PKO BP podnosi opłaty. Jakie konta i usługi zdrożeją?

Gdy największy polski bank podnosi opłaty za podstawowe usługi, to trzeba to odnotować.

Co zdrożeje? Niestety, całkiem sporo usług – także tych podstawowych. Oto skrócona lista:

  • Autoryzacja przelewu: wyższa opłata (29 gr) – dotyczy kodów ze zdrapki, nie kodów SMS
  • Konta Aurum i Platinum: wyższe opłaty za prowadzenie konta – odpowiednio 30 zł i 80 zł, jeżeli nie zostanie spełniony warunek o wysokości wpływów na konto)
  • Konto walutowe: wyższa opłata za prowadzenie (6,90 zł, dotyczy Rachunku oszczędnościowego płatnego na żądanie w walutach obcych)
  • Złote Konto: wyższa opłata za prowadzenie (19,90 zł)
  • Superkonto Grafitti i Student: nowe prowizje za przelewy internetowe (1,20 zł, obowiązuje już teraz)
  • Konto Bez Granic: wyższa opłata za prowadzenie (17,90 zł, obowiązuje już teraz)
  • Karty kredytowe: wyższe opłaty za przelew karty (4% wartości transakcji, nie mniej niż 15 zł), wyższe opłaty roczne (dotyczy karty Przejrzystej i Błękitnej)
  • Powiadomienia o wysokości salda lub 5 ostatnich operacjach na rachunku w ramach usługi „Informacja SMS”: wyższa opłata abonamentowa (7 zł)
  • Kredyty studenckie: wyższa opłata przygotowawcza (400 zł dla osób, które nie posiadają ROR w banku) i prowizja za udzielenie kredytu (2%), wyższe opłaty za wydłużenie okresu spłaty lub aneksy (50 zł)

Wszystkie podwyżki niestety ciężko wyłapać. Komunikat banku o zmianach w TOiP w załączniku zawiera blisko pięciomegowy plik zip, a w nim… 34 dokumenty pdf z tabelami opłat. Indeksu zmian próżno szukać. Jeżeli jesteście klientami PKO BP, to najlepiej jeżeli sami ściągniecie te dokumenty i znajdziecie tabelę z tymi opłatami, które Was dotyczą.

Zmiany mają wejść w życie od maja 2016.

A to jeszcze nie koniec podwyżek.

Bank zapowiada, że wkrótce podniesie jeszcze opłaty między innymi dla klientów Inteligo:

Jednocześnie informujemy, że treść Taryfy prowizji i opłat bankowych w PKO Banku Polskim SA dla posiadaczy kont Inteligo prywatnych (indywidualnych i wspólnych) i firmowych oraz Taryfy prowizji i opłat bankowych w PKO Banku Polskim SA dla użytkowników portmonetki IKO, opublikowana zostanie w terminie późniejszym.

Jak PKO BP tłumaczy te zmiany?

Zmiany stawek w Taryfie, dokonywane średnio raz w roku, spowodowane są wzrostem kosztów obsługi produktów i usług wynikających z eksploatacji i utrzymania systemów informatycznych oraz zmian regulacji zewnętrznych.

Te “regulacje zewnętrzne” to oczywiście podatek bankowy.

[Aktualizacja 27.01.2016] I tu ciekawostka – po komentarzach polityków na temat tych zmian i krytyce praktyki przerzucania kosztów podatku na klientów, bank zmienił treść swojego komunikatu. Teraz po “regulacjach zewnętrznych” nie ma już śladu:

Tego typu zmiany są działaniem rutynowym i dokonywane są średnio raz w roku, w wyniku analizy rynkowej konkurencyjności oferty PKO Banku Polskiego.

Wcześniejsza wersja komunikatu nadal jest dostępna w cache Google:

pkobp-podwyzki

Teraz PKO BP próbuje zatrzeć jakiekolwiek skojarzenie ogłoszonych podwyżek z wprowadzeniem podatku bankowego. [/aktualizacja]

Podwyżki w PKO BP są jeszcze o tyle istotne, że – w założeniu rządu – to ten bank miał być tamą przed falą podwyżek ze strony innych, nienależących do Skarbu Państwa banków. W październiku 2015 Minister Finansów Paweł Szałamacha twierdził:

Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez skarb państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas, działając w takiej logice, stracą biznes. Po to skarb państwa ma narzędzia, jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze.

No to na wyobrażeniach się skończyło.

Opublikowano 26 stycznia 2016. Wpis aktualizowany.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu