Mieszkania dla Młodych zamiast Rodziny na Swoim – zmiany w dopłatach do mieszkań

Interesy deweloperów pozostają bezpieczne – dopłaty do mieszkań nie znikną wraz z likwidacją Rodziny na Swoim. W zamian pojawi się MdM. Co zapowiadane zmiany oznaczają dla kupujących?

Dopłaty do kredytów hipotecznych to kontrowersyjny temat. Dla jednych to ważne ułatwienie zakupu własnego mieszkania. Inni uważają, że to po prostu kolejny sposób, dzięki któremu deweloperzy doją system i mogą utrzymywać ceny najpopularniejszych mieszkań na sztucznie zawyżonym poziomie.

Kontrowersje wzbudzają tez zmiany, które Rząd od czasu do czasu wprowadza do programu. Tym razem chodzi jednak o coś więcej niż zmianę wysokości progów cenowych.

I więcej niż o zwykłą zmianę nazwy.

Co się na pewno* zmieni w stosunku do Rodziny na Swoim?

  1. Dopłatami będzie objęty jedynie zakup nowych mieszkań.
  2. Program obejmuje mieszkania o powierzchni do 75 m kw., jednak dopłata obejmie tylko 50 m kw. lokalu. To warunek podobny do dzisiejszego, z tą różnicą, że obejmie on także osoby samotne (gdzie wcześniej ograniczenia metrażowe wynosiły odpowiednio 50/30 m kw.)
  3. Zmienia się kwota dopłat. W wersji podstawowej Skarb Państwa dopłaci 10% ceny mieszkania (uwaga: ceny mieszkania, nie wartości kredytu). W przypadku gdy kupujący ma dziecko lub dzieci – dopłata wzrasta do 15%. A potem jeszcze o 5%, jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko.
  4. Dopłata wypłacana jest na starcie i jednorazowo (zamiast być tylko ulgą w odsetkach), dzięki czemu można wziąć niższy kredyt.

* – to trochę takie naciągane “na pewno” – wiadomo jak to bywa z projektami rządowymi.

Część założeń programu Mieszkania dla Młodych mi się podoba, a reszta nie za bardzo. Ograniczenie zakupu tylko do mieszkań wyłącznie z rynku pierwotnego to kolejny argument dla tych, którzy twierdzą, że na RnS/MdM najwięcej zyskują deweloperzy.

Z drugiej strony podobają mi się preferencyjne warunki kredytu dla rodzin z dziećmi. 5-10% wartości mieszkania w formie dopłaty to już realna pomoc i moim zdaniem to bardzo dobrze, że w budżecie państwa szuka się takich rozwiązań i wplata się politykę prorodzinną w politykę mieszkaniową. I mówię to jako singiel.

Zmiany, według zapowiedzi Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, wejdą w życie gdzieś od połowy 2013 roku.

Opublikowano [post_date].

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu