Promocyjne oprocentowanie dla „nowych środków”. Jak banki to liczą?

Zawiłości bankowych promocji.

Standardowa oferta banków, jeżeli chodzi o produkty depozytowe, raczej nie oszałamia. Dlatego warto od czasu do czasu rozglądać się za promocjami. Jednak trzeba być przy tym uważnym – banki nie ułatwiają nam zadania stosując „gwiazdki”, drobny druk, czy niezrozumiałe zapisy w regulaminach.

Dziś przyglądam się szczególnemu typowi promocji – podwyższonemu oprocentowaniu dla „nowych środków”. Co bank rozumie przez „nowe środki” i jak je oblicza? Odpowiedź w rozwinięciu – zapraszam!

To co oznaczają te nowe środki?

Nie było ich na koncie wczoraj, przelewam dziś i już wszystko gra? No właśnie nie do końca. No i, umówmy się, banki nie robią najlepszej roboty tłumacząc warunki takich promocji:

millenium

Powyższy ustęp pochodzi z regulaminu promocji „Nowe środki na koncie oszczędnościowym” w Banku Millenium.

W takich promocjach bank wyznacza jeden dzień, do którego będzie odnosił wysokość Twojego obecnego salda na koncie. Zazwyczaj jest to pierwszy dzień obowiązywania promocji. W przypadku cyklicznych promocji będzie to ustalony dzień w miesiącu.

Na przykładzie promocji w Millenium będzie to 9 stycznia. Jeżeli mieliście wtedy konta ROR, rachunki oszczędnościowe i/lub lokaty w tym banku, to Millenium podsumuje ich stan, a za „nowe środki” będzie uznawać nadwyżkę ponad tę kwotę.

Nie ma znaczenia to, co działo się na rachunku w międzyczasie. Mogliście wpłacać, wypłacać – decyduje różnica między saldem dzisiejszym a tym z rozpoczęcia promocji.

Jeżeli nie mieliście kont ani lokat w tym banku 9 stycznia, a w czasie promocji postanowicie je założyć, to punktem odniesienia będzie 0 zł.

Przykład:

  • 9 stycznia na koniec dnia masz na ROR 3000 zł, to wszystkie Twoje środki w tym banku
  • przez cały marzec robisz zakupy kartą debetową wypłacając w sumie 800 zł z konta
  • na początku lutego dostajesz wynagrodzenie 2000 zł
  • saldo na koncie na początek lutego wynosi 4200 zł, więc nadwyżką ponad „dzień badania zaangażowania” jest 1200 zł
  • chcesz zasilić konto oszczędnościowe nowymi środkami – promocyjne oprocentowanie będzie obowiązywać dla maksymalnie 1200 zł

Teoretycznie, w powyższym przykładzie „nowych” pieniędzy w banku jest 2000 zł – nie było ich wcześniej, przyszły przelewem od pracodawcy. Natomiast dla banku „nowych środków” jest tylko 1200 zł, bo to jest faktyczna nadwyżka ponad stan, który bank uznał za wyjściowy. To ważna różnica.

Dlatego zanim udacie się do banku z zamiarem założenia promocyjnej lokaty lub konta oszczędnościowego, sprawdźcie ile pieniędzy trzymaliście w tym banku w dniu rozpoczęcia promocji. A przed skorzystaniem z jakiejkolwiek promocji zapoznajcie się szczegółowo z jej zasadami i regulaminem. Lub zapytajcie na blogu :).

Opublikowano 12 stycznia 2016.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu