Podatek bankowy jeszcze nie obowiązuje, a banki już przerzucają jego koszty na klientów

W reakcji na planowane wprowadzenie podatku bankowego jako pierwszy podwyżkę marż kredytów hipotecznych o 0,65 pkt proc. ogłosił Deutsche Bank. Kilka dni później na podobny krok – podwyżka marż o 0,4 pkt proc. – zdecydował się mBank, trzeci z największych banków w Polsce.

A to dopiero początek. Właśnie kolejne banki zapowiedziały wprowadzenie lub już wprowadziły podwyżki marż. W Eurobanku podwyżki weszły w życie 12 grudnia. – Obecnie nie planujemy kolejnych podwyżek marż. Nastąpiło podwyższenie marż od 2,29 do poziomu 3,09 proc. – poinformowano nas w biurze prasowym. Marże podniósł już także o 0,4-0,45 proc. Raiffeisen Polbank.

Z kolei od Nowego Roku w Banku BPH marże zostaną podniesione o ok. 0,5 pkt proc. Nowa, wyższa cena będzie obowiązywała dla wszystkich celów kredytowania.

W bankach będzie coraz drożej.

Dla tych, którzy planują zaciągnąć kredyt hipoteczny oznacza to większe koszty. Raty 20- i 30-letnich kredytów będą większe o około 40-90 zł w porównaniu z dotychczasowymi ofertami. W skali całego okresu kredytowania sumuje się to do nawet kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na szczęście, z kredytem nie trzeba siedzieć do samego końca na tych samych warunkach lub nawet w tym samym banku. Warunki można później renegocjować (zależnie od otwartości banku na takie inicjatywy) lub przenieść się z kredytem do innego banku.

A teraz na pewno warto dokładnie przyglądać się rozwojowi sytuacji.

Pewnie w ślad za tym pójdą podwyżki opłat za podstawowe produkty bankowe – konta i karty. Ciekawe, czy wrócą dawno-zapomniane opłaty za przelewy?

Źródło: Kolejne banki podnoszą marże. A podatek bankowy w środę w Sejmie, Anna Popiołek, Wyborcza.biz

Opublikowano [post_date]

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu