• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

Zapisywanie wydatków: od tego wszystko się zaczyna

1 października 2020 5 komentarzy

rysunek kostek domina

Nasze życie składa się z nawyków. Poranna rutyna, nawyki zakupowe, nawyki odnośnie odżywiania i trybu życia… Często też jeden nawyk służy jako wyzwalacz dla kolejnych. I tak tworzy się łańcuszek zachowań, jedno po drugim.

Z żoną na przykład mamy tak, że jeżeli oglądamy razem jakiś film wieczorem, to niemal nieodzownym elementem seansu są jakieś drobne przekąski lub jedzenie z dostawą do domu. Tak jakby naciśnięcie „play” w odtwarzaczu uruchamiało nie tylko film, ale też obszary w mózgu odpowiedzialne za uczucie głodu.

Nie jest to nawyk, z którego jestem najbardziej dumny, no ale jest jak jest. 

To zastanawiające, jak wiele naszych zachowań jest zaprogramowanych w tym wewnętrznym autopilocie.

Ale ma to też swoje pozytywne strony!

Bo tego autopilota możemy sami zaprogramować. Tak, aby kierował nas w stronę dobrych nawyków.

Zapisywanie wydatków jest doskonałym przykładem.

Od czasu, gdy zacząłem zapisywać wydatki, mój stosunek do pieniędzy zmienił się. Wokół tego jednego nawyku zaczęły pojawiać kolejne.

Bo skoro już zapisuję te wydatki, to wypadałoby robić z tymi informacjami coś więcej. I tak pojawiły się kategorie wydatków, na początek tylko trzy — które potem wyewoluowały w wyczerpującą listę w Excelu.

Zapisywanie wydatków zmieniło też moje nawyki zakupowe. Wiedząc, że z każdego zakupu muszę się przed sobą potem rozliczyć, automatycznie wydaję mniej.

Różnica jest widoczna! — dostrzegam to za każdym razem, gdy wyjeżdżam na wakacje. Na urlopie rozluźniam swoją dyscyplinę finansową — i widzę to potem po powrocie w domowym budżecie.

Wiedząc, że z każdego zakupu musisz się przed sobą rozliczyć, automatycznie wydajesz mniej

Innymi słowy, zapisywanie wydatków może być fundamentem, na którym zbudujesz własną dyscyplinę finansową. Wprowadzenie tego jednego nawyku w życie już od dziś sprawi, że o kolejne będzie już łatwiej. Nie będą wymagały tyle siły woli ani energii, bo jakaś podstawa już będzie już istniała. Zawsze lepiej zacząć od czegoś więcej niż od zera.

Zacznij od jednej rzeczy

Na Metafinansach jest ponad 100 wpisów, w każdym po kilka lub kilkanaście wskazówek na to jak lepiej radzić sobie z pieniędzmi. Ale nawet nie próbuj wprowadzać w życie wszystkiego na raz! To recepta na porażkę i zniechęcenie. Nie od razu Rzym zbudowano.

Według psychologów behawioralnych, największą szansę na trwałą zmianę zachowań mają ci, którzy starają się zmienić jeden nawyk jednocześnie. A gdy ten nawyk staje się automatyzmem, to przechodzą do budowania następnego.

Chcesz poprawić swoją sytuację finansową? Zacznij od zapisywania wydatków

Jeśli chcesz być osobą, która ogarnia własne finanse i ma pieniądze pod kontrolą, to zacznij od zapisywania wydatków. Opanuj tylko tę jedną rzecz. Na początek.

Niech ten nawyk będzie tą pierwszą kostką domina, która przewróci kolejne.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Komentarze

  1. marafc napisał

    1 października 2020 o 15:28

    Cześć!

    Super że o tym piszesz, bo w ostatnich latach utwierdziłem się w przekonaniu, że spisywanie wydatków to jest podstawa w dbaniu o finanse osobiste. Nie potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi, nie potrzeba do tego niesamowitej wiedzy, nie potrzeba do tego dużo czasu (dosłownie kilka minut dziennie lub kilkadziesiąt raz w tygodniu). Można zacząć z dwiema-trzema kategoriami w swoim budżecie, a efekty i tak będą znakomite. Wiedza o tym na co i ile wydaje się pieniędzy zupełnie zmienia do nich podejście. Można oczywiście potem dalej się rozwijać i zainteresować się kolejnymi „stopniami wtajemniczenia” w ogarnianiu finansów osobistych, ale podstawa w postaci budżetowania z nami zostaje i wciąż procentuje.

    Zgadzam się więc z Tobą w 100% – jeśli ktoś chce zrobić coś dla swoich finansów, to niech zacznie od prowadzenia budżetu ;)

    Pozdrawiam
    Marcin

    Odpowiedz
    • Krzysztof Sobolewski napisał

      1 października 2020 o 15:30

      Dokładnie tak! Dzięki za komentarz, Marcin :)

      Odpowiedz
  2. Janek napisał

    5 października 2020 o 19:04

    Zapisywanie wydatków jest świetnym rozwiązaniem, sam w taki sposób znacznie bardziej zacząłem oszczędzać, zastanawiać się przed każdym większym zakupem, czy faktycznie jest to coś niezbędnego, co potrzebuję, czy tylko chcę to mieć.

    Odpowiedz
  3. Jacek napisał

    7 października 2020 o 12:38

    Podobno nie da się wyeliminować nawyku, a jedynie zastąpić lepszym, który bardziej nam służy. Wystarczy miesiąc, żeby wprowadzić to w życie!

    Odpowiedz
  4. marian napisał

    26 października 2020 o 09:36

    Jeśli dzielimy się wiedzą to jest filmik na ten temat, warto dla uzupełnienia obejrzeć.

    https://youtu.be/5Lq2NLATfr0

    Odpowiedz

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już 1 601 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski