Najważniejsze wydarzenia finansowe 2015 roku [+ najlepsze wpisy z Metafinansów]

podsumowanie-2015
Najważniejsze wydarzenia roku i najlepsze wpisy w jednym miejscu.

Zamiast zanudzać Was statystykami bloga (a było lepiej niż w 2014!), to na okres rocznych podsumowań chciałbym podsunąć Wam listę moim zdaniem najważniejszych wydarzeń finansowych mijającego roku.

I przy okazji poprzeplatam je najlepszymi, moim zdaniem, wpisami na Metafinansach, które opublikowałem tu w 2015. Znajdziecie w nich wprowadzenie do tematu notowania wydatków i prowadzenia budżetu domowego, konkretne odpowiedzi  na często zadawane pytania i mnóstwo sposobów na uporządkowanie swoich osobistych finansów.

Same przydatne rzeczy. Zapraszam!

Kolejność przypadkowa.

Zmiana rządu

Tak jak zwykle na Metafinansach nie ma polityki (choć wpisy takie jak te mogły być dla Was wskazówką, że znajdziecie tu nieco inne spojrzenie na gospodarkę i ekonomię niż na większości pozostałych blogów finansowych), tak nie sposób wymienić wśród najważniejszych wydarzeń 2015 zmiany prezydenta i rządu.

To niewątpliwie będzie miało (a właściwie, to już ma) wpływ na stan polskiej gospodarki i kierunek, w którym ona zmierza – i ostatecznie na stan naszych kont.

Nie wiem jak Wy, ale ja obserwuję rozwój sytuacji z narastającym niepokojem.

Fundusz bezpieczeństwa

A na niespokojne czasy warto mieć w rezerwie fundusz bezpieczeństwa. To podstawa dobrego zarządzania domowymi finansami. W podlinkowanym artykule znajdziecie kompletną instrukcję jak się zabrać do tworzenia takiej rezerwy na czarną godzinę:

  • jaką kwotę odłożyć
  • gdzie trzymać te oszczędności
  • kiedy z nich korzystać (a kiedy nie)

→ Fundusz bezpieczeństwa, czyli jak liczyć na najlepsze i być przygotowanym na najgorsze

Przegłosowanie podatku bankowego

Sprawa właściwie sprzed kilku dni. Podatek bankowy jest już faktem. Banki nie będą za szczęśliwe – a my, jako ich klienci, pewnie też nie. Dla nas będzie to najprawdopodobniej oznaczać nowe/wyższe opłaty, niższe oprocentowanie oszczędności, trudniej dostępne i droższe kredyty i/lub utratę najróżniejszych przywilejów, które wcześniej mieliśmy w zestawie z rachunkami bankowymi.

Dowiedz się więcej: Skoro podatek bankowy jest już faktem, to zastanówmy się nad konsekwencjami

Kiedy przyjdzie przelew?

Skoro mowa o bankach, to wspomnę jeszcze o przelewach. A to kiedy przyjdzie przelew to jedno z częściej zadawanych pytań przy tej okazji.

We poniższym artykule, który jest częścią szerszego cyklu finansowych pytań i odpowiedzi, dowiecie się ile idzie przelew z jednego banku do drugiego (i dlaczego tak długo). Do wpisu dołączyłem też arkusz, dzięki któremu możecie obliczyć dokładną godzinę kiedy spodziewać się przelewu. Przydatna rzecz!

→ Kiedy przyjdzie przelew?

Spadki na WIG20

wig20-2015

-19,72% za cały rok i konsekwentne trzymanie się trendu spadkowego rozpoczętego gdzieś w okolicach maja 2015. Nie wygląda to za dobrze.

Więcej szczęścia mieli ci, którzy inwestowali w mniejsze spółki. MWIG40 odnotował wzrost +2,4% (też bez szału), a SWIG80 +9,11%.

Co to jest RRSO?

Przy okazji stóp zwrotu i procentów nawiążę jeszcze do pytań, na które odpowiedzi udzieliłem w 2015 na Metafinansach. RRSO – co to jest? jak je liczyć? co tak naprawdę powinno nam mówić o kredycie i czy w ogóle nadaje się do porównywania ofert kredytowych między sobą?

Warto wiedzieć, zwłaszcza jeżeli planujecie w przyszłości wziąć kredyt hipoteczny (lub przenieść istniejący do innego banku).

→ RRSO. Co to jest? I ile naprawdę kosztuje kredyt?

Bankructwa SKOK –ów i SK Banku

2015 rok był niewątpliwie tym, w którym dowiedzieliśmy się, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny to nie jakiś wyimaginowany twór, tylko instytucja, która faktycznie pomaga posiadaczom oszczędności, gdy w banku lub kasie spółdzielczej dzieje się źle.

Po SKOK Wołomin, w 2015 roku trzeba było także ratować oszczędności klientów SKOK Wesoła. A potem również klientów SK Banku.

Wypłaty gwarancyjne solidnie obciążyły BFG, co z kolei przełożyło się na banki i jest dziś dodatkowym – po podatku bankowym – czynnikiem sprzyjającym wzrostom opłat bankowych dla klientów w 2016 roku.

No i oczywiście nie jest powiedziane, że to już koniec bankructw. Zobaczymy co przyniesie nam 2016.

Dowiedz się więcej: Upadłość SK Banku – co z oszczędnościami klientów?

Budżet domowy – dlaczego warto

W 2015 napisałem krótki cykl o tym jak, zupełnie od zera, zabrać się za tworzenie i regularne prowadzenie budżetu domowego. Nic z tych rzeczy nie straciło na aktualności i poniższe trzy wpisy polecam każdemu, kto postanowił sobie skuteczniej zarządzać domowymi finansami w 2016 roku.

→ Budżet domowy – podstawowe narzędzie w oszczędzaniu pieniędzy i zarządzaniu własnymi finansami

→ Budżet domowy – gdzie go prowadzić? Przegląd narzędzi i aplikacji

→ 5 zasad tworzenia skutecznej listy kategorii wydatków w budżecie domowym

Rekordowa deflacja

W 2015 roku w naszym finansowym słowniku pojawiła się deflacja. Coś nowego dla gospodarki wolnej Polski.

cpi

A skoro mowa o deflacji, to polecam przyjrzeć się temu jak deflacja wpływa na nasze oszczędności i depozytowe oferty banków. Niskie – nominalnie – wartości oprocentowania depozytów wcale nie muszą oznaczać niskiego – realnego – zarobku. Przeciwnie – może być tak, że w ujęciu realnym na dzisiejszych 3-procentowych lokatach zarabiamy więcej niż na 8-procentowych z okresu bankowej „wojny depozytowej”.

Dowiedz się więcej: Czy 3% na lokacie to rzeczywiście tak mało?

Frank po 5,20 zł

Był w tym roku moment, w którym kurs franka szwajcarskiego przekroczył 5 zł.

chfpln

Na szczęście po tym początkowym wystrzale w górę, kurs spadł do poziomu około 4 zł. Od tego momentu waluta zachowywała się stosunkowo stabilnie nie dostarczając już posiadaczom kredytów w CHF takich powodów do stresu, jak w styczniu 2015.

Zamieszanie wokół kursu CHF/PLN silnie wpłynęło na krajobraz kredytowy w Polsce. Dziś już bardzo trudno o walutowy kredyt hipoteczny, a już szczególnie ten we frankach szwajcarskich.

Być może jest to też powód do pewnej refleksji. Przez te 10, 20, czy 30 lat czasu trwania kredytu może zdarzyć się wiele rzeczy, które będą miały jakiś wpływ na naszą sytuację finansową. Wpływ negatywny lub pozytywny. I wiele z tych rzeczy może być wcale niezależnych od nas.

Dlatego biorąc kredyt na X lat warto mieć te świadomość, że wiele się może przez ten czas zdarzyć. I postarać się jakoś na to przygotować.

44 sposoby na finanse domowe

Może więc warto przyjrzeć się którymś ze sposobów wymienionych w tym wpisie?

Znajdziecie tu kwestie związane ze świadomością finansowym, metody na zapewnienie sobie względnego bezpieczeństwa finansowego, prowadzenie budżetu domowego i pierwsze inwestycje.

Ten wpis może być dobrym punktem zaczepienia dla każdego, kto chce w tym roku ogarnąć swoje finanse.

→ Czy znasz te 44 sposoby na uporządkowanie własnych finansów?

Spadek cen ropy

ropa-crude

Niesamowite. Jeszcze w 2014 na giełdach światowych ropa kosztowała ponad $100 za baryłkę. Za to w grudniu 2015 były to już okolice $35-$40.

Co się stało? Odkryliśmy jakieś nowe bogate złoża? A może ludzkość zaczęła się masowo przestawiać na odnawialne źródła energii, a kierowcy przesiedli się do samochodów elektrycznych lub zasilanych wodorem?

Chyba niestety nic z tych rzeczy. A odpowiedziami są raczej sytuacja geopolityczna na świecie (np. presja na obniżanie cen ropy może być jednocześnie narzędziem nacisku na Rosję, której gospodarka silnie zależy od eksportu ropy), działania wielkich graczy na rynku i spekulacje.

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny tego stanu, zawsze miło, gdy ceny na stacjach benzynowych zaczynają się od trójki.

Rowerem do pracy

Jednak jakiekolwiek by nie były ceny na stacjach, na codzienne dojazdy do pracy można wydawać jeszcze mniej – na przykład przesiadając się na rower.

Ten artykuł do instrukcja jak się do tego zabrać, jak również kalkulator tego kiedy inwestycja w rower się zwróci i ile można ostatecznie zaoszczędzić dojeżdżając do pracy na dwóch kołach. Gorąco polecam (nawet w zimie!)

→ Rowerem do pracy: ile można zaoszczędzić? [kalkulator Excel]

I to by było moje podsumowanie minionego roku. Mam nadzieję, że 2015 był dla Was udany, a 2016 będzie dla nas wszystkich jeszcze lepszy!

Opublikowano 2 stycznia 2016.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu