Finanse Na Skróty #2 – płacenie telefonem w Biedronce, PKP Cargo i Światowy Dzień Oszczędzania

Finanse Na Skróty #2

Witam w drugim wydaniu FNS! To miesięczne podsumowanie tego, co działo się w ostatnich 30 dniach w finansach. Przedstawiam w nim m.in. najciekawsze artykuły i porady finansowe oraz najkorzystniejsze propozycje banków.

Dziś znów trochę o bankowości mobilnej, wróci również na chwilę temat IPO PKP Cargo. No i nie zapomniałem też o Światowym Dniu Oszczędzania! Zapraszam!

Płatności mobilne w Biedronce

Jeszcze do niedawna sieć Biedronka miała tę przykrą przypadłość, że jedyną akceptowaną formą płatności była gotówka. Ja za gotówką nie przepadam, staram się nosić jej jak najmniej, a za wszystko, co się da, płacę kartą. Zatem Biedronkę dotychczas skutecznie omijałem.

Tymczasem, w połowie października sieć wprowadziła możliwość płatności smartfonem dla klientów Alior Banku i Getin Banku (uwaga: rzecz dotyczy tylko „tradycyjnych” banków, więc nie łapie się ani Alior Sync ani getinonline). Cały proces przedstawia dość przaśny filmik:

W skrócie: instalacja i korzystanie z aplikacji są intuicyjne i proste. Korzystaliście już z tej możliwości? Jak wygląda rzeczywistość „sklepowa”? Faktycznie idzie to tak szybko?

→ Jak zapłacić w Biedronce przez aplikację iKasa – testujemy płatności mobilne dla klientów Alior Bank i Getin Bank 

IKO vs PeoPay

PeoPay vs IKO

Skoro już jesteśmy przy płatnościach mobilnych, warto wspomnieć o IKO firmowanym przez PKO BP (i ostatnio bardzo aktywnie promowanym) i PeoPay od Pekao. Serwis PRNews przeprowadził ostatnio szczegółowe porównanie obu systemów. Pod uwagę brano przede wszystkim:

  • proces instalacji i rejestracji w systemie
  • interfejs aplikacji
  • używanie aplikacji podczas zakupów w sklepach i sieć akceptacji
  • przelewy między użytkownikami

Autorom udało się wyłonić zwycięzcę:

Na podstawie przeprowadzonych testów stwierdzono, iż IKO jest na chwilę obecną wygodniejszym rozwiązaniem. Decyduje o tym przede wszystkim bardziej rozbudowana sieć akceptacji, a także dostępność informacji o tym, gdzie możemy zapłacić IKO. Brak funkcji geolokalizacji, czy chociażby mapy na stronie www z zaznaczonymi sklepami znacznie obniża jakość korzystania z PeoPay. Portmonetka IKO jest także bardziej intuicyjna, jeżeli porównamy interfejs aplikacji.

Ale PeoPay też ma swój szereg zalet:

PeoPay działa bardzo płynnie (w IKO kolejne ekrany przeładowują się dosyć wolno). Olbrzymią zaletą aplikacji Banu Pekao S.A. jest współpraca z popularną siecią dysktonów Biedronka. Dobra komunikacja usługi w sklepach i świetnie przeszkolony personel może przyczynić się do popularyzacji płatności telefonem. Jeżeli chodzi o wypłaty z bankomatów, płatności on-line czy robienie przelewów, to obydwie aplikacje są na równym, naprawdę dobrym poziomie.

PKO BP przoduje, jeżeli chodzi o nowoczesne rozwiązania i udogodnienia w bankowości? Kompletne zaskoczenie.

→ IKO vs. PeoPay, czyli walka o nowy standard płatności mobilnych w Polsce

Sukces oferty publicznej PKP Cargo

Tym razem się udało – zysk na debiucie znacznie przekroczył oczekiwania.

PKP Cargo

18% pierwszego dnia notowań chyba nikt się nie spodziewał. Wszyscy po cichu liczyli na zysk w okolicach 10%. Już to byłoby niemałym sukcesem, zwłaszcza w przypadku spółki do której zniechęca tak wiele czynników: od silnych związków zawodowych, przez stan polskiej kolei, aż po samą markę PKP.

Sam też byłem ostrożny. Podczas oferty nawet nie myślałem o maksymalnym zapisie (500 akcji). Złożyłem zlecenie na 150 papierów, a swój pakiet sprzedałem niedługo po otwarciu, za 80,50 zł.

Mam nadzieję, że wśród Czytelników bloga też znalazły się, którym udało się wykorzystać tę okazję.

Tymczasem, oferta publiczna PKP Cargo to już przeszłość. Teraz przed nami Energa, która według zapowiedzi Ministerstwa Skarbu Państwa ma trafić na giełdę jeszcze w tym roku.

Udany debiut PKP mocno rozbudził oczekiwania inwestorów. Tyle, że to niekoniecznie dobra rzecz.

Szum medialny i inflacja oczekiwań może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na powodzenie oferty (rozumiane jako zysk na debiucie) pewnie wpłynie to w niewielki sposób. Natomiast duże zainteresowanie spółką ze strony inwestorów indywidualnych i szeroko rozumianej „ulicy” na pewno przełoży się na większą skalę redukcji. A jeżeli dostaniemy niewiele akcji, to niezależnie od tego jak wielki procentowo byłby zysk na debiucie, nominalnie dostaniemy niewiele.

→ Energa rusza na GPW. Szykuje się powtórka z PGE 

Akcje Alior Banku 22% w dół

Październik dobrze zapamiętają nie tylko drobni inwestorzy, którym udało się z PKP Cargo, ale też posiadacze akcji Alior Banku. Niestety z zupełnie odmiennych powodów.

Alior Bank

Wszystko przez – wymuszoną przez KNF – zmianę w księgowaniu przychodów ze sprzedaży bankowych produktów ubezpieczeniowych.

W wyniku odbytych spotkań oraz wymiany korespondencji z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej sposobu wykonania zaleceń KNF w zakresie księgowego ujmowania przychodów ze sprzedaży ubezpieczeń Zarząd Banku postanowił w najpełniejszy sposób wdrożyć oczekiwania KNF odnośnie metody rozpoznawania przychodów z bancassurance i tym samym zdecydował się wprowadzić pełną periodyzację tych przychodów przez Bank bez rozpoznawania jakichkolwiek przychodów upfront.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że w tygodniach poprzedzających oficjalny komunikat, kadra zarządzająca banku aktywnie pozbywała się akcji spółki. Może być afera.

→ Tąpnięcie kursu Alior Banku: -20% na otwarciu

Światowy Dzień Oszczędzania

31 października obchodziliśmy… Halloween. Tak, też. Ale to również Światowy Dzień Oszczędzania. Dla mnie to podwójne święto – dla osoby zainteresowanej tematem finansów osobistych i dla badacza. W tygodniu poprzedzającym ŚDO Fundacja Kronenberga i TNS regularnie co roku publikują raporty o postawach Polaków wobec oszczędzania.

To wyjątkowe badanie z tego względu, że jest prowadzone cyklicznie i dzięki niemu możemy zaobserwować jak interesujące nas zjawiska zmieniały się w czasie. A w 2013 miały miejsce bardzo ciekawe rzeczy.

Co bardzo cieszy, wzrasta liczba osób, które prowadzą budżet domowy i kontrolują swoje wydatki (z 26% do 35%). Co już mniej cieszy, to kontekst, w którym to się dzieje. Słowa klucze nie zmieniają się od lat: kryzys, niskie płace, bezrobocie. Oszczędzanie i kontrolowanie budżetu to nadal często po prostu konieczność.

fns2-dzienoszczedzania

Zaskakujące jest natomiast to, że całe to ostatnie zamieszanie z OFE niewiele zmieniło w naszych nawykach finansowych. Tylko 9% Polaków samodzielnie odkłada pieniądze na starość! To nawet mniej niż rok wcześniej (13%)! A to wszystko przy stosunkowo wysokiej świadomości tego, że przyszłe świadczenia będą niskie, o ile w ogóle państwo podoła wypłatom emerytur za te 20-30 lat. Świadomość problemu istnieje, ale nie idzie za tym faktyczne działanie.

To niepokojąca tendencja. Cały czas skupiamy się na teraźniejszości, natomiast na perspektywę kolejnych 5-10-20 lat patrzymy z założeniem “jakoś to będzie”.

→ Nie myślimy o przyszłości, skupiamy się na teraźniejszości, wynika z VI edycji badania “Postaw Polaków wobec oszczędzania” 

→ Pełny raport (PDF)

A ze Światowym Dniem Oszczędzania jest tak samo jak z pozostałymi, podobnymi „świętami” – Dniem Ojca, Dniem Matki, czy nawet Walentynkami. To jeden dzień, który przypomina nam o tym, jak powinniśmy postępować przez cały rok. Jeden dzień oszczędzania w roku nie wystarczy (no chyba, że akurat tego dnia odłożyłeś decyzję o zakupie samochodu).

Przeczytaj też poprzednie wydanie Finansów Na Skróty, w którym pisałem m.in. o prostym sposobie na prowadzenie budżetu domowego, przyjmowaniu płatności kartowych telefonem i dużej promocji w BZ WBK.

Opublikowano [post_date]. Fot. tseyin.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu