Inwestuj na całym świecie dzięki bezprowizyjnym funduszom Exchange Traded Funds (ETF)

Partnerem bloga w tym miesiącu jest DEGIRO — broker, który umożliwia obrót m.in. zagranicznymi funduszami ETF. Moje serdeczne podziękowania za współpracę z Metafinansami!

Apetyt inwestorów na inwestowanie w instrumenty będące przedmiotem obrotu na światowych giełdach znacząco wzrasta w ostatnich latach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się fundusze ETF,–między innymi dzięki ich niskim kosztom.

Popularność ETF potwierdza łączna kwota aktywów pod zarządzaniem funduszy ETF, która szacuje się, że wzrosła do ponad 3 bln USD globalnie. ETF zapewnia inwestorom płynny produkt i okazję do dywersyfikacji posiadanych aktywów. Przykłady bardziej egzotycznych kategorii aktywów to Crude Oil ETF i Volatility ETF, podczas gdy  „typowe”  ETF, takie jak S&P500 ETF pozostają zdecydowanie najbardziej popularne. W przeciwieństwie do tradycyjnych wysokich kosztów funduszy, ETF może mieć roczny współczynnik kosztu nie większy niż 0,05%.

ETF jest rodzajem funduszu, który naśladuje aktywa bazowe (akcje, obligacje, kontrakty na ropę, sztabki złota, waluty obce, index) Udziałowcy funduszu są pewnego rodzaju pośrednim właścicielem tych aktywów. Posiadacze ETF mają prawo do udziału w zyskach. Jednostki funduszu mogą być łatwo zakupione, sprzedane, tak samo jak w przypadku akcji, ponieważ ETF-y notowane są na giełdach.

Pomimo tego, że ETF-y są świetnym sposobem na rozszerzenie swoich możliwości inwestycyjnych, w dalszym ciągu dla wielu inwestorów pojawia się pewnego rodzaju bariera skutecznie odstraszająca od rozpoczęcia inwestycji, a mianowicie zbyt wysokie koszty transakcyjne. Potrzebę zmiany szybko dostrzegł broker DEGIRO, który wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów nie tylko zapewnia najniższe koszty transakcyjne, ale również zaczął oferować 700 bezprowizyjnych ETF. Każdego miesiąca kalendarzowego klienci otrzymują jedną bezpłatną transakcję na każdy kod ISIN, a dodatkowo w przypadku zwiększania jednostek udziału w danym ETF, na zlecenia od minimum 1000EUR/USD (w zależności od waluty danego ETF), kolejne transakcje również będą darmowe.

Gijs Nagel, dyrektor DEGIRO, uważa, że ETF-y, oferują bardzo dobre możliwości dywersyfikacji. „Widzimy, że wielu inwestorów ma tendencje do kupowania kilku akcji, bez odpowiedniej dywersyfikacji. Dywersyfikacja jest ważna w celu ograniczenia ryzyka podczas utrzymywania zwrotów z inwestycji w akcje. Z tego powodu chcemy wskazać właściwe miejsce zmiany tego stanu rzeczy, oferując bezprowizyjne ETF”.

Nie tylko niskie prowizje ETF

DEGIRO, który pobiera opłatę w wysokości 1,00 PLN + 0,08% od transakcji, bez opłat depozytowych czy opłat za prowadzenie rachunku, stał się niekwestionowanym liderem minimalizowania kosztów transakcyjnych na rodzimym rynku w Polsce. Wywołał zamieszanie w całej branży maklerskiej sprawiając, że inwestycje giełdowe stały się bardziej dostępne, niezależnie od zasobności portfela.

Jako przykład możemy podać koszt zakupu akcji PKO BP o wartości 10 000 PLN na GPW. W DEGIRO suma prowizji za zakup wyniesie 9 PLN. Z drugiej strony, ta sama transakcja będzie kosztować 19 PLN w Deutche Banku i 38 PLN w Alior banku. To przekłada się na oszczędności w wysokości ok. 76%.

Handel na giełdzie w USA

Inwestowanie na rynkach zagranicznych pozwala zaoszczędzić nawet więcej. Kupując za 10 000 USD akcje Google (zakładając: 1 akcja Google za 500 USD), klient zapłaci zaledwie ok. 0,50 EUR + 0,08 USD (0,50 EUR opłaty stałej + 0,004 USD za akcję). U konkurencji trzeba zapłacić średnio niemal 80 USD! Ten prosty przykład pokazuje jak DEGIRO pozostawia konkurencję w tyle.

Porównanie opłat i prowizji z innymi brokerami

   degiro Dom Maklerski mBanku

 

Biuro Maklerskie Deutsche Bank Polska

 

Biuro Maklerskie – Alior Bank Centralny Dom Maklerski PEKAO SA

 

BMW za 25.000 EUR 7,00 EUR 350,00 EUR 125,00 EUR
PKO BP za 10.000 PLN 9,00 PLN 39,00 PLN 19,00 PLN 38,00 PLN 37,50 PLN
ETF S&P 500 za 50.000 zł Bezpłatnie * 195,00 PLN 95,00 PLN 190,00 PLN 187,50 PLN

* Bezprowizyjne inwestowanie w fundusze ETF z listy 700 ETF-ów (www.degiro.pl/oplaty-i-prowizje/bezprowizyjne-inwestowanie-w-fundusze-etf.html)

DEGIRO to nie tylko niskie koszty transakcyjne

DEGIRO przechowuje aktywa klientów w osobnym podmiocie prawnym. Jego zadaniem jest tylko i wyłącznie administrowanie i przechowywanie instrumentów. Gdyby więc spółka miała w przyszłości problemy finansowe, środki klientów pozostaną bezpieczne. Inwestycje nie wejdą w skład masy upadłościowej firmy, tylko zostaną zachowane, jako środki zgromadzone na oddzielnym rachunku.

Zupełnie nowe podejście firmy okazało się  udane. DEGIRO niedawno zaprezentowało dobre wyniki za pierwszy kwartał, wykazujące wzrost wolumenu transakcji o 71% w stosunku do ubiegłego roku do prawie 2,3 mln transakcji przeprowadzonych w okresie od stycznia do marca. Wraz z bezprowizyjnymi funduszami ETF, firma wygląda dobrze przygotowana do zaspokojenia potrzeb Polskich inwestorów szukających sposobu na dywersyfikację swoich portfeli, Jeżeli chcecie bliżej zapoznać się z ofertą DEGIRO to wejdźcie na tę stronę i przejrzyjcie dostępne ETF-y

Jeżeli chcecie bliżej zapoznać się z ofertą DEGIRO to wejdźcie na tę stronę i przejrzyjcie dostępne ETF-y.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu