mBank ukarany za kredyty frankowe

UOKiK wydał pierwsze decyzje wobec banków, które nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR przy wyliczaniu wysokości rat w kredytach hipotecznych we frankach szwajcarskich.

(…)

W przypadku mBanku urząd zdecydował o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości blisko 6,6 mln zł oraz nakazał zaniechanie podobnych praktyk w przyszłości. Bank musi także zwrócić konsumentom nadpłacone środki oraz przeliczyć raty kredytów hipotecznych przy uwzględnieniu rzeczywistej wartości stopy procentowej LIBOR.

– Źródło: “Po karze dla mBanku za kredyty frankowe UOKiK szykuje się do decyzji ws. kolejnych banków”, Bankier.pl

mBank nadal nie uwzględnia ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych w CHF. No i oczywiście zamierza odwołać się od decyzji Urzędu.

Naprawdę nie rozumiem, czemu mBank tak w to brnie. Najpierw uzależnianie zmian oprocentowania kredytu od decyzji zarządu, “nabici w mBank”, pozwy zbiorowe, a teraz to. Aż tak lubią sądzić się z własnymi klientami?

Podobne postępowanie UOKiK toczy się jeszcze w sprawie kredytów frankowych udzielanych przez Raiffeisen Polbank, Crédit Agricole, Pekao i BPH. ING Bank Śląski, który też był sprawdzany przez Urząd, zgodził się dobrowolnie zmienić swoje praktyki i stosować ujemne oprocentowanie dla kredytów hipotecznych indeksowanych w CHF.

Jeżeli macie kredyty w którymś z tych banków, to jest szansa na obniżkę rat i zwrot nadpłaconych środków.

Opublikowano 25 stycznia 2016.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu