Kupić czy nie? Podejmij mądrą decyzję

Mądre decyzje zakupowe to przemyślane decyzje. Przed każdym większym1 zakupem zadaj sobie pytania poniżej.

Kluczem jest udzielenie sobie na nie uczciwych odpowiedzi. A to nie zawsze będzie łatwe. Odmawianie sobie, odebranie sobie nowej zabawki może boleć i będzie zniechęcać.

Zresztą, nawet przed wydaniem tych pieniędzy, pewnie gdzieś w głowie już tli ci się myśl, że być może nie jest to najlepszy pomysł. Że to nie będą najlepiej wydane pieniądze w twoim życiu. Wahasz się, ale ta chęć sięgnięcia po portfel i kupienia sobie czegoś nowego wciąż jest silna.

Sam przerabiałem taki wewnętrzny dialog wiele razy. Pytania poniżej pomogą ci wygrać z impulsem.

1. Czy tego potrzebujesz?

Jeżeli nie — to jest to po prostu zachcianka. Spełnianie zachcianek jest OK — ale nie powinno być głównym priorytetem. Jeżeli szukasz oszczędności w swoim budżecie domowym, to opieraj się zachciankom.

2. Czy cię na to stać?

Kredyt (w tym limit na karcie kredytowej) się nie liczy — odpowiedz sobie na to pytanie wyłącznie na podstawie posiadanych oszczędności/gotówki.

Weź też pod uwagę przyszłe zakupy i własne cele finansowe. Jeżeli dzisiejszy zakup miałby zagrozić spełnieniu ważniejszych potrzeb później — zrezygnuj z niego (lub przełóż na kiedy indziej).

3. Czy rozważyłeś alternatywy?

Przed każdym większym zakupem zrób rozeznanie rynku. Porównaj marki, modele, sklepy i ceny.

Jeżeli to możliwe, to rozważ też zakup na rynku wtórnym.

4. Czy to dobry moment?

Sprawdź kalendarz czy właśnie nie zbliżają się żadne okazje do zakupów po promocyjnej cenie. Jeżeli to możliwe, to sprawdź też producenta — szczególnie plotki i ogłoszenia o dacie premiery nowej wersji urządzenia, które planujesz kupić. Gdy na rynek wejdzie nowy model, to ten, który sobie upatrzyłeś, powinien stanieć.

5. Czy dałeś sobie dzień lub dwa na przemyślenie tego wydatku?

Nie kupuj od razu. Zaczekaj. Rób przemyślane zakupy — a nie impulsywne.

Mi takie zachcianki przechodzą zazwyczaj po tygodniu.

6. Czy to towar dobrej jakości?

Kupuj rzeczy, które starczą ci na długo. Oszczędzanie na jakości często prowadzi do tego, że płacimy dwa razy. Oszczędziłeś na butach, a te rozpadły się po kilku miesiącach? Lepiej było kupić droższe, ale na lata.

Oczywiście, przy niektórych zakupach jakość ma mniejsze znaczenie. No i „płacenie za jakość” to nie to samo co „przepłacanie za markę”. Znaj(dź) równowagę między jednym a drugim.

Bądź uczciwy wobec siebie. Oceń na co możesz sobie pozwolić i gromadź oszczędności na większe zakupy.

Odrób pracę domową. Zrób research, wybierz produkt o korzystnym stosunku jakości do ceny. I znajdź sprzedawcę z najlepszą ceną.

Dobrze na tym wyjdziesz.

Komentarze


  1. To, jak zdefiniujesz „większy” zależy od ciebie i tego jak napięty jest twój budżet. Szukasz oszczędności gdzie się da? Ustaw sobie limit 100 zł — każdy zakup powyżej tej kwoty powinien być gruntownie przemyślany. Masz więcej luzu w budżecie? Ustawienie progu na 500 zł może być dobrym pomysłem. ↩︎
Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu