IKE, IKZE i FAQ: najczęściej zadawane pytania

ike-ikze-faq

Co jeszcze warto wiedzieć o IKE, IKZE i oszczędzaniu na emeryturę?

W poprzednich częściach tego cyklu opisałem IKE, IKZE i łączone programy emerytalne. Macie przed sobą co najmniej kilka rozwiązań, z których możecie skorzystać oszczędzając na własną emeryturę. Abyście mogli podjąć w pełni świadomą decyzję o tym, które rozwiązanie jest dla Was najkorzystniejsze, przygotowałem listę pytań i odpowiedzi. Mam nadzieję, że to pomoże Wam w podjęciu najlepszej decyzji.

Tekstem który właśnie czytacie, pragnę zamknąć temat funduszy emerytalnych. Czasu na zainwestowanie pieniędzy, w tym roku, pozostało już naprawdę niewiele i zapewne większość z Was już odpowiednio rozdysponowała swoje środki. Temat Indywidualnych Kont Emerytalnych i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego pozostanie aktualny także po pierwszym stycznia. Zakładam więc, że przynajmniej część tego tekstu pozostanie dla Was atrakcyjna, również w przyszłości.

Partnerem cyklu jest Skarbiec TFI, umożliwiający gromadzenie środków na przyszłość, w ramach IKE, IKZE i PSO (Plan Systematycznego Oszczędzania).

Przejdźmy do rzeczy – przed Wami dziewięć pytań i dziesięć odpowiedzi na temat emerytury i sposobów oszczędzania na ten cel.

Czy IKE i IKZE mogą założyć osoby, które już przeszły na emeryturę bądź pobierają rentę?

Ustawodawca nie widzi w tej kwestii żadnych przeciwwskazań. Konta emerytalne miały przysłużyć się wszystkim, którzy pragną zaoszczędzić na swoją emeryturę jak najwięcej pieniędzy. Program IKE i IKZE miał zatem zaktywizować przede wszystkich tych, którzy nie są bądź nie byli zdecydowani na odkładanie dodatkowych środków na emeryturę.

Czy IKE i IKZE będzie można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego?

To akurat pytanie, gdzie odpowiedź może szybko stracić na aktualności. Obecnie dla większości z nas wiek emerytalny to osiągnięcie 67 roku życia. Nie tracąc korzyści podatkowych IKE można jednak wypłacić już po osiągnięciu 60 roku, a IKZE 65 roku życia. Warto przy tym pamiętać, że rząd planuje istotne zmiany w zakresie wieku emerytalnego. Za tymi zmianami pójdzie zapewne modyfikacja zapisów dotyczących IKE i IKZE.

Co się dzieje z wpłaconymi pieniędzmi, o ile już się osiągnęło limit IKE i IKZE na dany rok?

Limit wpłat na IKE i IKZE co roku się zmienia i jest uzależniony od wysokości średniej miesięcznej pensji brutto. W tym roku wyniósł 11 877 zł (IKE) i 4 750 zł (IKZE). Gdzie zatem lądują nadwyżki? Istnieje kilka możliwych odpowiedzi:

  • Pieniądze wracają na konto z którego były robione przelewy na konta emerytalne;
  • Pieniądze mogą także wrócić na inny, wskazany przez klienta rachunek (zazwyczaj wybierany podczas rejestracji bądź w panelu konta internetowego);
  • Wpłacone środki zostają zatrzymane na koncie w ramach inwestycji na kolejny rok (np. 2016);
  • Jeżeli posiadamy fundusz emerytalny, na który składa się IKE+IKZE i ewentualnie PSO (Plan Systematycznego Oszczędzania), po przekroczeniu limitu na jednym z tych kont, dodatkowe pieniądze automatycznie zasilają kolejne składowe funduszu.

Czy istnieje możliwość zamknięcia konta IKE przed osiągnięciem wieku, umożliwiającego bezproblemowe wypłacenie środków?

Jak najbardziej! Konto Emerytalne, podobnie jak wszelkiego rodzaju konta bankowe, można bez problemu zamykać. Niestety, w przypadku IKE wiąże się to z koniecznością opłacenia podatku od zysków kapitałowych („podatek Belki”), z którego IKE zwalniało wpłacających. Wypłacenie gromadzonej gotówki jest zatem możliwe zawsze, ale nie bez konsekwencji.

Czy można posiadać IKE w jednej instytucji a IKZE w innej?

Oczywiście, że tak! Nic nie stoi na przeszkodzie by IKE posiadać w wybranym TFI, banku bądź domu maklerskim, a IKZE w innym. Jest też możliwość przenoszenia kont z jednej instytucji do innej. Nie zawsze będzie to jednak proste. Trzeba się liczyć z opłatami za taką migrację (zazwyczaj ok. 100-120 zł) lub okresami karencji (najczęściej jest to rok).

Planuję zmianę instytucji w której ulokowałem środki na IKE i IKZE. Co się bardziej opłaca – wypłacić posiadane środki i wpłacić na nowe konto, czy zamknąć obecne konto, założyć nowe i dopiero wpłacać środki?

To trzeba samodzielnie policzyć – czy bardziej opłaca się nam ponieść opłatę manipulacyjną za migrację konta, czy może poddać dotychczasowe korzyści podatkowe? Będzie to zależało od sumy zgromadzonych środków.

Dla przypomnienia, w przypadku zamknięcia starego konta, wypłacenia środków i otwarcia nowego IKE bądź IKZE, trzeba nastawić się na konieczność zapłacenia podatków, z których wcześniej byliśmy zwolnieni. W przypadku IKE będzie to podatek od zysków kapitałowych, a w przypadku IKZE podatek dochodowy.

Czy, o ile otworzę konto IKZE jeszcze w 2015 roku i dokonam na nie wpłaty, mogę liczyć na obniżenie wysokości podatku już teraz?

Tak. Wszystkie wpłaty dokonane w 2015 powinny zostać uwzględnione w PIT za ten rok. Nie ma zatem większego znaczenia czy wpłata została dokonana w styczniu, maju czy grudniu. Na dobrą sprawę, przez cały rok można nie wpłacać nic, a limit wykorzystać pod koniec grudnia – efekt podatkowy będzie ten sam.

Jak wygląda sytuacja IKE i IKZE w przypadku osób, które pracują za granicą? Czy mogą skorzystać z opcji III filaru?

Polskie prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń wobec Polaków, niezależnie od tego, czy obywatel mieszka na terenie kraju czy nie. Jedyne ograniczenie, pojawia się w przypadku konta IKZE. O ile pragniemy odliczyć podatek dochodowy przy rozliczeniu rocznym, co logiczne, należy składać PIT i rozliczać się w Polsce.

Czy jedna osoba może posiadać więcej niż jedno konto IKE i IKZE?

Limit kont na jedną osobę, to jedno konto IKZE i jedno konto IKE.

Czy to wszystko co powinniście wiedzieć na temat IKE, IKZE i programach emerytalnych? Pewnie nie. Każda umowa, oferta ma swoje plusy i minusy. Przed wyborem i podpisaniem tej właściwej, należy – jak zwykle – samodzielnie wszystko policzyć i przeanalizować.

W cyklu „Z trzecim filarem na Ty”, starałem się poruszyć tematy elementarne, zahaczając delikatnie o wiedzę dla osób posiadających już jakieś rozeznanie w tematyce IKE i IKZE. Całość miała być podkładką dla wszystkich, którzy chcieliby zrobić coś więcej dla swojej emerytury. Mam nadzieję, że te wpisy przekonały Was do oszczędzania na emeryturę i wystarczająco przybliżyły Wam dostępne rozwiązania.

blog2 -master1

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu