• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

Rok Psa

18 lutego 2018 Zostaw komentarz

Widok z Mount Davis

No i wychodzi na to, że na Metafinansach piszę raz na rok.

U mnie wszystko w porządku. Po prostu skupiłem się na innych sprawach. Kto by pomyślał, że układanie sobie życia w nowym miejscu, w obcym kraju, może być aż tak absorbujące. I że życie może obrać tak zaskakujące kierunki. Zanosi się, że zostaję tu na dobre.

Rzeczy dzieją się tu w tempie, do którego nie jestem przyzwyczajony. Na przykład: w Sopocie mieszkałem w tym samym mieszkaniu przez 5 lat. Tutaj w ciągu roku zdążyłem mieszkać już w trzech miejscach. Życie zmienia się tak szybko, że by nadążyć za wszystkim, co ważne, coś musiało zejść na dalszy plan.

Do tego coraz bardziej oddalam się od polskich realiów. Nie mam powodu, by śledzić nowe oferty banków lub by wiedzieć, co się aktualnie dzieje na giełdzie. Blogi finansowe przestały mnie zupełnie interesować — obecnie regularnie śledzę już tylko Jak Oszczędzać Pieniądze — i tyle.

Hong Kong wymusza też styl życia, który w Polsce trudno byłoby nazwać oszczędnym. Mieszkanie w lokalu bez kuchni oznacza (no bo inaczej się nie da na <20 m2), że właściwie codziennie musisz jeść na mieście. Przed przeprowadzką, ograniczenie wizyt w restauracjach byłoby jedną z pierwszych porad, które dałbym komuś, kto chce zacząć oszczędzać. A teraz trudno jest mi sobie wyobrazić, że mógłbym żyć inaczej.

A to tylko jeden z przykładów.

To wszystko składa się na fakt, że pisanie o finansach nie przychodzi mi łatwo. Wypadłem z rytmu — w wielu znaczeniach.

ALE!

Z drugiej strony, pewne rzeczy się nie zmieniają. Oszczędzanie na przyszłe duże wydatki to nadal kluczowy czynnik, który determinuje kształt mojego miesięcznego i rocznego budżetu.

Zapisywanie wydatków i prowadzenie domowego budżetu to wciąż nawyk, którego konsekwentnie się trzymam.

I nawet oszczędzanie na emeryturę nie zmieniło się za bardzo — podstawowym elementem mojej długoterminowej strategii w dalszym ciągu są ETF-y. Z tą jedną różnicą, że tu mam dużo większy wybór niż w Polsce.

No i te nieszczęsne podatki. A z tym tu jest tak, że bez finansowej dyscypliny bardzo łatwo popaść w długi. I choć podatek dochodowy jest tu stosunkowo niski (na tyle, by polska skarbówka uznawała Hong Kong za raj podatkowy i nie podpisywała z nim umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania), to w skali roku i tak robi się z tego znacząca kwota. A dyscyplinę trzeba sobie wyrobić, bo podatek płacisz sam (pracodawca nie odprowadza żadnych zaliczek) i tylko raz na rok, a nie co miesiąc.

Na dodatek podatek płaci się z góry za kolejny rok (IRS wylicza projekcję na podstawie dotychczasowych dochodów). No i jako ekspatriant, swój pierwszy podatek tutaj musisz zapłacić za dwa lata — za ten rok, który minął, i zaliczkę na kolejny.

Żeby czuć się w miarę bezpiecznie w takiej sytuacji, dobrze mieć odłożoną równowartość dwóch wypłat. A gdy czynsz zjada 1/3 twojej miesięcznej pensji (ceny nieruchomości i najmu są tu astronomiczne), to nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Ale da się — planując swoje finanse w skali roku i ostrożnie podchodząc do wydatków.

Mogę więc uznać, że przynajmniej część porad z Metafinansów dobrze zniosła próbę czasu… i miejsca.

Jeśli będę miał właśnie takie uniwersalne obserwacje, czy porady, to postaram się je tutaj opisać.

Ale patrząc realistycznie, pewnie nie będzie tego za dużo. Więc jeżeli w przyszłości będą pojawiać się tu nowe wpisy (a uwierzcie mi — mam nadzieję, że tak; wszak dopiero co przedłużyłem domenę na kolejne lata!), to pewnie większość będzie bardziej meta niż finanse. Luźne rzeczy, które akurat mnie interesują. Niekoniecznie pieniądze.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski