Getin Up – nowy bank dla… no właśnie, dla kogo?

Getin Up - nowy bank

To chwalebne, że Getin odkrywa nowe nisze. Bo dotychczas raczej nie stawiał ani na dobre relacje z klientami, ani na nowoczesność. Albo i stawiał, ale poległ na tym polu wyjątkowo sromotnie.

Getin chce w grudniu uruchomić nowy projekt, w ramach mody na „innowacyjne banki”. Getin Up ma być nowoczesnym bankiem internetowym (więc bezpośrednią konkurencją Alior Sync i powstającego nowego mBanku) z dużym naciskiem na „bankowość relacyjną”.

Czy można ufać tym zapewnieniom?

No cóż…

Czy ktokolwiek ma dobre zdanie o Getinie?

Bo mi relacje Getinu z klientami kojarzą się przede wszystkim tak, tak i tak.

W skrócie, opinie na temat banków z grupy Getin można podsumować w pięciu punktach:

  1. wyjątkowo skomplikowane i nieprzyjazne umowy kredytowe
  2. ukryte prowizje
  3. przetrzymywanie środków z lokat
  4. produkty inwestycyjne skonstruowane tak, by bez żenady wydusić z klienta grube tysiące na prowizjach
  5. niedoinformowani sprzedawcy, którzy pod presją „robienia wyniku” wciskają produkty, których sami nie rozumieją

Tyle relacje. Teraz nowoczesność.

Bankowość internetowa getinonline i openonline to coś, na co często sam narzekam. System transakcyjny wygląda tak, że naprawdę nie chciałbym mieć tam swojego głównego konta i robić za jego pośrednictwem swoich codziennych rozliczeń.

Podam przykład: Spodziewasz się ważnego przelewu, masz zapewnienie od nadawcy, że przelew wyszedł i minęło już wystarczająco dużo czasu, aby przelew przeszedł przez właściwe sesje Elixiru. Logujesz się do Getinu i nic nie widzisz. Na koncie nie ma środków!

WTF?

Pro tip: odśwież stronę 2-3 razy, wtedy powinien pojawić się właściwy stan konta.

Genialne! Loguję się do banku i pierwsze, co muszę robić, to walczyć z systemem transakcyjnym, by poznać prawdziwy stan swoich finansów.

I naprawdę mam teraz zaufać, że bank, który nawet nie potrafi pokazać mi właściwego stanu mojego konta, nagle stanie się liderem innowacyjności? Błagam…

A to nie wszystko. Mniej więcej zgodnie z tą filozofią działa cały ich system transakcyjny. Wszystko trzyma się na taśmę klejącą i sprawia wrażenie w najlepszym przypadku improwizacji, a w najgorszym prowizorki i fuszerki.

Już nawet nie proszę o ten flow, który czuję np. w mBanku. To znaczy, że większość rzeczy jest intuicyjna, poszczególne opcje są mniej więcej tam gdzie się ich spodziewam, a dostanie się do podstawowych informacji lub wykonanie prostych operacji finansowych wymaga góra 2-3 klików. W getinach chcę, by system “tylko” niezawodnie działał. No ale to już jest zbyt wiele…

W getinach wszystko trzyma się na taśmę klejącą

Jedyne, co mnie trzyma przy getinach to to, że czasem miewają dobrze oprocentowane lokaty. Chociaż i z tymi lokatami to do końca tak nie wiadomo, bo tu znów można przywołać historie klientów, którym bank przetrzymał środki przez kilka-kilkanaście dni.

Tymczasem kibicuję Getinowi, skoro chce zerwać z tymi złymi praktykami. Chociaż pozostaję sceptyczny, bo takie zapewnienia z ich strony widziałem już kilka razy.

Co poza tym obiecuje Getin Up?

Karty Display MasterCard. Karta, która jednocześnie jest tokenem do konta. Ma wyświetlacz i mini-klawiaturę. Przekonuje Cię takie połączenie? Mnie nie do końca.

Getin Up - Display MasterCard

Płatności NFC. O tym, co sądzę o NFC pisałem tu i tu. Jestem entuzjastyczny wobec tej technologii, ale jakoś nie ufam Getinowi, że wszystko będzie u nich działało bez problemu.

Autouzupełnianie przelewów po skanie faktury czy rachunku. Ok, fajne. Mam nadzieję, że można będzie do tego załadować też pdfy.

Menedżer finansów. Pewnie i tak gorszy niż Kontomierz ;).

Przelewy przez Facebooka. Serio, ktoś z tego korzysta?

Oszczędzanie końcówek transakcji jak w mSaverze. Chyba każdy musi mieć teraz swoją wersję mSavera…

Aplikacje mobilne na iOS i Androida. Na pierwszy rzut oka wygląda na nieźle dopasowaną do obsługi przez ekran dotykowy, więc zapowiada się ciekawie. Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce.

Getin Up - iOS

Dodatkowe zachęty do aktywnego korzystania z produktów banku. Podobnie jak w przypadku Konta Skarbonkowego w getinonline – premia 1 zł za każde założenie lokaty, za każdy przelew pensji do banku i za każde 100 zł wydane kartą.

Dla mnie Getin ma jednoznacznie negatywny wizerunek, dlatego też z dużym sceptycyzmem podchodzę do ich nowej oferty. A jak Ty zapatrujesz się na nowe zapowiedzi Getinu?

Opublikowano [post_date]. Fot. MagnusL3D, informacja prasowa.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu