• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

Najważniejsze wydarzenia finansowe 2015 roku [+ najlepsze wpisy z Metafinansów]

2 stycznia 2016 11 komentarzy

podsumowanie-2015
Najważniejsze wydarzenia roku i najlepsze wpisy w jednym miejscu.

Zamiast zanudzać Was statystykami bloga (a było lepiej niż w 2014!), to na okres rocznych podsumowań chciałbym podsunąć Wam listę moim zdaniem najważniejszych wydarzeń finansowych mijającego roku.

I przy okazji poprzeplatam je najlepszymi, moim zdaniem, wpisami na Metafinansach, które opublikowałem tu w 2015. Znajdziecie w nich wprowadzenie do tematu notowania wydatków i prowadzenia budżetu domowego, konkretne odpowiedzi  na często zadawane pytania i mnóstwo sposobów na uporządkowanie swoich osobistych finansów.

Same przydatne rzeczy. Zapraszam!

Kolejność przypadkowa.

Zmiana rządu

Tak jak zwykle na Metafinansach nie ma polityki (choć wpisy takie jak te mogły być dla Was wskazówką, że znajdziecie tu nieco inne spojrzenie na gospodarkę i ekonomię niż na większości pozostałych blogów finansowych), tak nie sposób wymienić wśród najważniejszych wydarzeń 2015 zmiany prezydenta i rządu.

To niewątpliwie będzie miało (a właściwie, to już ma) wpływ na stan polskiej gospodarki i kierunek, w którym ona zmierza – i ostatecznie na stan naszych kont.

Nie wiem jak Wy, ale ja obserwuję rozwój sytuacji z narastającym niepokojem.

—

Fundusz bezpieczeństwa

A na niespokojne czasy warto mieć w rezerwie fundusz bezpieczeństwa. To podstawa dobrego zarządzania domowymi finansami. W podlinkowanym artykule znajdziecie kompletną instrukcję jak się zabrać do tworzenia takiej rezerwy na czarną godzinę:

  • jaką kwotę odłożyć
  • gdzie trzymać te oszczędności
  • kiedy z nich korzystać (a kiedy nie)

→ Fundusz bezpieczeństwa, czyli jak liczyć na najlepsze i być przygotowanym na najgorsze

—

Przegłosowanie podatku bankowego

Sprawa właściwie sprzed kilku dni. Podatek bankowy jest już faktem. Banki nie będą za szczęśliwe – a my, jako ich klienci, pewnie też nie. Dla nas będzie to najprawdopodobniej oznaczać nowe/wyższe opłaty, niższe oprocentowanie oszczędności, trudniej dostępne i droższe kredyty i/lub utratę najróżniejszych przywilejów, które wcześniej mieliśmy w zestawie z rachunkami bankowymi.

Dowiedz się więcej: Skoro podatek bankowy jest już faktem, to zastanówmy się nad konsekwencjami

—

Kiedy przyjdzie przelew?

Skoro mowa o bankach, to wspomnę jeszcze o przelewach. A to kiedy przyjdzie przelew to jedno z częściej zadawanych pytań przy tej okazji.

We poniższym artykule, który jest częścią szerszego cyklu finansowych pytań i odpowiedzi, dowiecie się ile idzie przelew z jednego banku do drugiego (i dlaczego tak długo). Do wpisu dołączyłem też arkusz, dzięki któremu możecie obliczyć dokładną godzinę kiedy spodziewać się przelewu. Przydatna rzecz!

→ Kiedy przyjdzie przelew?

—

Spadki na WIG20

wig20-2015

-19,72% za cały rok i konsekwentne trzymanie się trendu spadkowego rozpoczętego gdzieś w okolicach maja 2015. Nie wygląda to za dobrze.

Więcej szczęścia mieli ci, którzy inwestowali w mniejsze spółki. MWIG40 odnotował wzrost +2,4% (też bez szału), a SWIG80 +9,11%.

—

Co to jest RRSO?

Przy okazji stóp zwrotu i procentów nawiążę jeszcze do pytań, na które odpowiedzi udzieliłem w 2015 na Metafinansach. RRSO – co to jest? jak je liczyć? co tak naprawdę powinno nam mówić o kredycie i czy w ogóle nadaje się do porównywania ofert kredytowych między sobą?

Warto wiedzieć, zwłaszcza jeżeli planujecie w przyszłości wziąć kredyt hipoteczny (lub przenieść istniejący do innego banku).

→ RRSO. Co to jest? I ile naprawdę kosztuje kredyt?

—

Bankructwa SKOK –ów i SK Banku

2015 rok był niewątpliwie tym, w którym dowiedzieliśmy się, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny to nie jakiś wyimaginowany twór, tylko instytucja, która faktycznie pomaga posiadaczom oszczędności, gdy w banku lub kasie spółdzielczej dzieje się źle.

Po SKOK Wołomin, w 2015 roku trzeba było także ratować oszczędności klientów SKOK Wesoła. A potem również klientów SK Banku.

Wypłaty gwarancyjne solidnie obciążyły BFG, co z kolei przełożyło się na banki i jest dziś dodatkowym – po podatku bankowym – czynnikiem sprzyjającym wzrostom opłat bankowych dla klientów w 2016 roku.

No i oczywiście nie jest powiedziane, że to już koniec bankructw. Zobaczymy co przyniesie nam 2016.

Dowiedz się więcej: Upadłość SK Banku – co z oszczędnościami klientów?

—

Budżet domowy – dlaczego warto

W 2015 napisałem krótki cykl o tym jak, zupełnie od zera, zabrać się za tworzenie i regularne prowadzenie budżetu domowego. Nic z tych rzeczy nie straciło na aktualności i poniższe trzy wpisy polecam każdemu, kto postanowił sobie skuteczniej zarządzać domowymi finansami w 2016 roku.

→ Budżet domowy – podstawowe narzędzie w oszczędzaniu pieniędzy i zarządzaniu własnymi finansami

→ Budżet domowy – gdzie go prowadzić? Przegląd narzędzi i aplikacji

→ 5 zasad tworzenia skutecznej listy kategorii wydatków w budżecie domowym

—

Rekordowa deflacja

W 2015 roku w naszym finansowym słowniku pojawiła się deflacja. Coś nowego dla gospodarki wolnej Polski.

cpi

A skoro mowa o deflacji, to polecam przyjrzeć się temu jak deflacja wpływa na nasze oszczędności i depozytowe oferty banków. Niskie – nominalnie – wartości oprocentowania depozytów wcale nie muszą oznaczać niskiego – realnego – zarobku. Przeciwnie – może być tak, że w ujęciu realnym na dzisiejszych 3-procentowych lokatach zarabiamy więcej niż na 8-procentowych z okresu bankowej „wojny depozytowej”.

Dowiedz się więcej: Czy 3% na lokacie to rzeczywiście tak mało?

—

Frank po 5,20 zł

Był w tym roku moment, w którym kurs franka szwajcarskiego przekroczył 5 zł.

chfpln

Na szczęście po tym początkowym wystrzale w górę, kurs spadł do poziomu około 4 zł. Od tego momentu waluta zachowywała się stosunkowo stabilnie nie dostarczając już posiadaczom kredytów w CHF takich powodów do stresu, jak w styczniu 2015.

Zamieszanie wokół kursu CHF/PLN silnie wpłynęło na krajobraz kredytowy w Polsce. Dziś już bardzo trudno o walutowy kredyt hipoteczny, a już szczególnie ten we frankach szwajcarskich.

Być może jest to też powód do pewnej refleksji. Przez te 10, 20, czy 30 lat czasu trwania kredytu może zdarzyć się wiele rzeczy, które będą miały jakiś wpływ na naszą sytuację finansową. Wpływ negatywny lub pozytywny. I wiele z tych rzeczy może być wcale niezależnych od nas.

Dlatego biorąc kredyt na X lat warto mieć te świadomość, że wiele się może przez ten czas zdarzyć. I postarać się jakoś na to przygotować.

—

44 sposoby na finanse domowe

Może więc warto przyjrzeć się którymś ze sposobów wymienionych w tym wpisie?

Znajdziecie tu kwestie związane ze świadomością finansowym, metody na zapewnienie sobie względnego bezpieczeństwa finansowego, prowadzenie budżetu domowego i pierwsze inwestycje.

Ten wpis może być dobrym punktem zaczepienia dla każdego, kto chce w tym roku ogarnąć swoje finanse.

→ Czy znasz te 44 sposoby na uporządkowanie własnych finansów?

—

Spadek cen ropy

ropa-crude

Niesamowite. Jeszcze w 2014 na giełdach światowych ropa kosztowała ponad $100 za baryłkę. Za to w grudniu 2015 były to już okolice $35-$40.

Co się stało? Odkryliśmy jakieś nowe bogate złoża? A może ludzkość zaczęła się masowo przestawiać na odnawialne źródła energii, a kierowcy przesiedli się do samochodów elektrycznych lub zasilanych wodorem?

Chyba niestety nic z tych rzeczy. A odpowiedziami są raczej sytuacja geopolityczna na świecie (np. presja na obniżanie cen ropy może być jednocześnie narzędziem nacisku na Rosję, której gospodarka silnie zależy od eksportu ropy), działania wielkich graczy na rynku i spekulacje.

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny tego stanu, zawsze miło, gdy ceny na stacjach benzynowych zaczynają się od trójki.

—

Rowerem do pracy

Jednak jakiekolwiek by nie były ceny na stacjach, na codzienne dojazdy do pracy można wydawać jeszcze mniej – na przykład przesiadając się na rower.

Ten artykuł do instrukcja jak się do tego zabrać, jak również kalkulator tego kiedy inwestycja w rower się zwróci i ile można ostatecznie zaoszczędzić dojeżdżając do pracy na dwóch kołach. Gorąco polecam (nawet w zimie!)

→ Rowerem do pracy: ile można zaoszczędzić? [kalkulator Excel]

—

I to by było moje podsumowanie minionego roku. Mam nadzieję, że 2015 był dla Was udany, a 2016 będzie dla nas wszystkich jeszcze lepszy!

Opublikowano 2 stycznia 2016.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Komentarze

  1. Krzysztof napisał

    2 stycznia 2016 o 11:41

    Jestem ciekaw co Wy myślicie o minionym roku – co było w nim dla Was najważniejsze? Prawie na pewno coś istotnego pominąłem :)

    Odpowiedz
  2. przyszły rentier emeryt napisał

    2 stycznia 2016 o 13:37

    Dla mnie było zakupienie pakietu KGHM po niezłej cenie. Ja traktuję tę spółkę podobnie jak kredyt hipoteczny, tyle, że na odwrót – inwestuje w perspektywie 30 lat i jak nadarza się taka okazja (niska cena), to się nie zastanawiałem długo. Może spadnie, może wzrośnie.

    Niezależnie od chwilowych zawirowań nie przywiązuje się do nich, bo alternatywą była albo nadmierna, bezsensowna konsumpcja albo trzymanie kasy na lokacie. A akcje spółek dywidendowych uważam w dzisiejszych czasach za „lepsze złoto” choć trochę fizycznego złota też warto mieć. Wyliczyłem, że w „dobrych czasach” (patrząc na dane historyczne) byłbym w stanie już przeżyć 8 miesięcy za mój pakiet :)

    Generalnie jak „coś” się stanie z tymi akcjami (nacjonalizacja, reset systemu monetarnego) to akurat fakt posiadania akcji będzie najmniejszym zmartwieniem. Dlatego nie bardzo przywiązuje się do ich posiadania.

    Odpowiedz
    • Krzysztof napisał

      3 stycznia 2016 o 19:23

      Dzięki za ten komentarz! To dobrze pokazuje, że warto mieć przemyślaną strategię dotyczącą własnych inwestycji i konsekwentnie się jej trzymać. Fajnie, że jesteś zadowolony ze swoich transakcji :).

      Odpowiedz
      • przyszły rentier emeryt napisał

        4 stycznia 2016 o 15:08

        Dzięki :)

        Mam nadzieję, że po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego będę w stanie przeżyć z dywidend cały rok specjalnie nie obniżając standardu życia. Choć prawdę mówiąc jest on na tyle „niski”, że łapie się na „ZUSowską” emeryturę (tj. żyję za ok. 1/3 zarobków teraz).

        Generalnie sprawdza się zasada 2xM (czyli maksymalizuj dochody, minimalizuj potrzeby). Nie jestem ortodoksem w swoim minimalizmie, podchodzę do tego na luzie, choć patrząc na kolegów budujących ponad 200-stu metrowe chaty na obrzeżach dużego miasta dla siebie i żony i jednocześnie rozglądających się jaki model BMW kupić, to może faktycznie jestem :)

  3. My LittleRedThink napisał

    2 stycznia 2016 o 17:19

    Jestem jeszcze dość „zielona” w tematyce finansów. Wynika to głównie z tego, że pół roku temu skończyłam studia i dopiero szukam swojego miejsca, jak i źródła dochodu. Ten rok dla mnie i mojego narzeczonego był też dość „pechowy” finansowo – mojego D. dokuczały zęby, mieliśmy dwie stłuczki… Utwierdziłam się więc, jak ważny jest domowy budżet. Prowadzimy go od 1,5 roku – kiedy jeszcze nawet nie znałam blogów o finansach :) Nie jest idealny, pewnie potrzebuje dużo poprawek, ale ważne, że zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy takiego narzędzia. Mamy nadzieje, że w 2016 zgłębimy nieco wiedzę finansową i będzie jeszcze lepiej :)

    Odpowiedz
    • Krzysztof napisał

      3 stycznia 2016 o 19:20

      Hej,

      Dzięki za komentarz! Mam nadzieję, że 2016 będzie dla Was zdecydowanie szczęśliwszy :).

      A co do wiedzy finansowej i sposobów na prowadzenie domowego budżetu, to mam nadzieję, że znajdziesz dla siebie coś przydatnego w archiwum Metafinansów. A gdyby czegoś brakowało – to też chętnie przyjmę propozycje kolejnych tematów :).

      Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  4. Wojtek napisał

    3 stycznia 2016 o 19:07

    Najważniejsze wydarzenia? narodziny drugiego dziecka i uruchomienie bloga :)

    Odpowiedz
    • Krzysztof napisał

      3 stycznia 2016 o 19:17

      Gratulacje! :)

      Odpowiedz
  5. BJK napisał

    14 stycznia 2016 o 04:16

    spadki na giełdzie, których niestety nie da się nie powiązać z sytuacją polityczną. Dla mnie był to rok zmian w życiu osobistym oraz swego rodzaju porażek na gruncie finansowym. Oby ten rok był lepszy pod tym względem…

    Odpowiedz
    • Krzysztof napisał

      14 stycznia 2016 o 20:53

      Przykro mi to czytać! Mam nadzieję, że 2016 będzie dla Ciebie zdecydowanie lepszy!

      Odpowiedz
      • BJK napisał

        25 stycznia 2016 o 21:26

        w sumie jak podsumowałem cały rok, to się pozytywnie zaskoczyłem… Wzrosty w praktycznie każdym aspekcie, za wyjątkiem nowych inwestycji, które chciałem zacząć :(

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski