpieczeństwo finansowe

17. Konsekwentnie buduj taki fundusz awaryjny, który da Ci podstawowe bezpieczeństwo finansowe. Fundusz awaryjny, to Twoja rezerwa finansowa. Dzięki niej nie musisz brać kredytu lub pożyczać od znajomych, gdy pojawi się jakiś nieplanowany wydatek.

Posiadanie takich środków to absolutna konieczność. Dlaczego?

18. Nieprzewidziane wydatki i finansowe trudności się zdarzają. Zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. Na przykład w miesiącu, w którym postanawiasz zacząć pisać bloga o finansach domowych. Chcesz dzielić się informacjami o zrównoważonym budżecie, zacząć oszczędzać, inwestować… – a tu nagle kryzys i obniżka pensji o 20%.

19. W trudnej sytuacji przydaje się każda drobna kwota. Czasami warto poświęcić wygodę na rzecz chłodnej kalkulacji i konkretnych złotówek.

20. Po drodze będą zdarzać się wpadki. Zamiast rozpaczać i trwać w bezradności – pozbieraj się i idź dalej.

21. Czasem możesz nawet dojść do przysłowiowej ściany. To ważny moment i dobra chwila na podsumowanie: czy moje wcześniejsze wybory były dobre? Co mogłem zrobić lepiej? W którą stronę iść teraz?

Kryzysy istnieją właśnie po to, by mieć okazję do wyciągnięcia wniosków z wcześniejszych błędów – i by móc ruszyć naprzód z nową siłą.

22. Jeśli chodzi o emerytury, to najlepiej licz tylko na siebie. I regularnie odkładaj jakąś cześć swoich dochodów na ten cel.

23. Tylko nie zapominaj, że życie nie zaczyna się po 60-tce!Przyjemności, rozrywka tu i teraz też są ważne.

24. Dlatego oszczędzaj też na inne cele. Na wycieczkę po Europie, mieszkanie, samochód, nowy komputer – cokolwiek, co Cię akurat kręci. W większości przypadków oszczędzanie opłaca się o wiele bardziej niż kredyt.

25. Dbaj o swoje zdrowie. Nigdy, ale to nigdy nie oszczędzaj na zdrowiu i jedzeniu.

26. Jeżeli masz taką możliwość, to digitalizuj swoje dokumenty. Mniej papieru to większy porządek, więcej wolnego miejsca i większa przyjazność środowisku.

27. Czytaj wyciągi! “Błędy sytemu” to w naszych bankach niestety codzienność i tu i ówdzie pojawiają się różne nieprawidłowości i podejrzane transakcje.Trzeba i warto uważać na takie rzeczy.

28. Szukaj najlepszych ofert bankowych, ale jednocześnie utrzymuj porządek w swoich produktach finansowych. Fora internetowe i skrzynka mailowa Macieja Samcika pełne są żali klientów, którzy zapomnieli o swoich kontach. Kontach, które wcześniej były bezpłatne, ale w międzyczasie bank wprowadził opłaty.

Taki nieczynny rachunek powoli nabiera wody, bank od czasu do czasu dorzuci jakąś karną opłatę za niedozwolony debet (jednocześnie nabierając wody w usta i nie informując/informując nieskutecznie o istniejącym zobowiązaniu). Aż w końcu przychodzi ten dzień, gdzie w skrzynce na listy znajduje się wezwanie do zapłaty kilku tysięcy złotych.

29. Unikaj kredytów. Zawsze, gdy masz taką możliwość.

Budżet domowy

30. Nie musisz porywać się na wielkie poświęcenia. Do zaoszczędzenia pierwszego 1000 zł wystarczą drobiazgi.

31. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, to zacznij prowadzić budżet domowy. To ogromna pomoc w ogarnięciu miesięcznych wydatków.

32. Główną zasadą prowadzenia budżetu domowego jest równowaga. Z jednej strony równowaga w bilansie, a z drugiej równowaga między dokładnością śledzenia wydatków, a prostotą i wygodą.

33. Wiedza o przeszłości daje Ci wgląd w przyszłość. Regularnie prowadząc budżet domowy możesz z łatwością planować przyszłe wydatki.

Na przykład teraz jesteśmy nie tak długo po świętach Bożego Narodzenia. Za kilka miesięcy możesz wrócić do zestawienia z grudnia 2014 i sprawdzić ile wydałeś wtedy. Dzięki temu będziesz lepiej wiedział na co przygotować się w 2015.

44-2

34. Prowadząc domowy budżet nie musisz cały czas myśleć o pieniądzach. Wystarczy jeden dzień w tygodniu, w którym zbierzesz wszystkie rachunki i ustawisz odpowiednie zlecenia i przelewy.

35. Korzystaj z narzędzi, które pozwolą Ci na wyciśnięcie większych pieniędzy ze swoich oszczędności. Na przykład z kont oszczędnościowych. Prawie zawsze bardziej opłaca się trzymać nadwyżki finansowe na takim oprocentowanym koncie, niż na zwykłym ROR.

36. Nie pozwól, by wymówki powstrzymywały Cię przed wzięciem odpowiedzialności i ogarnięciem swojego domowego budżetu.

37. Jedzenie to jeden z największych wydatków w budżecie domowym w skali miesiąca. Ale jednocześnie to taka kategoria, z którą trzeba uważać. Do oszczędzania na jedzeniu trzeba podchodzić wyjątkowo ostrożnie i  rozmysłem – tak, aby oszczędności nie odbiły się na naszym zdrowiu.

Inwestowanie

38. Zacznij inwestować na giełdzie. Ale na pewno nie zaczynaj poprzez wrzucanie tam wszystkich oszczędności swojego życia! Najlepszy start, to zainwestowanie w edukację i własne doświadczenia (inwestując kwoty, na których stratę możesz sobie pozwolić).

39. Nie potrzebujesz do tego dużych pieniędzy. Pierwsze kroki na giełdzie możesz stawiać mając już nawet kilkaset złotych na koncie. Byleby nie były to Twoje jedyne pieniądze. To raczej kwota, którą możesz traktować jako inwestycję w swoją własną edukację.

40. Licz swoje zyski i straty od realnie zaangażowanych kwot. To szczególnie ważne przy wszelkich ofertach publicznych, gdzie redukcja zapisów skrycie obniża nasz zysk.

41. Zanim w coś zainwestujesz poznaj to i dowiedz się jak to działa.

42. Jeżeli zamierzasz oszczędzać i inwestować, zadbaj o to, by Twój system skalował się wraz z coraz większymi kwotami. Inaczej inwestuje się 1000 zł, a inaczej 10000 zł.

43. Eksperymentuj, by odnaleźć najlepsze dla siebie podejście do finansów. Jaki jest Twój profil inwestycyjny? Nie boisz się ryzyka, czy może wolisz grać bezpiecznie?

Gdy tylko możesz, korzystaj z okazji by wypróbować nowe drogi. Do tego momentu, aż odnajdziesz tę najlepszą dla siebie i swoich pieniędzy.

44. Dywersyfikuj swoje inwestycje i kontroluj straty. Czasy są niepewne, więc bezpieczeństwo oszczędności jest tym ważniejsze.

No i tyle – czterdzieści cztery sposoby. Tylko to ani nie jest wyczerpująca lista, ani dogłębna analiza każdego z tych tematów. Na obie te rzeczy możemy jednak zaradzić :).

Gdzieniegdzie są za to linki do bardziej wyczerpującego ujęcia tych zagadnień. Jeżeli jakiś temat Was zainteresował, to pod odpowiednim linkiem znajdziecie cały, obszerny artykuł na ten temat.

No i może dobijemy do 60 sposobów na oszczędzanie w komentarzach? Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdybyście dopisali tu także i swoje propozycje! :)

Opublikowano [post_date]// Fot. gatogrunge, p&p.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu