W reakcji na planowane wprowadzenie podatku bankowego jako pierwszy podwyżkę marż kredytów hipotecznych o 0,65 pkt proc. ogłosił Deutsche Bank. Kilka dni później na podobny krok – podwyżka marż o 0,4 pkt proc. – zdecydował się mBank, trzeci z największych banków w Polsce.
A to dopiero początek. Właśnie kolejne banki zapowiedziały wprowadzenie lub już wprowadziły podwyżki marż. W Eurobanku podwyżki weszły w życie 12 grudnia. – Obecnie nie planujemy kolejnych podwyżek marż. Nastąpiło podwyższenie marż od 2,29 do poziomu 3,09 proc. – poinformowano nas w biurze prasowym. Marże podniósł już także o 0,4-0,45 proc. Raiffeisen Polbank.
Z kolei od Nowego Roku w Banku BPH marże zostaną podniesione o ok. 0,5 pkt proc. Nowa, wyższa cena będzie obowiązywała dla wszystkich celów kredytowania.
W bankach będzie coraz drożej.
Dla tych, którzy planują zaciągnąć kredyt hipoteczny oznacza to większe koszty. Raty 20- i 30-letnich kredytów będą większe o około 40-90 zł w porównaniu z dotychczasowymi ofertami. W skali całego okresu kredytowania sumuje się to do nawet kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na szczęście, z kredytem nie trzeba siedzieć do samego końca na tych samych warunkach lub nawet w tym samym banku. Warunki można później renegocjować (zależnie od otwartości banku na takie inicjatywy) lub przenieść się z kredytem do innego banku.
A teraz na pewno warto dokładnie przyglądać się rozwojowi sytuacji.
Pewnie w ślad za tym pójdą podwyżki opłat za podstawowe produkty bankowe – konta i karty. Ciekawe, czy wrócą dawno-zapomniane opłaty za przelewy?
Źródło: Kolejne banki podnoszą marże. A podatek bankowy w środę w Sejmie, Anna Popiołek, Wyborcza.biz
Opublikowano
W ramach podwyżek ING wprowadza od 1 stycznia opłatę za wypłatę z „obcych” (poza ING i PlanetCash) bankomatów, bodajże pierwsza darmowa, a każda kolejna 2,50. Mnie bardziej ciekawi co będzie z promocjami np. w Getin Banku.
O, dzięki za informację o ING!
Hmm Może nie być tak źle.Dlaczego ? Wystarczy, że jeden ( np. państwowy PKO BP) nie wprowadzi podwyżek i wszystkie po trochu będą się wyłamywać jak zobaczą odpływ klientów.
Właśnie czytam, że jest taki pomysł, by złagodzić negatywne efekty podatku dla klientów wykorzystując przy tym PKO:
http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1538201,Czy-podatek-bankowy-obciazy-klientow-Pawel-Szalamacha-z-PiS-nie-dzieki-PKO-BP
Jakoś nie jestem do tego jednak przekonany. Ale z drugiej strony, faktycznie lepiej, żeby przynajmniej część kosztów przenieść na udziałowców banku odciążając przy tym klientów.
O – i plan z PKO wydaje się już być nieaktualny:
„– Na poniedziałkowej konferencji z analitykami przedstawiciel PKO BP wyraźnie dał do zrozumienia, że w związku z m.in. podatkiem marże wzrosną na całym rynku, w tym w PKO BP. Zaznaczał, że m.in. w segmencie kredytów dla dużych korporacji skończyły się czasy kredytów z marżami poniżej 1 pkt proc. Z jego wypowiedzi wynikało, że największe prawdopodobieństwo podwyżek w PKO BP dotyczy kredytów niskomarżowych, kapitałochłonnych i „wolnorotujących”, co wskazywałoby przede wszystkim na kredytydla korporacji i kredyty hipoteczne – mówi Michał Konarski, analityk DM mBanku.”
Źródło: http://forsal.pl/artykuly/913500,podatek-bankowy-zaplaca-klijenci-czy-banki.html
Poczekajmy na oficjalny komunikat kogoś z PKO BP. Wynurzenia analityka konkurencji do PKO są jakoś mało wiarygodne.
No i mamy odpowiedź: http://www.bankier.pl/wiadomosc/PKO-Bank-Polski-podnosi-oplaty-klientom-detalicznym-7300712.html
Widziałem. Jednak zadam Ci 2 pytania 1) Czy w 2014 nie podwyższali opłat ? 2) Czy aby na pewno potrzebujemy mieć konto ?
Ale przecież nie rozmawialiśmy o tym, czy PKO podwyższa opłaty i czy jest drogim bankiem lub nie. Rozmawialiśmy o tym, że wystarczy, że PKO BP nie podniesie opłat przy okazji podatku bankowego, czym zahamuje podwyżki w innych bankach.
Jak możemy się teraz przekonać, PKO jednak podniósł opłaty, więc już nic nie stoi na przeszkodzie innym bankom.
Są jeszcze podmioty które podatkiem bankowym nie będę objęte :P np. bank pocztowy, SKOKi i inni.
No tak, ale SKOKi to prędzej zostaną objęte postępowaniem upadłościowym niż podatkiem bankowym ;)
Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać ;)
No to bank pocztowy np. konto zawsze darmowe. Co do SKOK-ów to mam inne zdanie. Poza tym zawsze można nie mieć konta https://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze_Polakow.pdf strona 34
Widziałem też zmianę tabeli opłat w Alior i zgodnie z tą tabelą zapłacę po podwyżce 0 PLN więcej.
Poza tym Inteligo nadal jest za 0
Sorry nie mogłem się oprzeć „W ciągu ostatnich miesięcy przez sektor bankowy przetoczyła się fala podwyżek opłat i prowizji. Z rynku praktycznie poznikały bezwarunkowo bezpłatne konta. Banki proponują konta za zero klientom, którzy będą z nich aktywnie korzystać. W innym przypadku naliczają kilkuzłotową opłatę”
Artykuł z połowy roku. Poza tym chciałbym Ci zwrócić uwagę na stosunek wydanych kart do ROR w niektórych bankach.
.http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-rynek-kont-osobistych-i-kw-2015-6550884.html
A jak to sie będzie miało do obniżki oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych? Też jakoś sobie to odbiją na ofercie.
Z pewnością jest duże ryzyko, że kwestia podatku bankowego odbije się negatywnie nie tylko na kredytobiorcach, ale też na oszczędzających.
Ciekawe :http://www.bankier.pl/wiadomosc/PKO-BP-bedzie-placil-za-korzystanie-z-bankowosci-mobilnej-7291643.html