Czy nadajesz się na inwestora długoterminowego?

inwestowanie-dlugoterminowe

Jakie wyzwania stoją przed inwestorem długoterminowym? Na jakie korzyści można liczyć?

Nie każdy ma możliwość by na bieżąco śledzić informacje ze spółek i sytuację rynkową. Prowadzenie firmy, praca zawodowa czy obowiązki rodzinne pochłaniają mnóstwo czasu. Doba robi się za krótka na to, by wcisnąć tam jeszcze częste doglądanie portfela inwestycyjnego, analizowanie wykresów czy raportów kwartalnych.

Czy jednak brak czasu i zaangażowanie w inne obowiązki muszą jednoznacznie zamykać drogę do poważnego inwestowania? Czy takie osoby są skazane wyłącznie na lokaty na 2-3%?

Na szczęście nie! Istnieją strategie inwestycyjne, w przypadku których kluczowe decyzje i analizy musisz podejmować tylko raz na pewien czas. I są narzędzia, które trafnie wskazują kiedy dokładnie ten moment ma miejsce.

Sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Wersja audio artykułu:

Subskrybuj Metafinanse Audio – nagrania nowych i archiwalnych artykułów z bloga: iTunes | SoundCloud | StitcherRSS

Artykuł powstał we współpracy z portalem Investio i autorami aplikacji Squaber.

Inwestowanie długoterminowe to dobre podejście dla osób, których nie interesuje łapanie lokalnych górek i dołków, a konsekwentne i systematyczne pomnażanie kapitału w długim okresie. Nie wymaga aż tak dużego zaangażowania i czasu, jak inwestowanie w krótkim terminie, niesie za to cały szereg odmiennych wyzwań.

Wbrew pozorom nie każdy się nadaje na inwestora długoterminowego. To strategia, która wymaga określonej dyscypliny i umiejętności rozróżniania krótkoterminowych wahań od zmian trendów.

Czy stać Cię na zamrożenie swoich środków na długie lata?

Jeżeli chcesz mierzyć swój horyzont inwestycyjny w latach, to musisz być na to gotowy lub gotowa finansowo. I nie chodzi tylko o to, czy masz odłożone jakieś pieniądze na inwestycje. Rzecz w tym, by do inwestowania długoterminowego (i – w zasadzie – do inwestowania w ogóle) podchodzić dopiero w momencie, gdy zapewnisz sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego.

Co to oznacza? W największym skrócie: brak kredytów (wyjątkiem może być kredyt hipoteczny) i posiadanie funduszu bezpieczeństwa pozwalającego na pokrycie co najmniej kilkumiesięcznych wydatków. Wtedy i tylko wtedy można zacząć myśleć o lokowaniu pieniędzy w agresywne instrumenty inwestycyjne.

O tych pieniądzach też trzeba myśleć w szczególny sposób. Nie mogą to być środki, od których w jakikolwiek sposób zależy Twój miesięczny budżet. Inwestuj tylko nadwyżki finansowe – pieniądze, na których utratę możesz sobie pozwolić.

Zobacz też: Ile pieniędzy potrzebujesz, by zacząć grać na giełdzie?

Jest też kwestia psychologii. Czy stać Cię psychicznie na to, by nie poddawać się emocjom? Jeżeli każde wahnięcie notowań w czasie sesji powoduje u Ciebie wzrost poziomu adrenaliny, to jest duże ryzyko, że nie będziesz czuć się komfortowo z długoterminowym inwestowaniem.

Związanie się z pewnymi  wyborami inwestycyjnymi na lata wymaga dyscypliny i chłodnej głowy.

Nie daj się nabrać na „kup i trzymaj”

Łatwo dać się zwieść tej popularnej strategii – po prostu kup wybrane walory i zapomnij o nich. Od momentu zawarcia transakcji kupna nie musisz robić już nic poza liczeniem zysków.

Tylko, że to zupełnie tak nie wygląda, a strategia „kup i trzymaj” sprawdza się tylko w jednym, określonym kontekście. W czasie długoterminowego trendu wzrostowego.

Czy umiesz zauważyć spółki, które znajdują się teraz w takim trendzie? Czy potrafiłabyś lub potrafiłbyś zdecydować się na kupno takiej drożejącej spółki? Część – jeżeli nie większość – inwestorów zachowuje się jak „łowcy okazji”, którzy szukają spółek, które są w trendach spadkowych (z nadzieją na ich szybkie odwrócenie). Przy inwestowaniu długoterminowym nie chodzi jednak o takie szukanie szybkich okazji.

Zalety cierpliwości

Pamiętaj, że pierwsze zyski najprawdopodobniej nie pojawią się od razu. Będziesz mógł lub mogła je skonsumować dopiero za kilka miesięcy lub nawet kilka lat.

Nie każdy potrafi odłożyć swoją nagrodę na tak długi czas.

Musisz również liczyć się z tym, że inwestując długoterminowo zamrażasz swój kapitał na długi okres. Te środki przestają być dla Ciebie dostępne – nie powinieneś lub nie powinnaś sięgać po nie by finansować swoje bieżące potrzeby lub zaplanowane większe zakupy. To zadanie dla domowego budżetu i posiadanych oszczędności, a nie dla inwestycji.

Inwestowanie długoterminowe nie oznacza, że możesz na lata zapomnieć o swoim portfelu akcji

Inwestowanie na długi okres wręcz z definicji wymaga ograniczonego zaangażowania. Zdecydowanie mniejszego niż inwestycje krótkoterminowe i łapanie lokalnych górek i dołków.

Strategia długoterminowa będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na bieżąco śledzić notowań. Dla tych, dla których inwestowanie na giełdzie jest dodatkiem do etatu lub własnej działalności, a nie głównym źródłem utrzymania.

Ale nie oznacza to wcale przyzwolenia na zerową aktywność. Podstawową czujność należy zachowywać przez cały czas. Bo prędzej czy później nadejdzie taka sytuacja, jak w roku 2008, kiedy rozpoczął się kryzys finansowy, a giełdy i spółki na całym świecie dosłownie nurkowały.

A skoro myślisz o swoich inwestycjach w horyzoncie kilku czy kilkunastu lat, to w tym czasie na pewno jeszcze nie jeden kryzys się przytrafi.

Lepiej nie mieć wtedy akcji w portfelu. Sygnały nadejścia takich momentów zwrotnych trzeba umieć zauważać. I odpowiednio na nie reagować.

Nie chcesz lub nie możesz codziennie śledzić kursów giełdowych? Nie masz czasu na samodzielnie wyszukiwanie atrakcyjnych spółek? Aplikacja Squaber jest jak Twój osobisty asystent, który za Ciebie śledzi bieżące notowania, analizuje wykresy i identyfikuje trendy. Przypomina Ci o Twoich inwestycjach tylko wtedy, gdy nadchodzi moment na podjęcie istotnych decyzji.

Zobacz, jak Squaber może Ci pomóc wspierając Twoje długoterminowe decyzyjne inwestycyjne.

Opublikowano [post_date]

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu