Na skróty – najciekawsze wiadomości i porady finansowe, październik 2013

BLI 001

Tym wpisem chciałbym rozpocząć nowy, miesięczny cykl artykułów gromadzących najlepsze porady finansowe, nowości bankowe i ciekawostki związane z oszczędzaniem i inwestowaniem z ostatnich 30 dni.

To trochę powrót do korzeni, gdyż w pierwotnych założeniach (z 2009 roku – jak to było dawno temu!) Metafinanse miały być właśnie takim miejscem – skupiającym najciekawsze linki “finansowe” z różnych miejsc w sieci.

Niedoścignionym wzorem i inspiracją jest dla mnie cykl Miłosza Bolechowskiego – à propos piątku. Byłoby fantastycznie, gdyby udało mi się tu rozkręcić jakąś finansową namiastkę tego typu wpisów.

Jestem bardzo ciekaw, co sądzicie o tej formie artykułów.

Ach, i jeszcze jedno. Nazwa cyklu jest jeszcze mocno robocza. Jeżeli macie własne propozycje, to gorąco zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach :).

Prosty budżet domowy krok po kroku

Przy każdym artykule i każdej poradzie finansowej, którą znajdziecie na Metafinansach, zawsze kieruję się założeniem, że nie ma jednej metody, która sprawdzi się u każdego. Sam musiałem się czasem natrudzić, by dojść do czegoś, co będzie pasować w mojej indywidualnej sytuacji – przy moich dochodach, w moim miejscu zamieszkania, w mojej sytuacji rodzinnej itp.

A nie ma chyba bardziej indywidualnej sprawy niż budżet domowy.

Moje podejście już znacie. Zobaczcie koniecznie, jak do sprawy podszedł Michał z bloga “Jak oszczędzać pieniądze”. Jak zwykle wszystko skrupulatnie i wyczerpująco rozpisał i przedstawił szablony dla własnych wyliczeń.

Prosty budżet domowy

Jeżeli jeszcze nie znacie bloga Michała, to zdecydowanie polecam! To świetne źródło informacji, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynacie ogarniać swoje finanse.

→ Jak zaplanować prosty budżet domowy – przewodnik krok po kroku

Nowy Kontomierz na Androida

Kontomierz to aplikacja webowa do zarządzania budżetem domowym i rachunkami bankowymi. Współpracuję z jej twórcami już od dłuższego czasu.

Kontomierz w końcu doczekał się odświeżonej wersji na Androida – poprzednia była już co najmniej przestarzała.

Nowa wersja aplikacji umożliwia:

  • notowanie wydatków i przychodów on-the-go, online i offline
  • podgląd rachunków bankowych zaimportowanych wcześniej w Kontomierzu
  • zbiorczy podgląd ostatnich wydatków (na rachunkach i portfelach gotówkowych)
  • auto-synchronizacja z serwerem (dane przechowywane są na serwerach Kontomierz.pl)

Miłośnicy “czystego” Androida na pewno docenią interfejs zaprojektowany według zaleceń Holo :).

Kontomierz Android

Uwaga: aplikacja nie jest dostępna jako aktualizacja poprzedniej. Odświeżona wersja to całkiem nowa pozycja w Google Play.

→ Kontomierz Android, Google Play (darmowa)

Payleven

Kiedy pierwszy raz trafiłem na Square pomyślałem, że przyjmowanie kart kredytowych przez komórkę lub tablet to genialne rozwiązanie. I jednocześnie: że pewnie nigdy nie będzie obsługiwane w Polsce.

Tymczasem okazuje się, że mamy u nas bardzo podobny system! Nazywa się Payleven i działa na zbliżonej zasadzie: parujemy (przez Bluetooth) terminal z aplikacją mobilną na telefonie lub tablecie i od tego momentu możemy przyjmować płatności kartą. Fajne rozwiązanie np. dla taksówkarzy czy w małych punktach gastronomicznych.

Działa na systemach iOS i Android. Niestety brak obsługi Windows Phone, co mnie trochę smuci, jako że niedawno przesiadłem się na telefon z tym systemem :).

Payleven

Jasne zasady, prosty cennik i innowacyjność – bardzo lubię.

→ Payleven

Prawie 2000 zł do wyciągnięcia z BZ WBK

To, że mamy niskie stopy procentowe wcale nie oznacza, że to koniec polowania na korzystne oferty banków. Do akcji mocno wkracza BZ WBK. Ale bardziej niż Frank Underwood, przekonuje mnie suma pieniędzy, którą można wyciągnąć dzięki bankowej promocji.

Konto 1|2|3 wraz z kartą wydaje się być całkiem niezłym rozwiązaniem – przynajmniej pod tym względem.

Dokładne wyliczenia i rozpisanie warunków promocji znajdziecie na blogu liveSmarter.pl.

→ Konto 1|2|3, karta 1|2|3 – BZWBK płaci 1760 zł za założenie konta. A nawet więcej!

Blue Media z zezwoleniem KNF

Sopocką spółkę Blue Media możecie znać przede wszystkim dzięki usłudze natychmiastowych przelewów – BlueCash. Ja ich dodatkowo kojarzę z tego, że często mijam ich siedzibę spacerując po “monciaku” :).

Blue Media

Od 1 października 2013, zgodnie z decyzją KNF, Blue Media może także świadczyć usługi płatnicze w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Co to dokładnie znaczy? Spółka będzie mogła teraz wejść na rynek takich usług jak rachunki płatnicze(!) czy kredyt płatniczy. Jestem ciekaw, co dokładnie z tego wyjdzie. A tymczasem – gratulacje.

→ Blue Media krajową instytucją płatniczą

eurobank mobile

Zobaczcie jak Grzegorz Marczak z AntyWeb testuje nową aplikację mobilną eurobanku na urządzenia z systemem Android.

Sam też bym chętnie potestował, ale dopiero co zamknąłem swoje konta w eurobanku (konto online + 15 kont oszczędnościowych; spędziłem w oddziale jakieś pół godziny na samym podpisywaniu papierów :) ). Przeważyły niekorzystne zmiany w taryfie opłat i prowizji. Ale dobrze wiedzieć, że te podwyżki idą na takie przydatne rzeczy, zamiast wędrować tylko do kieszeni prezesów.

→ link do wideo

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Jako że właśnie rozpoczynamy nowy sezon grzewczy (u mnie grzeją już od kilku dni), myślę że warto przypomnieć ten wpis sprzed roku. Opisałem w nim 10 praktycznych porad na to, jak unikać marnowania ciepła i efektywnie ogrzewać mieszkanie. A to ostatecznie daje widoczne oszczędności – tym większe im większe mieszkanie/dom do ogrzania.

W moim przypadku – mała kawalerka w bloku – na stosowaniu tych porad “zarobiłem” nieco ponad 400 zł. To nadpłata, którą spółdzielnia musiała mi zwrócić.

Oszczędzaj na ogrzewaniu

Wszystkie te rady są nadal aktualne.

 → Jak oszczędziłem 413,81 zł na ogrzewaniu? Praktyczne porady na nowy sezon grzewczy

Opublikowano [post_date]. Fot. sergis blog, Stian Olsen, Mikko Luntiala.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu