• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

7 sposobów na darmową rozrywkę i kulturę

27 maja 2020 6 komentarzy

ilustracja z ikonami aplikacji i stron oferujących darmowy dostęp do tekstów kultury

Chwila wytchnienia i zapomnienia się przyda się teraz każdemu. Oto kilka propozycji jak za darmo (i legalnie) wypełnić sobie czas dziełami kultury i dobrej jakości rozrywką.

Być może przy innej okazji zamieszczę tu artykuł o tym, jak wykorzystać ten wolny czas, którego przez pandemię mamy jakby więcej, na zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie się… ale dzisiaj wrzućmy na luz. Wszak światowy kryzys niekoniecznie sprzyja wspinaniu się na wyżyny produktywności.

W programie na dziś są więc muzyka, podcasty, wideo, gry, teatr, opera, książki, audiobooki i muzea. Bilet wstępu: 0 zł. Zapraszam!

Muzyka

Sam nie potrafię żyć bez muzyki. Towarzyszy mi zarówno w pracy jak i w wolnych chwilach. Większość usług streamingowych wymaga abonamentu (rzędu około 40 zł miesięcznie). Te pieniądze możesz zaoszczędzić, godząc się jednocześnie na reklamy między piosenkami, korzystając z darmowego planu Spotify.

W tym miejscu normalnie poleciłbym też darmowe archiwum audycji Polskiego Radia… ale wiesz, jak jest.

Podcasty

Innym, często lepszym, rodzajem audycji na żądanie są podcasty. To niemal niewyczerpane źródło inspiracji i rozrywki. Dzięki podcastom możesz nauczyć się nowych umiejętności, dowiedzieć się czegoś nowego, lub po prostu śledzić kolejne odcinki kryminału w wersji audio. I wszystko za darmo.

Tutaj znajdziesz kilka propozycji na początek (w języku angielskim). Zachęcam też do dzielenia się swoimi poleceniami w komentarzach pod tym wpisem!

Wideo

Podobnie, jak podcasty, YouTube oferuje nieograniczone zasoby darmowej rozrywki, kursów i przewodników — tylko, że w wersji wideo. Ja na przykład lubię podglądać nowe techniki parzenia kawy na kanale Jamesa Hoffmanna.

Gry komputerowe

Bardziej interaktywną formę rozrywki też można znaleźć za darmo. W branży gier komputerowych istnieje cały segment gier “freemium” lub “free to play”. Grę możesz ściągnąć i uruchomić za darmo, ale oczywiście jest haczyk. Szybsze postępy w grze lub różne inne ulepszenia już wymagają wyciągnięcia karty kredytowej z portfela.

Dlatego ciężko jest mi polecić tę formułę. Bo jej darmowość często jest pozorna. Taki model biznesowy stawia twórców przed pokusą, by projektować rozgrywkę tak, by jak najczęściej kierować gracza w stronę płatności. Rzadko które studio się tej pokusie opiera, a najczęściej jest wręcz przeciwnie — stosują one szereg taktyk i manipulacji, by wyciągnąć z gracza jak najwięcej pieniędzy.

Zamiast tego proponuję polować na okazje w sklepach online. Epic Games Store co tydzień wystawia jedną grę za darmo. W dniu, gdy to piszę, za darmo dostępne jest Grand Theft Auto 5. W tygodniu publikacji tego wpisu jest to Civilization VI. Nieźle! Obie gry właściwie gwarantują setki godzin dobrej rozrywki — teraz kompletnie za darmo.

W ten sposób możesz legalnie i za darmo zdobyć pełnoprawną grę. Polecam też śledzić zestawy gier na Humble Bundle. Wprawdzie nie całkowicie darmowe, ale model biznesowy typu “płać ile chcesz” pozwala na zakup paczki gier po bardzo atrakcyjnych cenach.

Książki i audiobooki

W normalnych czasach zachęcałbym w tym miejscu do osobistej wizyty w bibliotece. Na przykład by wypożyczyć Finansowego Ninję. Ale czasy nie są normalne, więc zamiast tego polecam wizytę na stronie Wolne Lektury. Znajdziesz tam ponad 5000 ebooków i kilkaset audiobooków — wszystko całkowicie za darmo.

Możesz też skorzystać z 60-dniowej darmowej wersji próbnej usługi Empik Premium Go. Przez dwa miesiące możesz za darmo korzystać z dostępu do ponad 11 tysięcy audiobooków i ebooków. Tylko ustaw sobie przypomnienie w telefonie, by anulować subskrypcję zanim nadejdzie pierwszy rachunek!

Teatr i opera

scena teatralna na ekranie komputera

Teatry i opery z całego świata publikują nagrania swoich spektakli online. Nie ruszając się z domu (i za darmo) możesz obejrzeć wydarzenia kulturalne i warsztaty:

  • Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
  • Teatru Muzycznego w Łodzi
  • The Metropolitan Opera

Muzea

A co powiesz na wirtualną wizytę w muzeum?

Podróż do Paryża jest dziś niemożliwa (a przynajmniej niewskazana), ale wizyta w Luwrze jak najbardziej! Po drugiej stronie Kanału La Manche swoje wirtualne zbiory udostępnia The British Museum. W Stanach Zjednoczonych możesz odwiedzić Guggenheim Museum w Nowym Jorku czy National Gallery of Art w Waszyngtonie. Za mało? — sprawdź zasoby Google Arts & Culture po więcej!

A może nie chcesz “wyjeżdżać” tak daleko? Muzeum Powstania Warszawskiego również zaprasza na wirtualne zwiedzanie.

—

Jest z czego wybierać! To czasami wręcz przerażające, że mamy aż tyle sposobów na “marnowanie” czasu — i wszystkie na wyciągnięcie ręki, i to kompletnie za darmo. Ale chyba nie będzie już lepszego czasu by z tej bogatej oferty skorzystać.

Masz więcej propozycji? Dodaj komentarz!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Komentarze

  1. Zenek73 napisał

    27 maja 2020 o 13:30

    Audioteka też miała/ma darmowy okres – warto sprawdzić!
    Co do książek genialna opcja to Legimi. Czytnik musi mieć obsługę Legimi (niestety Kindle chyba odpada – polecam Pocketbook).
    3 razy w miesiącu posiadacz karty bibliotecznej może odebrać kod na miesiąc darmowego legimi. Co lepsze teraz można zrobić to telefonicznie. Ale trzeba dzwonić możliwie szybko bo pula kodów jest skończona ;) Szczegóły lepiej sprawdzić na stronach biblioteki bo zasady mogą nieco się różnić. Polecam.

    Odpowiedz
    • Krzysztof Sobolewski napisał

      27 maja 2020 o 14:22

      Dzięki za komentarz i uzupełnienie wpisu! Faktycznie, Audioteka też ma darmowy okres próbny. Ale tylko 14 dni — trzeba dobrze gospodarować czasem 🙂

      Odpowiedz
  2. Adrian Brania napisał

    27 maja 2020 o 22:26

    Ciekawy wpis.
    Darmowy plan, działający na podobnej zasadzie do Spotify ma też serwis Deezer.
    Co prawda wielkiej różnicy między tymi dwoma serwisami w wersji darmowej nie ma, ale myślę, że warto o Deezerze wspomnieć :)

    Odpowiedz
    • Krzysztof Sobolewski napisał

      28 maja 2020 o 04:19

      Dzięki za ten komentarz! Racja, inne serwisy streamingowe też mają okresy próbne i warto korzystać. Jako uzupełnienie wpisu, dodam że warto się rozejrzeć w ofercie serwisów muzycznych i video. Na przykład Amazon Prime Video również oferuje darmowy okres próbny. Tylko jeżeli nie chcemy płacić złotówki, to trzeba pamiętać by na czas anulować usługę.

      Odpowiedz
      • Krzysztof Sobolewski napisał

        28 maja 2020 o 05:26

        I w ramach kolejnego uzupełnienia — National Theatre też publikuje pełne nagrania spektakli: https://youtu.be/BJEpYaD3yTw

  3. Adam - SposobNaFinanse.pl napisał

    29 lipca 2020 o 14:02

    Ciekawe, przydatne informacje. Będę musiał chociaż część z nich wykorzystać. Chociaż jeśli chodzi o podcasty i YT to korzystam na bieżąco. A co do gier to jako miłośnik szachów polecam też założyć sobie konto na jakimś znanym serwisie (najlepiej zagranicznym) i też można na parę godzin nawet nieraz wsiąknąć :D. Choć to wiadomo, zależy co kto lubi.

    Odpowiedz

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski