Złe wiadomości z banków (ale nie zabijaj posłańca!)

Złe wiadomości z banków
O pewne bonusy w bankach nagle zrobiło się trudniej, a oferowane zyski jakby mniejsze.

Jeszcze kilka dni temu pisałem o gwiazdkach i kruczkach w ofertach banków. Dziś do tej listy trzeba dodać kolejne pozycje.

Ostatni tydzień przyniósł złe wiadomości dla oszczędzających. Zupełnie tak, jakby PR-owcy specjalnie czekali ze swoimi komunikatami aż Polacy wyjadą w świąteczno-długoweekendowe trasy i nie w głowie im będą jakieś banki, konta czy lokaty. A tym bardziej procenty.

P R Z Y P A D E K ? :)

No bo wersję, że czekali na Światowy Dzień Oszczędzania, by utrudnić nam oszczędzanie, od razu odrzucam.

Trudniej o cashback w Alior Sync

Co to w ogóle ten cashback? W jednym zdaniu: Alior Sync zwraca 5% wartości zakupów, które zrobisz przez internet korzystając z karty banku lub systemu „Płacę z Alior Sync”.

Czemu jest trudniej? Z dwóch powodów. Po pierwsze, bank daje sobie więcej czasu na wypłatę bonusu: 10 dni roboczych od zakończenia miesiąca, w którym dokonano zakupu.

A od 1 stycznia 2013 trzeba będzie spełnić typowo-aliorowe warunki, by w ogóle załapać się na cashback. Czyli:

1. Na Twoje konto w Alior Sync co miesiąc wpływa wynagrodzenie od pracodawcy bądź stypendium z uczelni

LUB

2. Średnie miesięczne saldo na Twoim ROR w Alior Sync wynosi minimum 1500 zł,

LUB

3. Łączne średnie saldo miesięczne na lokatach terminowych (w tym na lokacie negocjowanej, standardowej, rekomendacyjnej oraz na lokacie z dopłatami „świnka skarbonka”), rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i rachunku oszczędnościowym, które masz w Alior Sync, wynosi minimum 10000 zł,

LUB

4. Łączne średnie saldo miesięczne zadłużenia w ramach Twoich rachunków kart kredytowych, pożyczki i limitu odnawialnego wynosi minimum 3 000 zł.

Ostatni warunek od razu odpada, bo nam przecież chodzi o oszczędzanie, a nie zadłużanie się.

Pozostałe warunki zdecydowanie nakłaniają do tego, by trzymać w Syncu swoje główne konto. Jeżeli nie wiesz, czy warto się tam przenosić, to ta recenzja konta w Alior Sync pomoże Ci wyrobić sobie zdanie.

Bez głównego konta zostaje w zasadzie tylko założenie lokaty na co najmniej 10000 zł. Akurat teraz Sync oferuje Lokatę Rekomendacyjną (6%, które można podbić do 7,5% – szczegóły tutaj, pod zakładką „szczegółowe informacje”), co jest nawet rozsądną ofertą. Trzeba tylko mieć znajomych z gotówką ;).

dbNET obniża oprocentowanie

Jeszcze kilka dni temu konto oszczędnościowe 24h w dbNET było najlepsze na rynku. Oprocentowania 8,1% (brutto) nikt nie potrafił przebić. W Deutsche Banku chyba ktoś się właśnie zorientował, że bank jest trochę zbyt hojny dla swoich klientów.

No i teraz jest to już tylko 6% (brutto).

Dodatkowy warunek się nie zmienił, czyli to oprocentowanie obowiązuje tylko do kwoty 10000 zł.

No i teraz nie jest to już najlepsza dostępna opcja. Lepsze oprocentowanie można dostać na koncie oszczędnościowym w BGŻ Optima.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego to 6,3% (brutto; dla środków wpłaconych po 28.10) i bank zobowiązuje się utrzymać je do 4 lutego 2013. Do tego na konto można włożyć więcej – do 40000 zł.

6,3% na koncie oszczędnościowym
Jeżeli chcesz założyć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima, to proszę skorzystaj z tego wniosku. Nic na tym nie tracisz,  a przy okazji wspierasz Metafinanse.

(BGŻ nie nadąża nad własnymi zmianami w ofercie i nadal wyświetla 5,8% na stronie z wnioskiem. Szczegóły jesiennej promocji na 6,3% są tutaj)

No i teraz w Optimie można zmienić sposób potwierdzania transakcji: z niepraktycznego tokena na hasła SMS (w końcu!).

Mniejsze banki tną lokaty

Obniżki widać m.in. w FM Banku. Na dziś tylko jeden rodzaj lokaty (półroczna) oferuje oprocentowanie powyżej 6% (dokładniej: 6,20% brutto). Do zaakceptowania są jeszcze lokaty na 4 i 9 miesięcy, obie oprocentowane na 6%.

W końcówce października oprocentowanie lokat ściął też Meritum Bank. Tak to wygląda teraz:

  • 3 miesiące – 6,10%
  • 6 miesięcy – 6,20%
  • 12 miesięcy – 6,30%

No i tu znów wraca BGŻ Optima, z oprocentowaniem 6,5% na Lokacie bezkarnej. Chyba zacznę częściej interesować się tym bankiem…

Zwłaszcza, że klimat do oszczędzania robi się coraz gorszy. Bardzo możliwe, że Rada Polityki Pieniężnej postanowi obniżyć stopy procentowe, a wraz z tą decyzją zmniejszą się zyski z lokat i kont oszczędnościowych.

Wygląda na to, że w kolejnych miesiącach będzie coraz trudniej znaleźć depozyty z oprocentowaniem ponad 6% brutto w skali roku.

Opublikowano [post_date]. Fot. williamcho.

Podobał Ci się ten artykuł? Bądź na bieżąco z nowościami na blogu