• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

mBank – nowe aplikacje mobilne na Windows Phone i Android. Recenzja i opinie

20 lutego 2014 2 komentarze

mbank-aplikacja-mobilna-android-windows-ios

W środę mBank mocno zaatakował rynek aplikacji mobilnych. W sklepach wszystkich trzech głównych systemów operacyjnych – Android, Windows Phone i iOS – pojawiły się aktualizacje lub całkiem nowe aplikacje tego banku.

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Aplikacje wyglądają świeżo i nowocześnie. Ale jak się z nich korzysta w praktyce?

Aplikacje mobilne nie są i nigdy nie były dla mnie głównym kanałem dostępu do banku. Tę rolę zawsze pełnił przeglądarkowy system transakcyjny.

Zobacz także: Konto w mBanku – opinie wieloletniego klienta

Aplikacja na telefonie lub tablecie to dla mnie rozwiązanie awaryjne. Korzystam z nich w sytuacjach podbramkowych. Gdy muszę zrobić pilny przelew, by upewnić się że mam wystarczająco dużo środków na zakupy, które planuję i – jeżeli nie – to by ewentualnie spłacić kartę kredytową lub przelać część pieniędzy z konta oszczędnościowego na ROR.

Pora się przekonać, czy aplikacje mBanku mają szansę sprawdzić się przy takim korzystaniu. Jako że posiadam tylko urządzenia z WP i Androidem skupię się właśnie na tych platformach.

mBank na Windows Phone

mBank aplikacja Windows Phone mBank aplikacja Windows Phone mBank aplikacja Windows Phone

W przypadku aplikacji na Windows Phone mBank robi jeden krok do przodu w stosunku do tych oczekiwań. I dwa kroki do tyłu.

Program oferuje bardzo podstawowe funkcje. Podstawowe – i bardzo ograniczone. By przekonać się o tym jak bardzo, wystarczy spojrzeć na tabelkę z porównaniem aplikacji na WP i Android/iOS, którą przygotował sam bank. Po stronie Windows dominuje czerwony kolor, a to nie może oznaczać nic dobrego.

W aplikacji niby wszystko jest. Mogę zobaczyć ile mam środków na koncie, mogę zlecić przelew.

mBank aplikacja Windows Phone Mogę nawet sprawdzić  na mapie gdzie jest najbliższy bankomat i już z poziomu aplikacji mam możliwość uruchomienia nawigacji do tego miejsca. To świetne rozwiązanie. Dotychczas, jeżeli już musiałem szukać bankomatu, to robiłem to bezpośrednio w mapach. Nowy mBank ma szanse zmienić u mnie ten nawyk. Zwłaszcza, że ta opcja dostępna jest nawet bez logowania się.

Bardzo cieszy też to, że mBank w dużym stopniu wykorzystuje możliwości systemu operacyjnego. Na ekran startowy telefonu mogę przypiąć więc zarówno ikonę z linkiem do aplikacji, ale także automatycznie aktualizujące się kafle pokazujące na przykład obecny stan konta. Jedna z najbardziej podstawowych i potrzebnych informacji – dostępna na pierwszy rzut oka, nawet bez uruchamiania aplikacji. Bardzo na plus!

Ale to już właściwie wszystko, co potrafi aplikacja na telefon z Windowsem. Nie spłacę karty, nie zobaczę stanu moich inwestycji, a nawet nie skorzystam z mOkazji (może to i lepiej…).

Najbardziej rozczarowuje mnie brak podglądu inwestycji. Finanse Bing dają fajną opcję przypięcia obserwowanych walorów do ekranu startowego. Dzięki temu zawsze widzę kurs swoich akcji z ostatniego zamknięcia. Aż się prosi o to, by mBank pozwalał w podobny sposób na przypinanie kafli z saldem posiadanych w SFI funduszy i akcji w eMaklerze. Skoro mogę mieć tam saldo ROR, to czemu nie saldo funduszy?

mBank na Windows Phone Finanse Bing

Jeżeli chodzi o samą wygodę korzystania z aplikacji, to jest na wysokim poziomie. Nowemu przeglądarkowemu systemowi transakcyjnemu mBanku często zarzuca się brak przejrzystości, nadmiar wodotrysków i mało logiczną nawigację. Tutaj tego nie ma. Wyszukiwarka transakcji działa bez zarzutu, zlecenie przelewu nie sprawia żadnych kłopotów, po systemie poruszam się bez problemów. Zgodnie z ideą bankowości mobilnej – korzystam w pośpiechu, więc muszę mieć wszystko pod ręką i widoczne na pierwszy rzut oka. I tak właśnie jest.

Tylko właśnie – czy jest to efekt dobrze przemyślanej nawigacji czy po prostu wynika to z małej liczby dostępnych funkcji?

mBank na Android

mBank na Android mBank na Android mBank na Android
W porównaniu z Windows Phone, aplikacja na Androida wygląda na zdecydowanie bardziej kompletną.

Ale skoro przy WP skończyłem na chwaleniu interfejsu, tak tu od tego zacznę. Jest bardzo dobrze i jeżeli chodzi o polską bankowość mobilną, to jest to zdecydowana czołówka. A może nawet pierwsze miejsce.

Szczerze, to nie zdziwiłbym się, gdyby użytkownikom mBanku łatwiej przychodziło korzystanie z aplikacji mobilnej na Androida niż błądzenie po desktopowym systemie transakcyjnym.

Wszystkie najważniejsze informacje mamy na głównym ekranie: saldo na ROR, oszczędności na eMaxach i historię ostatnich operacji. Główny ekran możemy przewijać, podobnie jak na przykład newsfeed na Facebooku. Pod historią ostatnich transakcji znajdziemy więc listę najbliższych bankomatów i placówek, listę zaplanowanych operacji, a jeszcze niżej ofertę mOkazji (czyli tak na dobrą sprawę – reklamy).

Jeżeli potrzebujemy czegoś ponad to, to mamy to pod ręką w typowym, androidowym menu wysuwanym z lewej strony ekranu. W ten sposób możemy dostać się do listy naszych inwestycji (zarówno eMakler jak i fundusze), kursów walut, czy posiadanych kart.

mBank - aplikacja na AndroidaWśród tych opcji znajduje się też jedna kontrowersyjna – szybki kredyt. Osobiście nie jestem przekonany, czy dawanie wręcz natychmiastowego dostępu do kredytu konsumenckiego z poziomu aplikacji mobilnej to dobry pomysł.

Z dziwnych rzeczy – trochę dziwi, że pod opcją menu oznaczoną jako „notowania” mamy dostęp tylko do notowań funduszy. Nie ma akcji, nie mogę nigdzie wpisać waloru i zobaczyć jaki jest jego obecny kurs (a przynajmniej kurs z ostatniego zamknięcia). Z braków boli też nieobecność widgetu, który można wyciągnąć na pulpit. Tu akurat przewagę ma Windows Phone.

Ale to właściwie jedyny zarzut, który mogę mieć. Poza tym jest naprawdę bardzo dobrze. Gdybym miał w mBanku swoje główne konto, to na pewno byłbym zadowolony.

Jak zainstalować aplikację mBanku?

Proces jest bardzo prosty. mBank przygotował szybki tutorial prezentujący pierwsze kroki z parowaniem urządzenia z systemem transakcyjnym, ustawianiem kodu PIN i logowania.

Pobierz aplikację:

  • Na Windows Phone: Windows Store
  • Na Androida: Google Play (działa na telefonach i tabletach)
  • Na iOS: App Store (iPhone – tak, iPad – nie)

Jeżeli nie masz jeszcze konta w mBanku, to możesz złożyć wniosek za pośrednictwem tego linku.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Komentarze

  1. Janusz Przepiórkowski napisał

    29 marca 2014 o 01:26

    Zadam głupie pytanie, ale jak ściągnąc tą właściwą wersje mbanku na androidzie. Od paru miesięcy posiadam juz aplikacje mbanku na telefonie, bez tych wszystkich bajerów. Ale w sklep play nie widze żadnej aplikacji prócz tych : mabnk cz, mBank SK,mbank orange cash, oraz mbank dawny multibank. Aplikacji o samej nazwie Mbank mie widze:)

    Odpowiedz
  2. MM napisał

    20 sierpnia 2016 o 22:39

    Czyli jak nie pozwolę googlom śledzić informacji z mojego telefonu (bo tego wymaga ode mnie googleplay) to nie mogę pobrać aplikacji umożliwiającej dostęp do banku w którym mam konto….
    Ciekawe, że banku nie stać na to aby wystawić taką aplikację na swoją stronę www do pobrania.
    Szkoda gadać…

    Odpowiedz

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski