• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

Nowy iPhone XS: zamówiony

15 września 2018 Zostaw komentarz

Wczoraj zamówiłem nowego iPhone’a XS Max 256 GB.

Rok temu o tej porze racjonalizowałem sobie decyzję o rezygnacji z zakupu nowego modelu. Wyglądało to mniej więcej tak:

  • Mój—wówczas dwuletni—iPhone 6S Plus nadal w miarę dobrze się trzymał.
  • Żadna z wprowadzonych nowości (Face ID, animoji, lepszy ekran) nie była mi niezbędna.
  • To pierwsza generacja nowej linii Apple, więc lepiej trzymać było się z daleka.
  • W tamtym roku już wystarczająco dużo pieniędzy zostawiłem w Apple Store.

Dziś sytuacja przedstawia się już inaczej. Teraz uzasadniam sobie decyzję o zakupie nowego modelu.

  • Niedogodności związane z korzystaniem z trzyletniego telefonu coraz bardziej dają się we znaki. Bateria—mimo stosunkowo niedawnej wymiany—trzyma może z pół dnia (Battery Health wskazuje dziś 90%). Telefon działa też zauważalnie wolniej. Touch ID częściej zawodzi niż działa (może trochę przesadzam — ale zawodzi na tyle często, by mi to przeszkadzało). Czteroletni design już zdecydowanie się opatrzył.
  • Osobno, żadna z tych rzeczy nie skłoniłaby mnie do wymiany. Ale wszystkie razem stanowią już całkiem przekonujący argument. Wszak telefon to urządzenie, z którego korzystam najczęściej (nie licząc komputera w pracy). Komfort użytkowania jest więc dla mnie istotny. Czy mógłbym dać 6S Plus kolejny rok?—pewnie tak, ale jestem przekonany, że byłoby to coraz bardziej i bardziej frustrujące.
  • Przydałby mi się nowy aparat. Znowu — telefon to aparat fotograficzny, którym wykonuję znakomitą większość swoich zdjęć. Warto, by był dobry.
  • Fakt, że ceny produktów Apple są w Hongkongu niższe (i korzystniejsze, jeżeli patrzeć na taki zakup jako udział miesięcznej pensji) niż w Polsce bardzo pomaga.

Tak naprawdę, to ta decyzja była przesądzona już rok temu. Towarzyszyło temu postanowienie, że do tego czasu nie będę robił żadnych innych kosztownych zakupów (taki „kontrakt z samym sobą”).

To znaczny wydatek sam w sobie—zacząłem więc przeznaczać część miesięcznych oszczędności na ten cel. Było—i jest—dla mnie ważne, aby takich dużych zakupów nie robić impulsywnie. Przemyślenie decyzji na długo przed zakupem i regularne odkładanie pieniędzy do skarbonki to bardzo dobry sposób na trzymanie wydatków pod kontrolą. I na zatrzymanie wszelkich chwilowych zachcianek zanim zdążą zrujnować twój budżet.

Michał Szafrański — Ford Mustang, czyli jak spełniłem kosztowne marzenie:

Warto za to uczyć się odraczania nagrody i fundowania jej środkami, które już posiadamy. Pieniędzmi, które już zarobiliśmy, a nie kredytami konsumenckimi i pożyczkami. Najpierw warto zrealizować priorytetowe działania, a dopiero później – z nadwyżek – finansować fanaberie, o ile nie uszczuplają one w znaczący sposób oszczędności.

Pełna zgoda! Przy okazji: wygląda na to, że we wrześniu oszczędni trochę szaleją (choć ja operuję kwotami o co najmniej rząd wielkości mniejszymi niż Michał) ;)

No i jeszcze jedno. Dobrze jest przemyśleć własne priorytety i nauczyć się oszczędzać na rzeczach mniej istotnych, by móc wydawać pieniądze na rzeczy dla nas ważne. Telefon jest dla mnie czymś takim (już sama częstotliwość korzystania z niego stawia go ponad wiele innych zachcianek).

Dobrze jeżeli oszczędzanie na czymś idzie w parze z oszczędzaniem na coś.

Za tydzień być może opiszę tu swoje pierwsze wrażenia z korzystania z iPhone XS Max. O ile wcześniej nie wbiję sobie do głowy, że to nie jest blog o Apple.

—

Przy okazji: trzymajcie za mnie kciuki — do Hongkongu właśnie zbliża się najsilniejszy tajfun w tym roku!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski