O Metafinansach

Witam na Metafinansach! – blogu, z którego dowiesz się jak można osiągnąć równowagę finansową poprzez prowadzenie domowego budżetu, mądre ograniczanie wydatków i patrzenie bankom na ręce.

Cześć! Nazywam się Krzysztof Sobolewski.

Mój pomysł na Metafinanse wziął się z… no cóż… własnych problemów finansowych. Kilka lat temu moja rodzina popadła w poważne długi, co oczywiście miało też wpływ na moją sytuację. Wtedy, jeszcze jako stażysta w pierwszej pracy, musiałem z dnia na dzień nauczyć się jak sprawnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Tak aby nie pogłębiać tego naszego dołka, ale też by jak najszybciej poradzić sobie z tymi trudnościami.

Zacząłem szukać rozwiązań. A szukałem głównie na blogach finansowych. Przede wszystkim na APP Funds i nieistniejącym już dziś Oszczędzanie.net. Wchodziłem na stronę główną, do archiwum i czytałem wszystko od góry do dołu. I realnie mi to pomogło. Gdyby nie porady Zbyszka i Pawła pewnie byłbym dziś w innym miejscu.

Przerobiłem wdrażanie w życie porad z blogów finansowych na własnej skórze. Metafinanse to mój sposób na to, by wiedzę, którą dostałem i doświadczenie, które przy tej okazji zebrałem, przekazać dalej. By jakoś odwdzięczyć się za pomoc, którą sam kiedyś w ten sposób otrzymałem. I by przyczynić się, jakkolwiek skromnie, do szerzenia edukacji finansowej, bo wiem, że to jest niesamowicie potrzebne i przydatne w życiu.

Zawodowo zajmuję się analizą danych. Codziennie przekonuję się, jak wiele informacji można wyciągnąć z liczb. Dlatego też tak bardzo doceniam prowadzenie domowego budżetu. Sam spisuję swoje wydatki nieprzerwanie już od 2010 roku.

Ale domowy budżet to nie tylko dane i notowanie wydatków! To przede wszystkim to, co z tymi informacjami robimy. A możemy zrobić bardzo wiele:

 • znaleźć oszczędności
 • planować przyszłe wydatki
 • zatamować wszelkie wycieki z portfela
 • zyskać świadomość gdzie i ile pieniędzy wydajemy
 • i przede wszystkim przejąć kontrolę nad swoimi finansami

Budżet domowy to pierwszy krok do osiągnięcia równowagi finansowej. Na Metafinansach pokazuję jak ten krok wykonać, a także jak postawić po nim kolejne.

To blog o finansach osobistych. Znajdziesz tu porady o tym jak oszczędzać, jak kontrolować swoje wydatki i jak najkorzystniej inwestować nadwyżki. Przy okazji dowiesz się jak analizować produkty finansowe i jak wybrać najlepszy bank dla siebie.

Nic nie działa lepiej niż konkrety. Dlatego wszystko opisuję na realnych przykładach i konkretnych kwotach.

Co zyskasz czytając Metafinanse?

Jeżeli chcesz poprawić swoją sytuację finansową, to Metafinanse to blog właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu wiedzę, narzędzia i konkretne przykłady na to jak doprowadzić swoje finanse do porządku i równowagi.

A także odpowiedzi na takie pytania jak:

 • Jak zaplanować swój własny budżet domowy?
 • Jak działają różne produkty finansowe? (karty kredytowe, konta oszczędnościowe, fundusze…)
 • Na czym oszczędzać… a na czym lepiej nie?
 • Jak ograniczyć wydatki nie przewracając jednocześnie swojego stylu życia do góry nogami?
 • Gdzie najkorzystniej lokować swoje oszczędności?
 • Jak będzie wyglądać Twoja przyszła emerytura? I co możesz z tym zrobić?
 • Jak zacząć grać na giełdzie?

Na te pytania staram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię, podpierając to przykładami ze swojego życia. Wiem jednak, że każda sytuacja jest inna, a moje doświadczenia mogą być odległe od Twoich. Dlatego też nie tworzę tego bloga tak, aby był jedyną słuszną instrukcją na to jak zarządzać swoimi pieniędzmi, uniwersalnym rozwiązaniem wszystkich problemów. To bardziej zbiór przykładów i porad, które – czasem po własnych modyfikacjach – możesz z korzyścią odnieść do własnej sytuacji.

Mam nadzieję, że takie podejście pomoże Ci w dalszej poprawie kondycji swoich finansów!

Gorąco zachęcam do śledzenia mojego bloga na bieżąco. Regularnie publikuję tu nowe teksty i dzielę się kolejnymi poradami na to, jak zapanować nad własnymi finansami. Najlepszą drogą, aby śledzić nowości na blogu, jest newsletter.

Zapraszam Cię do zapisania się! Na powitanie dostaniesz ode mnie darmowy poradnik „Jak wybrać bank?” oraz kalkulatory Excel do obliczania osobistego wskaźnika inflacji oraz do policzenia ile czasu będzie potrzebował przelew, by dotrzeć z jednego banku do drugiego.

I oczywiście – żadnego spamu.

Wpisz swój adres e-mail

Wyróżnienia

Blog Metafinanse został wyróżniony na 4. miejscu w rankingu Top 10 blogów ekonomicznych miesięcznika Press.

W składzie jury zasiadali:

 • Marek Tejchman, dziennikarz TVN 24 Biznes i Świat
 • Łukasz Zalewski, dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”
 • Anna Potocka-Domin, wiceprezes BCC
 • Maciej Bitner, główny ekonomista WISE Institute
 • Eugeniusz Twaróg, dziennikarz „Pulsu Biznesu”

Uzasadnienie:

Pomysł na tego bloga może nie odkrywa Ameryki, lecz za to jest konsekwentnie realizowany. Zawiera mnóstwo dobrych, jasnych, prostych porad – to jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych. Pomaga np. przeanalizować oferty banków. I wytyka im błędy. Widać, że Krzysiek – autor bloga – doskonale zna się na tym, o czym pisze. I dba o wiarygodność przekazu. Aktualność nie jest może najmocniejszą stroną bloga, ale nie wpływa na jego wartość, podobnie jak niski poziom interaktywności i brak filmów. Plusem jest to, że posty nie są za długie, a pod nimi znaleźć można sporo linków odsyłających do innych treści na dany temat. Całość uporządkowana. Przy niskim poziomie wiedzy ekonomicznej naszego społeczeństwa takie inicjatywy są nieustająco potrzebne.

blogi-ekonomiczne-ranking-press

Okej, no to już mniej-więcej wiesz o co chodzi w tym blogu. To teraz poczytaj o oszczędzaniu, zarządzaniu domowym budżetem i o inwestowaniu. Zapraszam!