• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Metafinanse

Metafinanse

blog finansowy Krzysztofa Sobolewskiego

  • O blogu
  • Zacznij tutaj
  • Newsletter
  • Kontakt

Trzy najważniejsze zasady finansów osobistych, które musisz znać

29 kwietnia 2012 2 komentarze

Zasady finansów osobistych

Zastanawiasz się od czego zacząć walkę z nadmiernymi wydatkami? Poznaj te trzy zasady leżące u podstaw zrównoważonego budżetu domowego.

Tylko nie rób sobie złudzeń. Przeczytanie tego wpisu nie sprawi, że pieniądze na Twoim koncie magicznie się rozmnożą. Wyłącznie od Ciebie zależy, czy skutecznie wprowadzisz poniższe rady w życie.

Wydawaj mniej niż zarabiasz

To absolutnie najważniejsza zasada domowych finansów. Jeżeli chcesz przejąć kontrolę nad swoim domowym budżetem to musisz zacząć właśnie od wdrożenia tej zasady w życie. Nie ma innego wyjścia.

Jeżeli żyjesz ponad stan, to najwyższa pora przestać.

A to oznacza trzy rzeczy:

  • koniec z kartami kredytowymi i zadłużaniem się pod korek – teraz trzeba zacząć je spłacać
  • koniec z kredytowaniem zakupów konsumpcyjnych – zapomnij o kredytach gotówkowych
  • dyscyplina – możesz wydać tylko te pieniądze, które masz, bez zadłużania się, pożyczek od znajomych i sięgania do oszczędności

Wiele zbędnych wydatków bierze się z braku świadomości. Po prostu nie wiesz ile i na co wydajesz – a potem na koniec miesiąca okazuje się, że na coś brakuje.

Można temu zapobiec! Doskonałym rozwiązaniem jest budżet domowy.

Najpierw płać sobie

Ograniczanie wydatków to jedno, ale przecież chcemy też generować jakieś oszczędności, prawda?

Żyjąc od pierwszego do pierwszego nie ma na to szans. Pod koniec miesiąca zawsze wychodzisz na zero, albo nawet na coś zaczyna Ci brakować. Mogłoby się wydawać, że nie masz z czego oszczędzać.

Błąd!

W tym miejscu zastosowanie ma zasada „najpierw płać sobie”.

Nie czekaj z odkładaniem pieniędzy na koniec miesiąca! Myślenie „odłożę z tego, co mi zostanie” to jeden z największych wrogów oszczędzania. Sam na pewno dobrze wiesz, co zostaje z takich obietnic.

Zamiast tego uczyń oszczędzanie głównym priorytetem – pierwszą rzeczą, którą robisz z pieniędzmi w momencie, gdy otrzymujesz wypłatę.

Najlepiej jeszcze tego samego dnia przelej pieniądze na konto lub lokatę, gdzie zbierasz swoje oszczędności. I zapomnij o nich! Tych pieniędzy już nie ma – do końca miesiąca musisz przeżyć za to, co Ci teraz zostało.

Będziesz zaskoczony, ale to naprawdę jest możliwe. I jest prostsze niż na początku się wydawało.

Rób to, co sprawdza się u Ciebie

Na Metafinansach mam jeszcze jedną ważną zasadę.

Na blogu przedstawiam różne drogi i ścieżki do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego (i może długoterminowo: wolności finansowej). Chcę byś z tego bloga wyciągnął możliwie najwięcej dla siebie.

Ale to nie jest tak, że każde z tych rozwiązań jest najlepsze dla każdej osoby i sprawdzi się w każdych warunkach. Inne potrzeby i możliwości ma singiel z dużego miasta, a inne wielodzietna rodzina z kredytem hipotecznym na karku.

Dlatego zachęcam Cię do wypróbowania przedstawianych tu sposobów na zarządzanie domowym budżetem. Spróbuj i zobacz jak to się u Ciebie sprawdza.

Trzymaj się rzeczy, które działają. Pozostałych rad nie wdrażaj na siłę – to będzie tylko marnowanie czasu. Ale nie zapominaj o nich – może kiedyś będzie warto do nich wrócić, w innym czasie i w innych warunkach. A tymczasem skoncentruj się na wyciągnięciu maksymalnych korzyści z tego, co zdążyło się już u Ciebie sprawdzić.

Fot. atmtx.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać dodatkowe materiały i nowe artykuły na swój email. Żadnego spamu.

Na początek dostaniesz ode mnie:

- szablon budżetu domowego w Excelu
- przydatne arkusze Excel do obliczania m.in. własnego wskaźnika inflacji czy oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzory wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach

Zapisz się — wystarczy email:

Zobacz przykładowy email

Reader Interactions

Komentarze

  1. olgaw.pl napisał

    12 listopada 2014 o 09:55

    „Trzymaj się rzeczy, które działają. Pozostałych rad nie wdrażaj na siłę (…)” – dobrze, że to napisałeś, bo często popadam w pułapkę – muszę wdrożyć wszystkie rady. A jak się nie udaje, to myślę, że to ze mną jest coś nie tak ;].

    Odpowiedz
    • GrupaPFI napisał

      1 kwietnia 2015 o 14:15

      Nie ma co się spinać :)

      Odpowiedz

Dołącz do dyskusji Cancel reply

Pierwszy Sidebar

zdjęcie autora

Cześć! Jestem Krzysztof.

Prowadzę Metafinanse od 2009 roku i pokazuję tu jak oszczędzać pieniądze, zarządzać domowym budżetem i wychodzić z długów.

Metafinanse zostały docenione przez magazyn Press jako „jeden z tych blogów, które naprawdę dostarczają praktycznej pomocy w finansach osobistych” oraz serwis Bankier.pl, według którego Metafinanse to „znakomite miejsce dla osób, które chcą zacząć efektywnie oszczędzać, lepiej monitorować swoje wydatki czy rozpocząć przygodę ze światem inwestycji”.

Jeśli szukasz pomocy w osiągnięciu równowagi finansowej, to jesteś w dobrym miejscu.

Zostań swoim własnym doradcą finansowym — za darmo

Już ponad 1 600 osób wzięło sprawy w swoje ręce i polepsza własną sytuację finansową korzystając z:

- szablonu budżetu domowego w Excelu
- rocznego planu finansowego
- arkuszy Excel do obliczania własnego wskaźnika inflacji i oszczędności z przesiadki z samochodu na rower
- wzorów wniosków o zamknięcie konta w popularnych polskich bankach
- nowych porad z bloga

Zapisz się i otrzymaj materiały, które pomogą ci zadbać o własne finanse:

Nigdy nie wysyłam spamu! → Zobacz przykładowy newsletter

Dołącz do społeczności

→ Twitter (749)

→ Facebook (2503)

→ Instagram

→ Pinterest

→ RSS

Szanuję Twoją prywatność

Na Metafinansach nie zbieram żadnych danych o użytkownikach -- poza natywnymi statystykami odwiedzin WordPressa. Te gromadzone są jedynie w zagregowanej formie i nie pozwalają na przypisanie żadnych danych do konkretnych Czytelników.

Mój newsletter nie zawiera kodów śledzących i nie zbiera informacji o tym, czy otwierasz maile ode mnie i czy kilkasz w moje linki.

Polityka prywatności i cookies

Nota prawna

Treści zawarte w blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Copyright © 2021 Krzysztof Sobolewski