Nasze życie składa się z nawyków. Poranna rutyna, nawyki zakupowe, nawyki odnośnie odżywiania i trybu życia… Często też jeden nawyk służy jako wyzwalacz dla kolejnych. I tak tworzy się łańcuszek zachowań, jedno po drugim.
Z żoną na przykład mamy tak, że jeżeli oglądamy razem jakiś film wieczorem, to niemal nieodzownym elementem seansu są jakieś drobne przekąski lub jedzenie z dostawą do domu. Tak jakby naciśnięcie „play” w odtwarzaczu uruchamiało nie tylko film, ale też obszary w mózgu odpowiedzialne za uczucie głodu.
Nie jest to nawyk, z którego jestem najbardziej dumny, no ale jest jak jest.
To zastanawiające, jak wiele naszych zachowań jest zaprogramowanych w tym wewnętrznym autopilocie.
Ale ma to też swoje pozytywne strony!
Bo tego autopilota możemy sami zaprogramować. Tak, aby kierował nas w stronę dobrych nawyków.
Zapisywanie wydatków jest doskonałym przykładem.
Od czasu, gdy zacząłem zapisywać wydatki, mój stosunek do pieniędzy zmienił się. Wokół tego jednego nawyku zaczęły pojawiać kolejne.
Bo skoro już zapisuję te wydatki, to wypadałoby robić z tymi informacjami coś więcej. I tak pojawiły się kategorie wydatków, na początek tylko trzy — które potem wyewoluowały w wyczerpującą listę w Excelu.
Zapisywanie wydatków zmieniło też moje nawyki zakupowe. Wiedząc, że z każdego zakupu muszę się przed sobą potem rozliczyć, automatycznie wydaję mniej.
Różnica jest widoczna! — dostrzegam to za każdym razem, gdy wyjeżdżam na wakacje. Na urlopie rozluźniam swoją dyscyplinę finansową — i widzę to potem po powrocie w domowym budżecie.
Wiedząc, że z każdego zakupu musisz się przed sobą rozliczyć, automatycznie wydajesz mniej
Innymi słowy, zapisywanie wydatków może być fundamentem, na którym zbudujesz własną dyscyplinę finansową. Wprowadzenie tego jednego nawyku w życie już od dziś sprawi, że o kolejne będzie już łatwiej. Nie będą wymagały tyle siły woli ani energii, bo jakaś podstawa już będzie już istniała. Zawsze lepiej zacząć od czegoś więcej niż od zera.
Zacznij od jednej rzeczy
Na Metafinansach jest ponad 100 wpisów, w każdym po kilka lub kilkanaście wskazówek na to jak lepiej radzić sobie z pieniędzmi. Ale nawet nie próbuj wprowadzać w życie wszystkiego na raz! To recepta na porażkę i zniechęcenie. Nie od razu Rzym zbudowano.
Według psychologów behawioralnych, największą szansę na trwałą zmianę zachowań mają ci, którzy starają się zmienić jeden nawyk jednocześnie. A gdy ten nawyk staje się automatyzmem, to przechodzą do budowania następnego.
Chcesz poprawić swoją sytuację finansową? Zacznij od zapisywania wydatków
Jeśli chcesz być osobą, która ogarnia własne finanse i ma pieniądze pod kontrolą, to zacznij od zapisywania wydatków. Opanuj tylko tę jedną rzecz. Na początek.
Niech ten nawyk będzie tą pierwszą kostką domina, która przewróci kolejne.
Cześć!
Super że o tym piszesz, bo w ostatnich latach utwierdziłem się w przekonaniu, że spisywanie wydatków to jest podstawa w dbaniu o finanse osobiste. Nie potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi, nie potrzeba do tego niesamowitej wiedzy, nie potrzeba do tego dużo czasu (dosłownie kilka minut dziennie lub kilkadziesiąt raz w tygodniu). Można zacząć z dwiema-trzema kategoriami w swoim budżecie, a efekty i tak będą znakomite. Wiedza o tym na co i ile wydaje się pieniędzy zupełnie zmienia do nich podejście. Można oczywiście potem dalej się rozwijać i zainteresować się kolejnymi „stopniami wtajemniczenia” w ogarnianiu finansów osobistych, ale podstawa w postaci budżetowania z nami zostaje i wciąż procentuje.
Zgadzam się więc z Tobą w 100% – jeśli ktoś chce zrobić coś dla swoich finansów, to niech zacznie od prowadzenia budżetu ;)
Pozdrawiam
Marcin
Dokładnie tak! Dzięki za komentarz, Marcin :)
Zapisywanie wydatków jest świetnym rozwiązaniem, sam w taki sposób znacznie bardziej zacząłem oszczędzać, zastanawiać się przed każdym większym zakupem, czy faktycznie jest to coś niezbędnego, co potrzebuję, czy tylko chcę to mieć.
Podobno nie da się wyeliminować nawyku, a jedynie zastąpić lepszym, który bardziej nam służy. Wystarczy miesiąc, żeby wprowadzić to w życie!
Jeśli dzielimy się wiedzą to jest filmik na ten temat, warto dla uzupełnienia obejrzeć.
https://youtu.be/5Lq2NLATfr0