• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

Rok Szczura

28 stycznia 2020 6 komentarzy

ilustracja - szczęśliwego roku szczura

To już kolejny rok w Hongkongu. Spędziłem tu już jakieś 10% swojego życia. Ciągle wydaje mi się to nieprawdopodobne.

Jak co roku, pora na krótkie podsumowanie i kilka ogłoszeń.

Podsumowanie 2019

Poprzedni rok okazał się dla mnie nadzwyczajnie trudny. Sprawy w pracy przybrały nieco negatywny obrót, co odbiło się na moim zdrowiu fizycznym i psychicznym. Poprzedni rok miał być dla mnie w założeniu rokiem poprawy jakości życia, a stał się głównie walką o utrzymanie obecnego poziomu.

Na to nałożyły się problemy, które od ponad pół roku targają Hongkongiem. Codzienne życie stało się tu trudniejsze—i to nie ze względu na niewygody związane z protestami (wszak sam uczestniczyłem w kilku marszach). Po prostu trudno jest tu prowadzić normalne życie widząc represje i mając świadomość niegodziwości, których dopuszczają się policja i rząd praktycznie na co dzień. Nawet jeśli nie jest to do końca moje miasto, to i tak jest mi żal, gdy takie rzeczy się dzieją.

2020 nie zaczyna się dużo lepiej — pożary w Australii, zapowiedź wojny USA z Iranem. I jeszcze ten wirus z Wuhan (oczywiście dotarł już do HK). Mam jednak nadzieję, że jakaś poprawa wkrótce nadejdzie i świat zacznie znów iść w dobrym kierunku.

Ale żeby nie malować wszystkiego w ciemnych barwach, dzieją się też rzeczy dobre. Przede wszystkim ślub i wesela. Za każdym razem gdy o tym myślę, wydaje mi się to nieprawdopodobne jak rzeczy się potoczyły. Cztery lata temu nawet nie przyszłoby mi do głowy, że wkrótce będę żonatym facetem mieszkającym na stałe w Hongkongu. Życie potrafi czasem nieźle zaskoczyć.

A co do samych uroczystości, to jestem niesamowicie dumny, że udało nam się wszystko tak dobrze zorganizować. Całość odbyła się bez większych potknięć. Niesamowite, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, jak wiele kwestii organizacyjnych, ustaleń i decyzji musieliśmy podejmować i dopilnować zdalnie.

Cieszę się też, że wróciłem do pisania tutaj i że nowe artykuły zostały tak ciepło przyjęte. Zwłaszcza te obszerne i praktyczne teksty, nad którymi spędziłem najwięcej czasu i pracy:

  • Budżet domowy na 2020 rok – szablon Excel
  • Jak oszczędzić pieniądze na subskrypcjach i abonamentach?
  • Automatyzacja zadań – skróty, skrypty i połączenia między aplikacjami

Ten o oszczędzaniu na codziennej kawie też był całkiem niezły.

Przyszłość Metafinansów

zdjęcie - instalacje świąteczne w Hongkongu

Mam nadzieję, że odpowiada Ci formuła bloga, którą wprowadziłem od pewnego czasu. Wciąż pojawiają się na nim wpisy dotyczące finansów osobistych, ale między nimi przemycam też wrażenia z korzystania z nowych smartfonów, recenzje plecaków, i różne inne rzeczy, które akurat w danym momencie wydają mi się interesujące.

Tę formułę mam zamiar kontynuować — i szczerze mówiąc — wydaje mi się, że to jedyny format, który zapewnia przetrwanie Metafinansów. Nie interesuje mnie wrzucanie rankingów lokat i kont co miesiąc tylko po to, by nabijać odwiedziny i pozycjonować się w wyszukiwarce. Nie chcę też pisać w kółko o tym samym. Stąd te tematy mniej finansowe — od czasu do czasu, z umiarem.

Wierzę, że jeżeli będę robił blog, który będzie ciekawy dla mnie, będzie on też interesujący dla jakiejś grupy czytelników. I że nie muszę stosować trików SEO czy clickbaitowych tytułów, by przyciągnąć tu grono wiernych odbiorców.

Mam nadzieję, że Ci to pasuje.

A skoro mowa o trzymaniu się z daleka od różnych trików…

Koniec z trackerami i AdSense na blogu

zdjęcie - plakaty reklamujące imprezy z okazji CNY

W styczniu 2020 usunąłem ostatnie kody śledzące od Google z Metafinansów. Szczerze mówiąc, powinienem był to zrobić w tym samym momencie, gdy usuwałem narzędzia Facebooka z bloga. No ale lepiej późno niż wcale.

W każdym razie: w 2020 roku nie zobaczysz na Metafinansach przycisków polubień lub udostępniania od Facebooka, żadnych innych narzędzi śledzących FB (takich jak Facebook Pixel), żadnych reklam Google AdSense, i nie będziesz śledzony przez Google Analytics.

Jedyna rzecz, jaką tu zostawiam, to natywne statystyki WordPressa, które dają mi tylko podstawowe informacje o takich rzeczach jak liczba odwiedzin, użytkowników, czy najpopularniejsze wpisy.

Zależy mi na tym, by Metafinanse były etycznym i przyjaznym miejscem w internecie. Tu możesz mieć pewność, że Twoja prywatność nie jest nadużywana, Twoje dane są bezpiecznie i nikt nie sprzedaje/udostępnia ich stronom trzecim ani nie wykorzystuje ich do marketingowego profilowania. Nie mówię ani Facebookowi ani Googlowi kim jesteś, co robisz, ani co czytasz.

W 2020 powinniśmy ograniczać swoją zależność od technologicznych gigantów, a już na pewno nie pomagać im w zdobywaniu danych na nasz temat i łączeniu ich w psychologiczny i behawioralny profil, który później wykorzystają by sprzedać nam jeszcze więcej rzeczy, których nie potrzebujemy. Firmy internetowe powinny wiedzieć o nas jak najmniej, a nie jak najwięcej. Usunięcie narzędzi śledzących Googla i Facebooka z bloga, którego nadal odwiedza kilka tysięcy osób miesięcznie, to mój mały wkład w tę inicjatywę.

Jednocześnie, po usunięciu całego tego kodu śledzącego strona znacznie przyśpieszyła.

screenshot - statystyki szybkości bloga

Warto było poświęcić dochody z reklam dla tego wszystkiego. Powinienem był to zrobić wcześniej.

Dzięki, że to czytasz. Szczęśliwego i pomyślnego nowego roku!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Komentarze

  1. KowalWlasnegoLosu napisał

    29 stycznia 2020 o 15:33

    +1 do zaprzestania rankingów i opisów każdego nowego produktu na rynku bankowym. Blogi, które to robią są dla mnie męczące i sprawiają wrażenie zbytniej koncentracji na dochodach.

    Dzięki, że dalej piszesz i szczęśliwego Nowego Roku!

    Odpowiedz
    • Krzysztof Sobolewski napisał

      31 stycznia 2020 o 06:08

      Dzięki za komentarz! Cieszę się, że moje podejście Ci pasuje 🙂

      Odpowiedz
  2. Monika napisał

    30 stycznia 2020 o 20:17

    Krzysztof, cieszę się z twoich decyzji dotyczących bloga. Myślę, że to też wyraz szacunku do czytelnika. Wchodząc na Metafinanse czuję, jakbym weszła do oazy spokoju, czytam interesujące mnie tematy i nic mnie nie atakuje, nie wkurza. Bardzo mi się to podoba. Tak przy okazji, dzięki Tobie, już kilka lat temu, zrozumiałam działanie karty kredytowej i skończyły się moje z tym problemy. Pracuję w finansach, ale to Ty również dawno temu zainspirowałeś mnie do prowadzenia budżetu domowego, analizowania wydatków:). Bardzo podobają mi się również twoje artykuły „niefinansowe”! Dziękuję i będę czytać nadal. Wszystkiego Najlepszego i powodzenia w Hongkongu! Monika

    Odpowiedz
    • Krzysztof Sobolewski napisał

      31 stycznia 2020 o 06:09

      Hej Monika! Nawet nie wiesz jak bardzo ucieszył mnie Twój komentarz 🙂. Wszystko, co opisujesz – od szacunku do czytelnika po inspirowanie do wzięcia się za własne finanse – to dokładnie to, co chcę osiągnąć za pomocą mojego bloga. Cieszę się, że to widać i że artykuły z Metafinansów się przydają. Wielkie dzięki!

      Odpowiedz
  3. Tomek napisał

    22 lutego 2020 o 10:32

    Hej, z jakiego narzędzia pochodzi ten ostatni zrzut ekranu (chodzi mi o te zielone kółka). Chciałbym przetestować też moją stronę :)

    A ogólnie idziesz w dobrym kierunku a czytam Cię od czasów https://web.archive.org/web/20120403002111/http://revolutionofman.com/about/ :). Trudno uwierzyć że to już osiem lat.

    Odpowiedz
    • Krzysztof Sobolewski napisał

      22 lutego 2020 o 12:09

      Hej Tomek! Dzięki za komentarz i za wytrzymanie ze mną tak długo 🙂. A to narzędzie to Google Lighthouse – https://developers.google.com/web/tools/lighthouse

      Odpowiedz

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski