Tańsze ubezpieczenie samochodu. Wykorzystaj te 10 sposobów na niższą składkę OC

tansze-oc
Ten sam kierowca, ten sam samochód i aż 517 złotych różnicy między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem OC. Zobacz jak nie przepłacić za OC!

OC wszędzie jest takie samo. Bez względu od jakiego ubezpieczyciela kupisz polisę, to zakres OC – zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych – musi być taki sam. To wręcz unikalna sytuacja na rynku ubezpieczeniowym i finansowym, kiedy możemy porównać dokładnie ten sam produkt u różnych dostawców. I wybrać ten, gdzie dostaniemy najlepszą ofertę cenową.

Do wykupu ubezpieczenia OC zobowiązany jest każdy posiadacz samochodu. Nie ma co tu robić sobie wymówek – warto porównać oferty i znaleźć oszczędności. No to do dzieła!

mfindSponsor: mfind

Moje serdeczne podziękowania dla twórców porównywarki ubezpieczeń mfind.pl za sponsorowanie Metafinansów w tym miesiącu.

mfind od końca 2014 roku rozwija porównywarkę ubezpieczeń OC/AC. Dzięki możliwości porównania kilkudziesięciu ofert ubezpieczeniowych w jednym miejscu, pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych przy zakupie OC lub jeszcze więcej w przypadku zakupu autocasco. Każde ubezpieczenie samochodu można od razu kupić online.

mfind powstało na bazie wieloletnich doświadczeń przy pracy z klientami w ramach multiagencji AB Port. Porównywarka jest wspierana przez największy fundusz technologiczny w CEE MCI. W 2015 roku serwis mfind.pl odwiedziło ponad 750 000 klientów i liczba ta systematycznie rośnie. Więcej o porównywarce na stronie mfind.pl.

Jak maksymalnie wykorzystać tę możliwość i zaoszczędzić na OC? Oto 10 sposobów na tańsze ubezpieczenie samochodu.

1. Nie przyzwyczajaj się do swojego ubezpieczyciela

Z ubezpieczycielami jest trochę jak z bankami. Oferty i ceny zmieniają się co jakiś czas i „najlepszy ubezpieczyciel” nie zawsze zostaje nim na długo. I tak samo jak nie warto przyzwyczajać się zanadto do własnego banku, tak i lepiej nie podchodzić ze zbyt wielkim sentymentem do swojego obecnego ubezpieczyciela.

Naszym prawem jest sprawdzanie dostępnych ofert i – gdy nadchodzi okres odnowienia ubezpieczenia – możliwość wyboru tej opcji, która jest najkorzystniejsza. A taką wcale nie musi być nasz obecny ubezpieczyciel.

2. Nowe auto z salonu – przejrzyj ofertę pakietów dealerskich

Przy zakupie nowego auta z salonu zdecydowanie warto zapoznać się z dostępnymi ofertami dealerskimi. Bardzo często – jeżeli nie zawsze – ceny tam prezentowane są korzystniejsze od tego, co możemy znaleźć na własną rękę na stronach ubezpieczycieli, w porównywarkach czy u agentów.

3. Pakiet z innymi ubezpieczeniami

Kolejne podobieństwo z bankami – ubezpieczyciele uwielbiają cross-selling. Chętnie „ubiorą” klienta w dodatkowe produkty i zachęcają do tego oferując rozmaite zniżki.

Świadomy klient może wykorzystać to na własną korzyść. Zwłaszcza, jeżeli zależy nam nie tylko na OC, ale też na pakiecie dodatkowych ubezpieczeń, usług czy udogodnień.

Auto Casco, komunikacyjne NNW, Assistance czy ubezpieczenie szyb – dołożenie któregoś z tych ubezpieczeń do naszego OC powinno skutkować dodatkową oszczędnością  za „pakiet”.

Nie trzeba też koniecznie łączyć OC z innym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Warto zbadać wszystkie ścieżki i zapytać o możliwość zakupu takiego ubezpieczenia w pakiecie z innymi produktami ubezpieczeniowymi, takimi jak:

  • ubezpieczenie mieszkania/nieruchomości
  • OC w życiu prywatnym
  • NNW

… jeżeli to coś, czego również aktualnie potrzebujemy.

A w jeszcze innym przypadku – posiadając kilka samochodów, warto też zapytać o zniżkę w przypadku wykupu polis dla wszystkich pojazdów u jednego ubezpieczyciela.

Jeżeli „pakietowanie” ubezpieczeń ma dla Ciebie sens to zdecydowanie warto postarać się o jak najwyższe zniżki przy tej okazji,

4. Współwłasność samochodu i korzystanie ze zniżek drugiej osoby

Czyli popularne dopisanie do dowodu drugiej osoby, z większymi zniżkami. Co to daje? Gdy samochód jest objęty współwłasnością kalkulacja składki będzie uwzględniała zniżki obydwu współwłaścicieli.

To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają żadnych zniżek (czyli najczęściej: młodych kierowców). Współwłasność na przykład z którymś z rodziców może dać szansę skorzystania z większych zniżek za bezszkodową jazdę.

Można też do tego podejść i od drugiej strony. Rodzice mogą ubezpieczyć własny samochód „na spółkę” z synem lub córką, tak by jemu lub jej jak najszybciej zaczął bić licznik lat bezszkodowej jazdy.

5. Monitorowanie rynku i porównywanie ubezpieczeń

Zawsze warto sprawdzić, czy ubezpieczenie, które uważamy za najlepsze (w przypadku OC – najtańsze), faktycznie takie jest. Porównanie ofert nic nie kosztuje – być może poza odrobiną czasu.

Oferta odnowieniowa

Szczególnie warto porównać oferty, kiedy dostajemy ofertę odnowieniową od konkretnego towarzystwa. Wiadomo, jak działają np. operatorzy telekomunikacyjni, którzy kuszą nas promocjami na pierwszy rok, aby po zakończeniu okresu (jeśli o to nie zadbamy) doliczyć nam spore dodatkowe koszty. Identycznie jest z ubezpieczeniami, gdzie towarzystwa licząc na nasze lenistwo, zaproponują nam automatycznie… wyższe ceny niż dostępne na rynku.

Sprawdź swojego agenta

Niezależnie z kim i jak długo się współpracuje, warto mieć rękę na pulsie. 10 minut na porównanie online może nam oszczędzić wielu kłopotów w przyszłości. Pieniądze, które zostaną nam w kieszeni, warto wydać na coś innego niż ubezpieczenie.

Nie warto z tym czekać do ostatniej chwili. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych raczej nie znajdziemy ofert last minute ;).

6. Sposób płatności też ma znaczenie

Dodatkowe zniżki można uzyskać płacąc za ubezpieczenie kartą kredytową. Zazwyczaj jest to kilka procent – do 5%.

Podobnie, mniejszą cenę zapłacimy jeżeli zdecydujemy się opłacić całą polisę w jednej składce (zamiast rozbijać ją na miesięczne, kwartalne czy półroczne raty).

7. Premia za lojalność czy lepsza oferta u konkurencji? Okazja do negocjacji!

To nie jest też tak, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie dbają o to, by klienci u nich zostali. Często posiadają budżet na to, by takiego klienta – rozważającego przejście do konkurencji przy odnawianiu polisy – utrzymać.

Jest tylko jeden haczyk – to nie jest coś, czym towarzystwa ubezpieczeniowe będą się chwalić. Jeżeli klient nie narzeka na wysokość składki, nie szuka tańszych opcji, to najprawdopodobniej przedłuży polisę na podobnych zasadach i standardowych stawkach.

Dlatego też swojego rozpoznania rynku i poszukiwania tańszych ofert nie warto zachowywać wyłącznie dla siebie. Podczas rozmowy telefonicznej opłaca się podnieść ten wątek – i być może nawet przywołać jakąś tańszą ofertę. Pracownicy infolinii mają scenariusze na takie okazje – i te scenariusze mogą też zawierać dodatkowe zniżki czy bonusy.

8. Czy na pewno zależy Ci tylko na cenie, czy może też na dodatkowych usługach?

Zakres ubezpieczenia OC nie zmienia się w zależności od ubezpieczyciela, więc towarzystwa ubezpieczeniowe starają się wyróżnić innymi czynnikami. Raz to będzie cena, a innym razem dodatkowe usługi w pakiecie.

W taki sposób możemy znaleźć na przykład ofertę, która łączy się także z mini-assistance, ubezpieczeniem opon lub dodatkowym bonusem w postaci ochrony zniżek po szkodzie.

9. Porównywać online czy offline?

Dostępne oferty sprawdzimy w porównywarkach, na stronach ubezpieczycieli, a także offline – u agenta czy w multiagencji.

Takie bardziej „ludzkie” podejście sprawdzi się, gdy nasza sytuacja jest w jakiś sposób szczególna. Dobry agent wyjdzie poza sztywne ramy formularza i kalkulatora składki i doradzi rozwiązanie korzystne w naszych indywidualnych warunkach.

Nie oznacza to jednak, że porównywarka to tylko bezduszne narzędzie.

Wchodząc na stronę porównywarki zazwyczaj mamy wrażenie, że to tylko system informatyczny, który wylicza nam składki. Formularz, kalkulator składek i stojące za tym algorytmy. Nic bardziej mylnego. Jak każde dobre narzędzie jest tworzony przez ludzi i dla ludzi. W każdej dobrej porównywarce pracują nie tylko programiści i analitycy, ale także fachowcy (agenci) od ubezpieczeń.

Dobre porównywarki oferują kontakt telefoniczny lub przez LiveChat. W taki sposób można bezpłatnie skontaktować się z naszym konsultantem/ekspertem, opisać problem i uzyskać poradę, co należy zrobić na przykład w przypadku szkody. Porównywarka to więc w pewnej formie taki e-agent.

Oba podejścia  – porównywanie ubezpieczeń w internecie i poleganie na agentach czy multiagentach – mają swoje zalety. Mając wybór, możemy skorzystać z opcji, która jest najbardziej odpowiednia w naszej sytuacji.

10. Bezszkodowa jazda

To w zasadzie oczywistość, ale dla porządku warto o tym wspomnieć. Staraj się jeździć ostrożnie i dbaj o swoje zniżki za bezszkodową jazdę. 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy to całkiem poważne pieniądze.

Opublikowano [post_date]

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu