• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

[AKTUALIZACJA] SKOK Wołomin zawieszony! Upadłość? Co z oszczędnościami?

11 grudnia 2014 6 komentarzy

skok-wolomin

Dziś rano pojawiła się bardzo zła wiadomość dla oszczędzających. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła jednogłośną decyzję o zawieszeniu działalności kasy.

W stanowisku KNF czytamy:

Decyzję KNF podjęto w związku z utratą możliwości regulowania przez SKOK Wołomin swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków wobec deponentów, członków kasy, na podstawie art. 74k ust. 2 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych. Stan ten potwierdzony został wnioskiem zarządcy komisarycznego kasy złożonym do KNF.

Niestety, wygląda to bardzo źle. Kasa nie ma już pieniędzy na wypłaty. Co teraz mają zrobić klienci?

A zobowiązania wobec oszczędzających kasa ma bardzo duże – zgromadziła 2,7 mld zł depozytów.

W kasie źle działo się już od dłuższego czasu. Pod koniec października aresztowano prezesa i wiceprezesa SKOK Wołomin w związku z zarzutami o udzielenie kredytów o wartości co najmniej 300 mln zł, na podstawie sfałszowanych dokumentów dotyczących zabezpieczeń. Nietrudno sobie wyobrazić, że taka sytuacja była bodźcem dla wielu klientów do tego, aby zacząć wycofywać środki z kont i lokat w kasie.

Niewykluczone więc, że ostatnio mieliśmy do czynienia z typowym „runem na bank” (lub raczej: runem na kasę). Zwiększone saldo wypłat z kont kasy przyśpieszyło utratę płynności przez SKOK Wołomin.

→ Przeczytaj cały komunikat Komisji Nadzoru Finansowego

Co dalej z oszczędnościami?

A co z tymi, którzy nie zdążyli na czas wycofać swoich oszczędności ze SKOK Wołomin? Na szczęście nie trzeba spisywać wszystkiego na straty. Na dziś możliwe są dwa scenariusze:

  1. Krajowa SKOK udzieli Wołominowi kredytów na uregulowanie zobowiązań. Problem w tym, że dotychczas kasa krajowa nie reagowała i odmawiała udzielenia Wołominowi wsparcia finansowego. Pozostaje zobaczyć, czy zmieni swoje stanowisko teraz, w sytuacji kryzysowej.
  2. Gdyby takiego wsparcia miało nie być, KNF złoży wniosek o bankructwo SKOK Wołomin. Paradoksalnie, dla posiadających oszczędności w kasie, jest to dobra wiadomość. Wówczas zobowiązania przejmie Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który wypłaci pieniądze deponentom w ciągu 20 dni roboczych od złożenia wniosku o bankructwo. Ważna uwaga: gwarancjami są objęte środki do kwoty równowartości 100 tysięcy euro. Jeżeli ktoś trzymał w kasie większe oszczędności, to BFG nie wypłaci środki tylko do maksymalnej sumy gwarancji.

KNF czeka na stanowisko kasy krajowej do 12 grudnia. Jeżeli Krajowa SKOK nie przejmie zobowiązań Wołomina, to wniosek o bankructwo powinien pojawić się w ciągu pięciu dni roboczych. Czyli klienci na swoje pieniądze będą musieli czekać maksymalnie 25 dni roboczych.

Jak wygląda wypłata z Funduszu Gwarancyjnego?

Gwarancja BFG obejmuje depozyt do kwoty równowartości 100 tysięcy euro. Niezależnie od liczby rachunków czy lokat, które klient miał zdeponowane w upadającej instytucji.

Jeżeli depozyt klienta przekroczył maksymalny limit gwarancji, to nadwyżkę będzie można odzyskać z masy upadłości na zasadach podobnych jak inni wierzyciele.

Aby otrzymać środki z BFG nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań.

BFG ogłosi, który bank będzie pełnił rolę „agenta wypłat” – to do tego banku trzeba będzie się zgłosić po realizację gwarancji i swoje pieniądze. Do tego banku należy po prostu przyjść z dokumentem tożsamości i podać numer rachunku, na który mają zostać przelane pieniądze.

Od czasu „zamrożenia” środków przez SKOK do czasu wypłat z BFG klienci niestety pozostają pozbawieni dostępu do swoich środków, a za upływający czas nie są naliczane odsetki.

Jak to wyglądało w przeszłości?

W tym roku mieliśmy już do czynienia z upadłością kas – w lipcu bankrutował SKOK Wspólnota. Procedura wyglądała podobnie – KNF najpierw zawiesił działalność kasy, a potem wystąpił z wnioskiem o upadłość. BFG przystąpił do działania w przewidzianym terminie.

[Aktualizacja: 11 grudnia 2014, 12:05]

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, Kasa Krajowa nie sfinansuje roszczeń członków SKOK Wołomin.

Zabrania nam tego prawo – podkreślił Andrzej Dunajski. Tak zwany kredyt płynnościowy może być bowiem udzielony tylko wtedy, gdy SKOK ma zdolność do jego spłaty. Zarządca komisaryczny SKOK Wołomin nie sporządził dotychczas programu postępowania naprawczego, zatem nie jest możliwa wiarygodna ocena rzeczywistego stanu tej SKOK – powiedział Andrzej Dunajski.

Dla tych, co mieli w SKOK Wołomin oszczędności, oznacza to, że realizuje się scenariusz drugi: spłatę zobowiązań przejmie na siebie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. KNF w pięć dni roboczych od dziś zgłosi wniosek o upadłość, a za kolejne 20 dni roboczych BFG będzie wypłacać pieniądze.

[Aktualizacja: 17 grudnia 2014, 14:02]: wypłaty z BFG

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła wniosek o bankructwo SKOK Wołomin. Oznacza to przesłankę do uruchomienia środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wypłaty z BFG realizowane będą przez PKO BP. Po pieniądze można zgłaszać się od 19.12. Swoje środki z kasy można odzyskać więc jeszcze przed świętami.

Konieczna będzie wizyta w oddziale i okazanie swojego dokumentu tożsamości. Środki można odebrać na miejscu w gotówce lub wskazać rachunek, na który ma zostać skierowany przelew. O wypłatach w gotówce powyżej 25 tys. złotych należy co najmniej dwa dni wcześniej poinformować bank – telefonicznie lub osobiście.

19.12 ruszają wypłaty depozytów SKOK Wołomin w sieci #PKOBP. Kwoty >25 tys. trzeba awizować. Komu się nie spieszy, może przyjść po świętach.

— Ela Anders (@AndersEla) grudzień 17, 2014

Szczegółowe informacje znajdują się we wiadomości na stronie banku.

Jeżeli ktoś z Twoich znajomych ma lokaty w SKOK Wołomin to proszę przekaż jej lub jemu link do tego artykułu.

Opublikowano 11 grudnia 2014.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Komentarze

  1. Wight napisał

    11 grudnia 2014 o 09:45

    To raczej nie wróży dobrze dla reszty kas. Wg mnie powoli reszta kas zacznie pasać. A swoją drogą co z umowami kredytowymi?

    Odpowiedz
    • Krzysztof napisał

      11 grudnia 2014 o 10:20

      W skrócie: kredyty trzeba będzie spłacać.

      W przypadku upadłości, kwestia kredytów będzie wyglądać podobnie jak w przypadku bankructwa SKOK Wspólnota. Zarządca komisaryczny prześle wszystkim kredytobiorcom kasy nowe numery rachunków, na które należy teraz przekazywać swoje zobowiązania.

      Co ciekawe, z tego co pisze Zbyszek na swoim blogu, SKOK Wołomin od jakiegoś czasu nie udzielał już nowych kredytów – ale lokaty przyjmował do ostatniego dnia… http://appfunds.blogspot.com/2014/12/skok-wolomin-zawieszony.html

      Odpowiedz
      • vp9 napisał

        11 grudnia 2014 o 22:47

        no widać zbierali kasę by mieć na spłatę zobowiązań. Zastanawiam się też co dalej z innymi kasami. Nie da się ukryć, że Wołomin miał olbrzymie zaplecze w postaci depozytów a mimo to upadł. Mniejsze kasy mogą nie mieć takiej płynności, a pewnie się teraz ludzie rzucą do wypłat (bo już dwie i to nie małe kasy upadły)

      • Krzysztof napisał

        11 grudnia 2014 o 23:33

        Zabezpieczenie zabezpieczeniem, ale coś tam mocno nie-tak było z kredytami, skoro aż 80% to złe długi. I właśnie ciekawe jak w innych kasach…

      • vp9 napisał

        13 grudnia 2014 o 10:39

        kurczę, a chciałem iśćpo kredyt do jakiegoś SKOK-u… z takim BIKiem jak mój to pewnie by mnie po rękach całowali ;)

  2. Jacek Kasperczyk napisał

    16 grudnia 2014 o 09:20

    Problem
    w tym, że pod BFG wciągnięto wszystkie SKOKi bez badania ich kondycji. Sama
    wypłata odszkodowań dla Wołomina, zabierze z BFG około 25 proc. jego aktywów.
    Oczywiście dobrze, że niewinni ludzie odzyskają swoje pieniądze, ale to tylko
    wskazuje jak źle zarządzane są te podmioty.

    Pozdrawiam Jacek

    Odpowiedz

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski