Czy Meritum dochował wszystkich obietnic z oferty? Lokata 5% + ROR [analiza TOiP]

meritum-00

Sprawdzam wszystkie obietnice Meritum o lokacie na 5% i bezwarunkowo bezpłatnym Prostym Koncie Osobistym.

Pewnie zauważyliście, że gdzieniegdzie na blogu pojawiły się reklamy lokaty na 5% w banku Meritum (zakładanej w komplecie z kontem ROR). Oprocentowanie jak na dzisiejsze rynkowe realia jest bardzo przyzwoite, dlatego też sądzę, że możecie być zainteresowani tą ofertą.

Nie chciałbym jednak polecać Wam czegoś, czego sam nie sprawdziłem. W tym tekście przyglądam się więc wszystkim obietnicom Meritum i sprawdzam, jak bank się z nich wywiązuje. I już wiem, że przynajmniej jednej z nich nie dochował. Jesteście ciekawi jakiej? Szczegóły w rozwinięciu.

Sama lokata to bardzo prosty produkt:

 • oprocentowanie 5% brutto w skali roku
 • czas trwania 2 miesiące
 • zerwanie lokaty przed tym czasem oznacza utratę odsetek
 • na kwotę od 1000 do 10000 zł
 • kapitalizacja na koniec trwania lokaty
 • otworzyć można ją całkowicie przez internet – bank twierdzi, że wystarczy na to 15 minut
 • z lokaty może skorzystać tylko nowy klient Meritum

By skorzystać z tych warunków, wraz z lokatą trzeba jednak założyć też Proste Konto Osobiste. Według Meritum bezwarunkowo bezpłatne:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku
 • 0 zł za krajowe przelewy internetowe (nie dotyczy przelewów natychmiastowych)
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty debetowej
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce

Analiza Taryfy Opłat i Prowizji

No to sprawdźmy Taryfę Opłat i Prowizji i zobaczmy czy tak rzeczywiście jest.

meritum-1

Prowadzenie konta i autoryzacja transakcji – 0 zł, żadnych gwiazdek. Wszystko się zgadza.

Na ewentualne opłaty natkną się tylko Ci, którzy zamiast SMS-em wolą autoryzować swoje transakcje poprzez token. Jego wydanie to 60 zł.

Jedziemy dalej – przelewy.

meritum-2

Darmowe przez internet, płatne w oddziale i przez telefon. Czyli standard.

To zweryfikujmy jeszcze karty i bankomaty.

meritum-3

meritum-4

Korzystanie z karty – bez opłat miesięcznych. Wypłaty z bankomatów w Polsce – zero złotych. Wznowienie karty – bezpłatne. I nadal żadnych gwiazdek. A właściwie to jedna – przy tytule kolumny “VISA Basic*”. Gwiazdka mówi tylko o tym, że okres ważności karty to trzy lata.

Jedyne opłaty związane z kartą mają miejsce wtedy, gdy chcemy ją samodzielnie zastrzec (2 zł) lub sprawdzić saldo konta w bankomacie (1 zł).

Wszystko gra

Czyli wygląda na to, że wszystkie obietnice banku zostały spełnione. Można założyć lokatę na 5%, a konto mieć całkowicie bezkosztowo. Wszystkie podstawowe czynności są za darmo i bez żadnych warunków.

Ale pamiętajcie – jeżeli będziecie chcieli korzystać z tego konta także do innych operacji niż te opisane tutaj, to koniecznie sami przejrzyjcie Taryfę Opłat i Prowizji pod tym kątem.

Szczerze mówiąc, to nawet bez lokaty to konto wygląda nieźle. O taką bezwarunkową bezpłatność dziś trudno i tej ofercie dorównuje teraz chyba tylko T-Mobile Usługi Bankowe.

No dobrze, a co jeżeli chcielibyśmy zamknąć konto po terminie lokaty? Może tu jest jakiś haczyk, zapis w regulaminie, że trzeba konto trzymać tyle-a-tyle czasu, by skorzystać z promocji?

Nic. Lokata nie jest “promocją”, która nakładałaby na nas jakiekolwiek długoterminowe zobowiązania (poza samym czasem trwania lokaty – 2 miesiące). Z konta można zrezygnować w każdej chwili, o czym mówi §9. pkt 10. umowy:

Umowa lub Umowa rachunku może być wypowiedziana w formie pisemnej w każdym czasie przez Posiadacza rachunku, z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia oraz przez Bank, z zachowaniem 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Jedyną niedogodnością jest konieczność zachowania formy pisemnej. Jeszcze do niedawna w systemie transakcyjnym Meritum była możliwość złożenia wniosku o zamknięcie konta. Teraz jej nie ma, więc najlepiej złożyć odpowiednie pismo w oddziale.

Mnie to przekonało i sam założyłem w ostatnich dniach lokatę i konto. Też możesz to teraz zrobić wypełniając wniosek. Klikając mój link przechodzisz dokładnie tę samą procedurę, co każdy inny klient – żadnych dodatkowych przeszkód czy kosztów. Jedyna różnica jest taka, że zakładając lokatę za moim pośrednictwem wspierasz Metafinanse – otrzymam za to prowizję.

To nie jest artykuł sponsorowany – bank nie płaci mi za jego napisanie. Natomiast link do wniosku to link partnerski, zgodny z polityką reklam i programów partnerskich, którą stosuję na blogu.

Procedura zakładania konta i lokaty krok po kroku

Jeżeli ta oferta również i Was przekonała, to zobaczcie jak wygląda cała procedura wypełniania wniosku. Będziecie dokładnie wiedzieli czego się spodziewać :).

Po kliknięciu w link do wniosku zostaniecie przeniesieni na stronę banku.

meritum-5

Najwygodniejsza opcja zawarcia umowy to oczywiście umowa online (oprócz tego do wyboru jest jeszcze kurier) – bank twierdzi, że może otworzyć nam konto “nawet w 15 minut”. No dobrze, sprawdźmy! – ja zacząłem swoją procedurę o 10:59.

Cały proces ma 6 kroków, podczas których wpisujemy nasze dane i ewentualnie dobieramy dodatkowe produkty.

Jako że oprócz lokaty zakładamy też konto, bank będzie wymagał od nas kompletu danych:

 • imię i nazwisko
 • numer PESEL
 • seria i numer dowodu osobistego / paszportu
 • obywatelstwo
 • nazwisko panieńskie matki
 • dane adresowe do korespondencji
 • adres zameldowania (jeżeli inny niż do korespondencji)
 • numer telefonu komórkowego

Poza tym, bank daje do wyboru:

 • czy chcemy kartę debetową do ROR czy nie
 • czy chcemy dodatkowo założyć konto oszczędnościowe czy nie
 • czy chcemy dodatkowo konto walutowe czy nie
 • czy wyrażamy zgodę na wysyłanie nam materiałów marketingowych czy nie

Na wszystkie te pytania możemy odpowiedzieć zgodnie z naszym uznaniem – nie wpłynie to potem na możliwość założenia lokaty na 5%.

W piątym kroku – “Dostęp i bezpieczeństwo” – bank zapyta o hasło weryfikacyjne. Uwaga: nie jest to hasło do logowania do banku (bank wygeneruje je sam i wyśle je później w wiadomości SMS). Hasło weryfikacyjne ma zastosowanie w sytuacjach awaryjnych (np. gdy zapomnimy naszego głównego hasła). Zamiast hasła weryfikacyjnego można wybrać też pytanie weryfikujące.

Na koniec “podpisujemy” wniosek przelewem weryfikacyjnym (na 1 zł):

meritum-6

Do wyboru są dwie opcje. Przelew tradycyjny, który pójdzie zwykłą sesją w systemie Elixir (przeczytaj więcej o tym, jak długo mogą iść takie przelewy) lub ekspresowo, przez e-przelew.

E-przelew działa na podobnej zasadzie jak płacenie za zakupy w sklepach internetowych, np. za pośrednictwem systemu PayU. Jedyny mankament to to, że ta opcja jest dostępna tylko dla niektórych banków (informacja o tym z jakiegoś powodu pojawia się dopiero na kolejnym ekranie):

meritum-7

Jeżeli wysyłacie przelew z jakiegokolwiek innego banku, to niestety musi iść to zwykłą drogą.

Wybierając e-przelew nie zdziwcie się, że adresatem jest spółka Blue Media, a nie Meritum Bank:

meritum-8

To normalne – obsługą ekspresowych przelewów zajmuje się tu właśnie Blue Media.

A ta złotówka, którą wysyłacie – przepada bezpowrotnie. Meritum nie naliczył mi jej do salda nowo-otwieranego konta :). A ta złotówka z przelewu weryfikacyjnego wraca na konto, z którego ten przelew robiliście. (Dzięki za poprawkę, Kasia!)

Przelew wysłałem o 11:09, mail potwierdzający jego otrzymanie przyszedł o 11:24.

meritum-9

Dalej w treści maila jest informacja o tym, że weryfikacja jeszcze trwa i na ostateczny-ostateczny mail potwierdzający otwarcie konta muszę jeszcze poczekać. I tu jedna uwaga: wysyłając przelew potwierdzający, pamiętajcie o tym, by Wasze dane zapisane w tym banku (imię, nazwisko, adres zameldowania) zgadzały się z tymi, które podajecie we wniosku w Meritum. To właśnie na podstawie tych danych wniosek jest weryfikowany.

Ostatni mail potwierdzający, wraz z loginem, dokumentami (umowa, TOiP) i innymi szczegółami przyszedł o 11:53. Mniej więcej w tym samym czasie otrzymałem też SMS z hasłem do logowania i hasłem do infolinii.

meritum-10

Biorąc pod uwagę, że procedurę zaczynałem o 10:59, to cały proces zajął jednak trochę więcej niż obiecywane 15 minut. Ale to jedyna obietnica, której Meritum tu nie dochował. Zresztą, zawsze mogą się bronić, że pisali “nawet w 15 minut” ;).

No dobrze. Mamy konto, to teraz co z lokatą, która przecież była tu głównym daniem?

Lokata na 5%

Lokata zakładana jest z konta w Meritum, bezpośrednio w systemie transakcyjnym banku. Musimy więc najpierw przelać tu środki z innego banku (od 1000 do 10000 zł).

Gdy te znajdą się na koncie, możemy wybrać naszą lokatę z dostępnej listy:

meritum-11

I gotowe!

Ja oceniłem tę ofertę jako korzystną dla siebie – sam założyłem tę lokatę z kontem. I uważam, że ten produkt zasługuje na polecanie. Więc jeżeli i Wam podoba się ta oferta, to proszę rozważcie założenie lokaty korzystając z mojego linku do wniosku.

Serdecznie dziękuję tym z Was, którzy klikną w powyższy link :).

A dla tych, którzy są ciekawi mojego raportu kosztów ze stycznia – możecie oczekiwać go już w tym tygodniu! :)

Opublikowano [post_date]// Fot. Jan Krömer.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu