Zacznij tutaj

Chcesz zapanować nad swoimi finansami, ale nie wiesz od czego zacząć? Jesteś w dobrym miejscu! Znajdziesz tu zbiór artykułów skupionych wokół najważniejszych zagadnień domowych finansów.

Tu jest wszystko, o co tak naprawdę chodzi w Metafinansach. Teksty wymienione poniżej to narzędzia, które pomogą ci przejąć kontrolę nad własnym budżetem, oszczędzać i podejmować trafne decyzje finansowe.

Znasz kogoś, komu przydałyby się porady z tych artykułów? Wyślij im link do tej strony!

Jeżeli szukasz pełnej listy artykułów z bloga, to znajdziesz ją w archiwum.

Podstawy

Od ogółu do szczegółu – zacznijmy więc od ogólnego spojrzenia. Te artykuły zawierają fundamentalne zasady skutecznego zarządzania osobistymi finansami. To nakreślenie filozofii, która jest podstawą wszystkich pozostałych wpisów na Metafinansach.

Edukacja finansowa

Główną misją Metafinansów jest szerzenie edukacji finansowej. Wierzę, że dzięki wiedzy skupionej w poniższych wpisach będziesz podejmować trafne decyzje finansowe i lepiej odnajdziesz się w ofercie banków.

Budżet domowy

Budżet domowy to podstawowe narzędzie w zarządzaniu osobistymi finansami. Znajdziesz tu poradnik krok po kroku jak zacząć prowadzić taki budżet. Opisuję tu również działanie programu Microsoft Money.

Domowe oszczędności

Na czym możesz oszczędzić w domu (i wokół domu – lista zaczyna się wszak od tekstu o samochodzie)? Te artykuły to praktyczne porady na mądre ograniczanie codziennych wydatków.

Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę to najważniejszy długoterminowy cel finansowy. Tu pokazuję jak się za to zabrać, co ma znaczenie, a co nie. Znajdziesz tu też moje osobiste opinie na temat OFE i ZUS.

Recenzje kont bankowych

Moje wrażenia z korzystania z kont w różnych bankach. Czytając zwracaj uwagę na datę publikacji — niektóre z tych artykułów powstały dość dawno i od tego czasu pewne rzeczy mogły się w opisywanych bankach zmienić (na lepsze lub na gorsze).

Inwestowanie na giełdzie

Masz budżet domowy pod kontrolą? Regularnie generujesz nadwyżki? Fundusz bezpieczeństwa zapewnia ci odpowiednią poduszkę finansową? No to teraz czas pomyśleć o inwestowaniu.

Karty kredytowe

Kompleksowy przewodnik po tym jak działają karty kredytowe. Jak działa okres bezodsetkowy, jak spłacać kartę, jak bezpiecznie płacić, na co uważać – tu jest wszystko, czego potrzebujesz.